קרי: בביקורת על ההסכם עם איראן יש הרבה היסטריה, הוא יגן על ישראל

שר החוץ האמריקאי הבהיר בראיון לערוץ 10 כי הסכם הגרעין עם טהראן "יגן על ישראל". מנגד, נתניהו שב וטען הערב כי הוא "יסכן את ישראל בצורה ממשית"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שר החוץ של ארה״ב ג׳ון קרי אמר בראיון לערוץ 10 כי בביקורת שנמתחת על הסכם המסגרת עם איראן ״יש הרבה היסטריה״. קרי הבהיר עוד כי הוא מאמין שהסכם גרעין כולל עם איראן אם כזה ייחתם ב-30 ביוני ״יגן על ישראל״. מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר הערב כי "ההסכם יסכן את ישראל בצורה ממשית". 

את הראיון עם קרי ערכה שלשום תמר איש-שלום, והוא ישודר במלואו מחר במהדורה המרכזית של ערוץ 10. הראיון עסק ברובו במשא ומתן בין טהראן והמעצמות, אבל גם במשבר ביחסי נתניהו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, במצב בסוריה ובלבנון ובמדיניות העתידית של ארה"ב בנושא הפלסטיני. 

קרי ציין בראיון כי הוא מבין את התחושות בישראל כלפי הסכם המסגרת עם איראן ואת השאלות והספקות שהעלה, אבל דחה את הטענה שלפיה ארה"ב "אכזבה" את ישראל. "לעולם לא נאכזב את ישראל", אמר. 

"יהיו לנו פקחים שם (באיראן) כל יום", הבהיר קרי. "זה (ההסכם) לא לעשר שנים, זה לנצח. יהיו חייבות להיות בדיקות. יש הרבה היסטריה כאן. אנשים באמת צריכים להסתכל על העובדות, להסתכל על המדע שמאחורי העובדות הללו... אנחנו מבקשים מאנשים לאמוד את ההסכם בזהירות ולחכות שיהיה הסכם לפני שהם שופטים אותו". 

קרי בביקור בסרי לנקה, היוםצילום: אי־אף־פי

שר החוץ האמריקאי ציין כי ארה״ב לא תחתום על הסכם שלא יחסום את דרכה של איראן לפצצה גרעינית ושלא נותן את הביטחון שתהיה את האפשרות לדעת מה אירן עושה ולמנוע ממנה להגיע לנשק גרעיני. "כשהתחלנו את המשא ומתן, מה שאנחנו קוראים זמן הפריצה להשגת די חומר בקיע לפצצה אחת, היה חודשיים עד שלושה חודשים", הוסיף קרי. "אנחנו הארכנו אותו, ועם העסקה הזאת, במשך 10 השנים הראשונות, התקופה תעמוד על שנה. אני שואל שאלה פשוטה, האם ישראל בטוחה יותר עם חודשיים או עם שנה?".

קרי ציין כי לפי ההבנות בין הצדדים, יקטן מאגר האורניום המועשר שבידי איראן ב-98 אחוז - מ-12 טון של חומר מועשר ל-300 קילוגרם בלבד לתקופה של 10 שנים. 

"נעמיד את איראן למבחן מאוד מדוקדק, אם הם מאפשרים גישה (לפקחים), כדי שנדע מה הם עושים", אמר קרי. "אני אומר לכל ישראלי: יש לנו היכולת לעצור אותם אם הם יחליטו לנוע במהירות לעבר פצצה, ואני מבטיח שבעתיד תהיה לנו היכולת לדעת מה הם עושים, כדי שעדיין נוכל לעצור אותם אם הם יחליטו לנוע לפצצה. אנחנו לא מוותרים על שום אפשרות שיש לנו היום. יש לנו אפשרויות לסנקציות, אפשרויות צבאיות, אנחנו לא מאבדים אף אחת מהן". 

שר החוץ האמריקאי מתח ביקורת חריפה על מדיניות איראן במזרח התיכון ותמיכתה בארגוני טרור, בהם חיזבאללה. "אין לנו שום אשליות באשר לשאלה למה חיזבאללה נמצא שם ומי תומך בו, איראן", אמר. "אנחנו צריכים להוציא את משמרות המהפכה האיראניים מסוריה, אנחנו צריכים לסיים את התמיכה של איראן בסוג כזה של פעילות טרור. ויחד עם מדינות המפרץ נחזק את סידורי הביטחון שאנחנו עובדים עליהם ונפעל באופן מוחלט נגד סוג כזה של התנהגות. עכשיו תני לי לשאול אותך, האם היית מעדיפה לעמוד מול איראן שיש לה נשק גרעיני כשאת מנסה לעשות את זה, או מול איראן שאין לה?".

קרי הגיב לדרישת נתניהו להתנות כל הסכם גרעין והקלה בסנקציות על איראן בכך שתחדל מלתמוך בטרור. הוא הבהיר כי ארה"ב החליטה שהעדיפות הראשונה שלה היא הטיפול בגרעין האיראני. לדבריו, הדבר אינו מבטל את המחויבות האמריקאית לטפל גם בפעולות אחרות של איראן, "אבל אני מעדיף לעשות את זה כשאין להם נשק גרעיני מאשר כשיש להם נשק כזה. ולכן אנחנו נחושים להבטיח שלא יהיה להם נשק גרעיני . זאת נקודת התחלה טובה".

בנאום מצולם ששודר באירוע לציון 30 שנה למכון וושינגטון לחקר המזרח התיכון, העביר נתניהו מסר הפוך וטען כי הסכם המסגרת לא ימנע מאיראן את היכולת להשיג נשק גרעיני ולכן יהפוך את העולם למקום מסוכן בהרבה. "לא מאוחר מדי", אמר נתניהו. "על מדינות העולם להתאזר באומץ ובנחישות ולחכות להסכם טוב יותר, הסכם שבאמת יעצור את דרכה של איראן לנשק גרעיני. יש האומרים שמסגרת לוזאן תהפוך את ישראל למוגנת יותר. כראש ממשלת ישראל, אני אומר לכם ללא כל הסתייגות שההסכם הזה יסכן את ישראל בצורה ממשית".

"אם לא יחודש תהליך השלום, עלולים לקרות דברים שאיננו יכולים למנוע"

קרי התייחס בראיון גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני. לאור דברי נתניהו לפני הבחירות, שלפיהם בתקופת כהונתו לא תקום מדינה פלסטינית, הביע קרי תקווה כי הוא מחויב לפיתרון שתי המדינות: "הוא אומר שהוא מחויב, המפתח עכשיו הוא לבחון את זה - מה הוא מוכן לעשות, מה אנחנו מוכנים לעשות ביחד, ומה הפלסטינים מוכנים לעשות. אני מקווה שנתניהו יאמץ תהליך שיראה לעולם מיד שמה שהוא אומר זו המדיניות שמיושמת ביום-יום". 

קרי התייחס להשלכות האפשריות של אי-חידוש תהליך השלום על ישראל: "הקושי הוא שאם לא נעשה את זה, מה שאנחנו מודאגים ממנו הוא שיש דברים שמבעבעים בחלקים שונים בעולם שמתמקדים בישראל - בגלל ההתנחלויות, בגלל דברים אחרים - שאין לנו את האפשרות למנוע. הם פשוט קורים. בגלל שאכפת לנו מישראל, בגלל שאנחנו רוצים שישראל תהיה חופשיה להיות מעורבת במסחר ובכלכלה ובמערכות יחסים נורמליות, אנחנו רוצים לעשות הכל בשביל לשנות את הדינמיקה הנוכחית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ