ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע הסכם הגרעין המתגבש עם שש המעצמות, איראן מעוניינת לנצל את ועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT) שנפתחה היום (שני) בניו יורק כדי לחדש את הלחץ הבינלאומי על ישראל לחתום על האמנה ולחשוף את יכולותיה הגרעיניות. בנאום שנשא בכנס בשם ארגון המדינות הבלתי מזדהות, שאיראן היא הנשיאה התורנית שלו, חזר שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף על קריאתו לישראל להפתרק מנשקה הגרעיני.

האיראנים סבורים כי ההתקדמות בשיחות עם המערב על תוכנית הגרעין שלהם תקל עליהם להסיט את הדיון לעבר הגרעין הישראלי. זריף אמר לתקשורת האיראנית עם נחיתתו בניו יורק כי מבחינת איראן יעמוד הגרעין הישראלי בראש סדר העדיפויות בוועידה, שתימשך עד 22 במאי. הוא הוסיף כי איראן תדרוש במהלך הוועידה לקדם את המהלכים להפיכת המזרח התיכון לאזור נקי מנשק גרעיני.

"הנשק הגרעיני שישראל מחזיקה וסירובה לנהל מגעים בנושא עם הקהילה הבינלאומית הפך למכשול הגדול ביותר בפני הפיכתה של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני לאוניברסלית", אמר זריף. "ישראל היא המפרה הגדולה ביותר של האמנה... ואחד הנושאים החשובים ביותר של הוועידה יהיה לבחון דרכים לגרום לישראל לפעול בהתאם".

זריף בפתח הוועידה באו"ם, היום: "ישראל היא המפרה הגדולה ביותר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני"צילום: אי־אף־פי

הממשל האמריקאי הבהיר כי יתנגד ליוזמות אנטי-ישראליות בוועידה השנה. שליחו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לוועידה, אדם שיינמן, הבהיר בתדרוך לכתבים לפני כמה ימים כי ארצות הברית מעוניינת בקיומו של כינוס בעניין מזרח תיכון מפורז מנשק גרעיני, אולם הבהיר כי הממשל האמריקאי לא רוצה שוועידת הסקר בניו יורק תהפוך לאירוע לניגוח ישראל.

ועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני נערכת אחת לחמש שנים ומשתתפות בה כל המדינות החתומות על האמנה. לפתיחת הוועידה באו שרי חוץ רבים מלבד זריף, ובהם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני ושרי החוץ של רוסיה, סין, בריטניה, צרפת, גרמניה, מצרים ומדינות נוספות.

בוועידה האחרונה במאי 2010 הצליחה מצרים לכופף את ידה של ארצות הברית ולהכניס להודעת הסיכום פסקה שעסקה ביכולותיה הגרעיניות של ישראל. למעשה, ישראל היתה המדינה היחידה שאוזכרה בשמה בהודעת הסיכום, בניגוד למדינות כמו הודו ופקיסטן, שמחזיקות בנשק גרעיני ואינן חתומות על ה-NPT, או למדינה כמו איראן, החשודה בפיתוח תוכנית גרעין צבאית חשאית תוך הפרה של ה-NPT.

הודעת הסיכום של הוועידה ב-2010 קראה למזכ"ל האו"ם לכנס ועידה של כל ארצות המזרח התיכון ב-2012 במטרה לפעול לקידום הפיכת האזור לנקי מנשק להשמדה המונית. דיפלומטים מערביים הסבירו אז כי משמעות הסעיף היא קריאה לישראל להתפרק מנשקה הגרעיני. הודעת הסיכום של הוועידה גם דרשה מישראל לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבקר במתקני הגרעין שלה ולהעמידם תחת מה שמוגדר "פיקוח מקיף" של האו"ם.

ישראל זעמה על ההחלטה וטענה כי הממשל האמריקאי חזר בו מהתחייבויות קודמות שנתן לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש "פיצוי אמריקאי" וקיבל אותו במהלך ביקור בוושינגטון ביולי 2010. במהלך פגישה עם אובמה בבית הלבן התחייב אז הנשיא האמריקאי כי לא יהיה שינוי במדיניותה של ארצות הברית בסוגיית הגרעין הישראלי וכי וושינגטון לא תפעל לפגוע במדיניות "העמימות" הישראלית בנושא הגרעין.

בצעד חריג: ישראל תשתתף בוועידה כמשקיפה

באופן חריג ישראל צפויה להשתתף בוועידה שנפתחה היום במעמד של משקיפה, לראשונה זה 20 שנה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי ההחלטה הישראלית להשתתף בוועידה נועדה בין השאר כדי להפגין גישה חיובית מצד ישראל ולהבהיר שמדינות ערב הן אלה שחוסמות התקדמות בכל הנוגע ליוזמה לכינוס ועידה למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני. "אנחנו מקווים שבעקבות הצעד שלנו מדינות ערב יבצעו צעד חיובי דומה ויתמכו בקיום שיחות ישירות עם ישראל על המצב הביטחוני במזרח התיכון", אמר הפקיד הבכיר.

לאחר הוועידה ב-2010 החל תהליך של דיונים לקראת הכינוס הבינלאומי בנושא מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני שהיה אמור להתקיים בהלסינקי ב-2012. מי שהוביל את התהליך היה סגן שר החוץ של פילנד, יאקו ליאווה. ישראל התנגדה לקיומו של הכינוס וזו היתה אחת הסיבות המרכזיות לכך שהוא לא התקיים בסופו של דבר.

באוקטובר 2013, לאחר משא ומתן ממושך שקיים הדיפלומט הפיני הבכיר, התכנסו בשווייץ נציגים של ישראל ומדינות ערב לשיחות שעסקו בתנאים האפשריים לקיומה של ועידה בנושא מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני. בסך הכל התקיימו חמישה סבבים של שיחות בין הצדדים.

ישראל הציעה כי העקרונות לכינוס ועידה כזו יהיו קיומן של שיחות ישירות בין ישראל למדינות ערב וכי הדיונים לא יעסקו רק בנושא הגרעין, אלא בסוגיות ביטחוניות אזוריות כמו טרור, טילים ורקטות והברחות נשק. עוד דרשה ישראל כי כל ההחלטות יתקבלו בקונצנזוס ולא בכפייה על אף אחד מהצדדים. נציגי מדינות ערב דחו את ההצעה הישראלית ולמעשה נטשו את השיחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ