ביהמ"ש בצעד חריג: דחה את בקשת המדינה להאריך מאסר בהפרדה של אסיר ביטחוני

לפני שנתיים נידון למאסר בהפרדה פעיל חמאס, מורד נימר. כעת, לטענת ביהמ"ש, המדינה לא הציגה מידע רלוונטי להמשך החזקתו בהפרדה "המובילה לפגיעה דרסטית בזכויות האסיר"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בנצרת החליט אתמול (חמישי), בצעד חריג, לדחות את בקשת המדינה להאריך את תקופת מאסרו בהפרדה של אסיר ביטחוני חבר בזרוע הצבאית של חמאס, שבמערכת הביטחון חושדים כי מקיים מגעים עם גורמי חמאס בחו"ל.

אסירים ביטחונים בפרופיל כזה, שרמת המסוכנות שלהם על ידי כוחות הביטחון מוגדרת גבוהה, מרצים בדרך כלל את עונשם בהפרדה מלאה. כלומר, בתא נפרד, ללא יכולת ליצור קשר עם אסירים נוספים וללא ביקורים, מלבד עם עורך דינו. יתר האסירים הביטחונים שוהים בנפרד מאסירים פלילים, ומופרדים באגפים לפי השתייכותם התנועתית (חמאס, פתח, ג'האד ועוד).

האסיר מורד נימר, בן 25 תושב מזרח ירושלים ונמנה עם הדרג הבכיר של חמאס באזור ירושלים, נידון לעשר שנות מאסר החל מינואר 2010 בגין חברות בארגון טרור, מגע עם סוכן חוץ וסיוע לאויב במלחמה. הוא מרצה אותן בכלא מגידו. בשנת 2013 התקבל מידע סודי שהצביע על כך שנימר תכנן לפגוע בביטחון המדינה גם מהכלא, והוא נידון למאסר בהפרדה.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו על ידי פרקליטות מחוז ירושלים, ב-2003 הגיע נימר ללמוד הנדסה בירדן, ושם הציע נימר לתושב מזרח ירושלים נוסף בשם מוראד כמאל להצטרף לגדודי עז א-דין אל-קסאם. לאחר שחזרו לישראל, נפגש נימר עם חבר בחמאס. זה הציע לו לסייע לארגון באמצעות איסוף מידע על אתרים שונים בישראל, לרבות על כבישים ראשיים ברחבי הארץ. הוא נעתר להצעה וקיבל בתמורה 2,000 ש"ח למימון. כך, יחד עם כמאל, נהגו השניים לנסוע בסופי שבוע בכבישים ראשיים ברחבי הארץ - וצילמו את השילוט לאורך הדרך. את הצילומים ומידע נוסף העביר נימר לחמאס.

צילום: איציק בן מלכי

בנוסף, על פי כתב האישום, נימר וכמאל ערכו סיורים לצורך איסוף מידע על מנת לבצע פיגועי טרור באתרים שונים בארץ, בהם בתחנה המרכזית בירושלים, בתחנת ההסעה בצומת הגבעה הצרפתית, בקניון מלחה ובתחנה המרכזית בבאר שבע. השניים צילמו את האתרים וכן בדקו את רמת האבטחה במקום, וידאו האם נמצאים בהם אזרחים או חיילים וכן האם מצויים שם גם ערבים.

מאז המעצר, נמצא נימר בהפרדה בגין חשד לתכנון פגיעה בביטחון המדינה ותכנון פעילות כנגד ביטחון המדינה עם גורמי חמאס, בהם גם גורמים בחו"ל. נימר גם מנוע מביקורי משפחה מאז הפרדתו, בטענה כי הוא עלול לנצל את הביקורים למטרת אלה. "האסיר חשוד בתכנון פעילות צבאית עם גורמי חמאס מחוץ לכלא. מדובר באסיר המשתייך לחמאס וקיים מידע מודיעני המלמד על מסוכנותו", נמסר בבקשת המדינה לבית המשפט להשאירו בהפרדה.

עו"ד עביר בכר, שייצגה את נימר מטעם הסנגוריה הציבורית בהליך האחרון, טענה בבית המשפט כי המידע הקיים בעניינו לא מצדיק את החזקתו בהפרדה. "המדינה לא עמדה בנטל להראות כי המידע המוגש מטעם שב"כ הינו מספיק משכנע לצורך הארכת הפרדתו", טענה בכר. "בנוגע למידע ששב"ס הגיש, הרי מדובר במידע המצביע על רצונם של אסירים אחרים לרבות מכריו של האסיר להוציאו מההפרדה, זוהי התנהלות שגרתית בקרב האסירים הביטחוניים שככלל דואגים אחד לשני ואין לראות בכך כי מדובר באדם מסוכן שכולם חפצים ביקרו. בנוסף, הפרדתו יחד עם מניעת ביקורי המשפחה הנן אקט בלתי מידתי שגוזר עליו חיי בידוד מוחלט מהעולם החיצוני דבר המהווה ענישה אכזרית ובלתי הולמת". 

סגן נשיא שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט תאופיק כתילי, כתב בהחלטתו שבית המשפט דוחה את עתירת המדינה להמשיך ולהחזיק את האסיר בהפרדת יחיד ומקבל את הטענה כי "המדינה לא עמדה בנטל המוטל עליה להציג מידע עדכני ורלוונטי מהעת האחרונה המצביע על הצורך בהמשך החזקת האסיר בהפרדה".

לפי בית המשפט, "הפרדה הנה אמצעי המוביל לפגיעה דרסטית בזכויות האסיר ויש לנקוט במשנה זהירות בהתאם לעקרון המידתיות. עוד נקבע בהחלטה כי לאור חלוף הזמן וההגבלות המפליגות על זכויותיו של האסיר והיעדר מידע עדכני המדינה לא היתה אמורה להגיש בקשת הפרדה חדשה", ועל כן הורה למצוא פתרון לאסיר עד ל-20 במאי. המדינה צפויה לערער על ההחלטה.

"מדובר בהחלטה תקדימית ובלתי שגרתית שבה בית המשפט איננו הולך שבי אחר טענות רשויות הביטחון. האסיר נמצא בבידוד בחדרו משך 23 שעות וזאת למעלה משנה וחצי תוך מניעה גורפת להיפגש אפילו עם בני משפחתו", אמרה עו"ד בכר. "החזקתו של האסיר בבידוד מלכתחילה היתה אקט נקמני וטוב עשה בית המשפט שהזכיר לרשויות הביטחון כי גם הן צריכים לעמוד בנטל להראות כי מניעיהם מוצדקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ