חלוץ: איזנקוט הזהיר אותי מאי-ציות לפקודות במלחמת לבנון השנייה - וצדק

הרמטכ"ל לשעבר, אולמרט ופרץ מותחים ביקורת על רמת כוחות היבשה במלחמה בסרט תיעודי חדש שחלקו ישודר הערב בערוץ 10. חלוץ: התנגדתי רוב הזמן למבצע קרקעי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

דן חלוץ, הרמטכ"ל בתקופת מלחמת לבנון השנייה, אומר כי הרמטכ"ל הנוכחי גדי איזנקוט הזהירו בזמן המלחמה מנטייה לאי-ציות לפקודות במטה הכללי ובזרוע היבשה - וכי בהמשך גילה שאיזנקוט צדק. לדברי חלוץ, איזנקוט, אז ראש אגף המבצעים במטכ"ל, הפציר בו לוודא כי פקודותיו אכן מתבצעות ואמר לו: "אתה חי בסרט. זה לא חיל אוויר פה. כאן אנשים יעשו כל מה שצריך כדי לא למלא את ההנחיות שלך". 

דברי חלוץ מופיעים בסרט התיעודי החדש "לבנון 2", שחלקו הראשון יוקרן הערב (שלישי) בתוכנית פתיחת העונה של "המקור" בערוץ 10. במאי הסרט, מגיש התוכנית רביב דרוקר, ראיין באריכות את שלושת הבכירים שהובילו את המלחמה - חלוץ, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושר הביטחון דאז עמיר פרץ.

חלוץ מוסיף כי התנגד לאורך רוב המלחמה למבצע קרקעי גדול בשטח לבנון, גם משום שחשש מרמת הכשירות הירודה של כוחות היבשה בצה"ל. לדבריו, לבסוף השתכנע לתמוך בכניסה קרקעית כי העריך שרק כך ניתן יהיה להכתיב תנאים טובים יותר בהסדר הפסקת האש העקיף עם חיזבאללה. לדבריו, כל ראשי הממשלה בעשורים האחרונים, "מרבין עד נתניהו", הסתייגו מהפעלה נרחבת של כוחות היבשה במלחמה מחשש לאבידות.

פרץ, אולמרט וחלוץ באוגוסט 2006, בעת מלחמת לבנון השנייהצילום: אלון רון

בהקשר זה אומר אולמרט כי הבין תוך כדי המלחמה כי "ככל שאכניס יותר כוח (ללבנון), כך אאבד יותר אנשים מבלי שאשיג את ההישגים שאני רוצה". עם זאת, הוא מגן על החלטתו השנויה במחלוקת לצאת למהלך קרקעי אחרון ב-60 השעות האחרונות של המלחמה.

אולמרט, פרץ וחלוץ מותחים כולם ביקורת על רמת כוחות היבשה בזמן המלחמה. אולמרט מודה כי לחץ על חלוץ להחליף את מפקד פיקוד הצפון האלוף אודי אדם בשלהי המלחמה משום שלא היה מרוצה מהתנהלות הפיקוד. לבסוף אכן הוצנח מעל אדם סגן הרמטכ"ל דאז, האלוף משה קפלינסקי.

למרות טענותיהם בנוגע למצב הכוחות וקבלת ההחלטות בפיקוד הצפון, השלושה מתגאים בראיונות לסרט במה שהם מגדירים כהישגי המלחמה, ומייחסים לעצמם את השקט ששורר בגבול לבנון במשך רוב התקופה שחלפה - כמעט תשע שנים - מאז הסתיימה המלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ