ארבעה חיילים נעצרו בחשד שאנסו חיילת המשרתת עמם

החיילת, מבסיס חצרים, סיפרה בתלונתה למצ"ח כי הארבעה נכנסו לחדרה לפני כשבועיים ואנסו אותה בזה אחר זה. נתוני הצבא מגלים: עלייה במספר התלונות על רקע מיני

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ארבעה חיילי צה"ל נעצרו אתמול (שלישי) בחשד שאנסו חיילת המשרתת יחד עימם בבסיס חיל האוויר, זה אחר זה.

אתמול הגישה החיילת תלונה בנושא אל המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), לאחר שלפי קצינים בצבא, מפקדיה הם אלו שהמליצו לה להתלונן על המקרה, בעידוד בני משפחתה. פרטי המקרה כפי שתיארה החיילת הם שלפני כשבועיים, בשעת לילה, נכנסו החיילים לחדרה של בבסיס חיל האוויר בחצרים, ואנסו אותה. אחד החשודים בפרשה טוען כי מדובר ביחסי מין שקוימו בהסכמה עם החיילת. עורך הדין שי רודה, סנגורו של אחד החיילים החשודים,  מסר בתגובה כי "מרשי טוען שהמעשים היו בהסכמה. הוא מודה שהם קיימו יחסי מין, אך אלו היו בהסכמה ולא היתה לו כל אינדיקציה שהיא לא מסכימה".

מספר התלונות בצה"ל על רקע פגיעה מינית נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות. לפי נתונים שפורסמו בדה מרקר בהתאם לחוק חופש המידע, בשנת 2012 הוגשו בצבא 777 תלונות על רקע פגיעה מינית - 511 מהם עסקו בהטרדות מיניות בתוך הצבא. בשנת 2013 הוגשו 930 תלונות - 561 מהן הוגשו לאחר תלונות על פגיעה מינית בתוך שורות הצבא. בשנה החולפת, 2014, מספר זה הגיע לשיא של 1,073 תלונות - 667 מהן היו על רקע השירות הצבאי.

עם זאת, מרבית החיילות והחיילים שהלינו על פגיעה על רקע מיני, לא מעוניינים להגיש תלונה אל מצ"ח כדי שהנושא ייחקר בכלים פליליים. כך למשל, בשנת 2014 נחקרו בצה"ל חשדות  ל-125 עבירות מין, מרביתן בחשד למעשים פיזיים - כלומר, רק אחת או אחד מתוך 11 שהלינו על פגיעה מינית, גם הגישו תלונה על כך למצ"ח. שמונה תיקים נחקרו בחשד למעשי אונס בשנת 2014, לעומת חמישה מקרים בשנה הקודמת לה. בשנה זו נרשמה עלייה של כ-40% במספר האישומים שהוגשו כנגד חיילים ואנשי קבע בחשד לעבירות מין, לעומת שנת 2013.

מדובר צה"ל נמסר כי "עם קבלת התלונה נפתחה חקירת מצ"ח והחיילים נעצרו. במקביל המתלוננת מטופלת על ידי מרכז התמודדות ותמיכה (מהו"ת) ומלווה באופן צמוד על ידי מפקדיה".  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ