אביו של אור אסרף, הישראלי היחיד שלא יצר קשר בנפאל, טס לקטמנדו לחפש אותו

חמישה ימים אחרי רעידת האדמה, יגיע האב למחנה צה"ל בעיר. אחותו של אור סיפרה כי "כל היום לא נעשו חיפושים, וכל דקה קריטית. הגופים האחראיים צריכים להתייחס לחילוץ שלו ברצינות"

שירלי סיידלר
נעה שפיגל
יהונתן ליס ויניב קובוביץ (קטמנדו)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר
נעה שפיגל
יהונתן ליס ויניב קובוביץ (קטמנדו)

חמישה ימים אחרי רעידת האדמה החזקה בנפאל, טרם נוצר קשר עם הישראלי אור אסרף, בן 22 מלהבים. אביו של אור, פטריק, טס לנפאל כדי לסייע בחיפושים ויבוא למחנה צה"ל בקטמנדו. לפי משרד החוץ, אור הוא הישראלי היחיד בנפאל שטרם יצר קשר. 

אסרף, חייל משוחרר, יצא עם צוותו מיחידת אגוז לטיול אחרי הצבא. חלק מחבריו שבו לארץ או המשיכו לטייל בהודו, ואילו אסרף היה אמור לצאת לטרק הנמוך בלאנג טאנג ביום שבת בבוקר. 

לדברי אחותו של אור, אלה, נכון לשעה זו לא נעשו היום פעולות לאיתור אחיה. "בהתחלה אמרו שיש שני מסוקים לטובת החיפושים אבל עכשיו התברר שבמהלך כל היום לא נעשו חיפושים אחר אור. המחלצים לא יכולים להגיע לשם רגלית ואנחנו זקוקים לסיוע אווירי", אמרה היום אלה ל"הארץ".

חבריו של אור התאספו היום בבית אחד החברים בלהבים, היישוב בו מתגוררת המשפחה והוקם שם חמ"ל מאולתר, למעקב והפצת הודעות עד שיצליחו ליצור עמו קשר. חברו של אור, אורי אפיק, סיפר כי הם מתחילים להיות מודאגים. "הוא בחור עם הרבה תושייה, עשה מסלול בשלד"ג ושירת באגוז, הוא ערוך לשטח ויודע להסתדר בתנאי שטח, אבל כבר עבר יותר מדי זמן", הוא אמר.

אלה אחותו הוסיפה כי היתה שמועה שאחת המטיילות ראתה אותו לאחר רעידת האדמה, "אבל ככל הנראה המידע הזה לא מאומת. אור הצטרף לקבוצת מטיילים בטרק הלנגטנג ובנקודה מסוימת הגביר את הקצב ועזב אותם. באזור בו טיילו הייתה מפולת שלגים לאחר הרעידה, אותה קבוצה יצאה משם בג'יפים אבל הקשר עם אור, שכנראה התקדם נותק". למרות שהמשפחה והחברים הרבים שהתאספו מנסים לשמור על אופטימיות, הידיעה כי היום לא נערכו חיפושים מטרידה אותם, "כל דקה קריטית, אנחנו לא יודעים באיזה תנאים הוא נמצא. המצב לחוץ ומורט עצבים, הגופים האחראיים צריכים להתייחס לחילוץ שלו ברצינות", הוסיפה אלה. 

החמ"ל המאולתר בביתו של אסרף בלהבים, היוםצילום: אילן אסייג

אורית אסרף, אמו של אור, אמרה היום בשיחה עם "הארץ" כי אין שום בשורות חדשות והמשפחה מודאגת. "עד כה, ועם כל המאמצים של משרד החוץ, והם באמת מאוד מאוד מתאמצים, ואנחנו מאמינים שמיטב הכוחות פועלים בשטח, בשורה התחתונה - עוד לא נכנס איש מקצוע אחד לשמורה לחיפוש רגלי אחרי אור אסרף". אסרף הוסיפה כי היא מבינה את המורכבות, גם יודעת שהזמן אוזל, ועוד מעט מחשיך שם. "יש בין חמישה לעשרה קילומטרים שבהם אור נמצא" אמרה אסרף, והוסיפה כי אנשי משרד החוץ הבטיחו לה שנעשים מאמצים עליונים ושכל מי שיכול גוייס. "לא נראה לי שמישהו חוסך מאמצים, יחד עם זאת, זה המצב" אמרה. 

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס היום לביקורת על הקשיים באיתור אסרף וקריאות משפחתו להתערבות ראש הממשלה ושר החוץ. ״אנחנו מעורבים כל הזמן. אנחנו פה יום יום שעה שעה. מקבלים דיווחים, יצרנו קשר עם כל הגורמים הרשמיים בנפאל ובמדינות השכנות ומפעילים את כל האמצעים. אני בטוח שבסופו של דבר המאמצים יישאו פרי״, אמר ליברמן בתדרוך לתקשורת על פעילות משרד החוץ בנפאל. הוא ציין כי "המבצע הזה יימשך עד פינוי כל הישראלים שירצו להתפנות ועד איתורו של מנותק הקשר האחרון ועד שבית החולים ימשיך לפעול"

בהתייחסו לטענות ישראלים בשטח כי הותקפו על ידי מקומיים, אמר שר החוץ כי ״לא היה שום לינץ'. אפשר להבין אנשים בסערת רגשות כשהם בתחושת הלם והכל מחודד אנשים על קצה העצבים. היה דין ודברים, אבל לא היה שם לינץ'". ליברמן הוסיף כי במשרד החוץ מתכוונים "לאמץ" כפר. "החלטנו במשרד החוץ לאמץ כפר בנפאל", אמר ליברמן, "לסייע בשיקומו ולתת את המקסימום שאנחנו יכולים לעשות. לסייע לאנשים שנמצאים בתנאים לא פשוטים".

ליברמן בתדרוך לעיתונאים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ