משרד הביטחון חתם על חוזה לרכישת ארבע ספינות מגרמניה להגנת אסדות הגז

ממשלת גרמניה תתן לישראל מענק של 115 מיליון אירו לרכישת הספינות. לאחר פיצוץ השיחות עם הפלסטינים איימה הממשלה בברלין לשלול את המענק - אולם לאחר מגעים דיפלומטיים הוא ניתן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הביטחון חתם הבוקר (שני) על חוזה לרכישת ארבע ספינות מגרמניה. הספינות, שיירכשו עבור חיל הים, ישמשו להגנת אסדות קידוח הגז. במסגרת החוזה תקבל ישראל מממשלת גרמניה מענק של 115 מיליון אירו למימון העסקה, והמספנה הגרמנית התחייבה לרכש גומלין בגובה 700 מיליון שקל בישראל. היקפה הכולל של העסקה נאמד ב-430 מיליון אירו. 

בהודעת משרד הביטחון נכתב כי "עסקת 'מים כלכליים' (השם למרחב האבטחה של אסדות הקידוח, החורג מהמים הטריטוריאליים בישראל) תמומן מתקציב ייעודי נפרד מתקציב הביטחון, שאישרה הממשלה". מי שחתמו על החוזה הם מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') דן הראל, ומנכ"ל המספנה הגרמנית TKMS, אנדראס בורמסטר.

חתימת ההסכם מגיעה לאחר מגעים דיפלומטיים בין ישראל לגרמניה, במסגרתם הסכימה ממשלת גרמניה להעניק לישראל את המענק לטובת רכישת הספינות, וזאת למרות מתיחות בין שתי המדינות מאז פיצוץ המשא ומתן עם הפלסטינים. ב"הארץ" דווח אשתקד כי בשל הפיצוץ בשיחות, ממשלת גרמניה החליטה לא להעניק לישראל את המענק לרכישת הספינות.

חיילי חיל הים וברקע אחת מאסדות הקידוח, ב-2013צילום: רויטרס

הספינות צפויות לעבור לישראל בחמש השנים הקרובות. חיל הים גיבש לפני כשלוש שנים תוכנית להגנה על אסדות הקידוח בעלות של כמעט שלושה מיליארד שקלים. לפי התוכנית, מלבד ארבעת הספינות יתווספו שני כלי טיס בלתי מאוישים לפעילות חיל הים ויותקנו אמצעי גילוי ומודיעין באזור. עוד הוחלט כי מאות חיילים יתגייסו לחיל למטרה זו - הגנת אסדות הקידוח. 

דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנה שעברה וסקר את ההגנה על אסדות הקידוח מצא כי זו חלקית, חרף האיומים על המתקנים. המבקר מצא ליקויים גם בעבודת המטה להחלטה על אופן ההגנה על האסדות. בין היתר, רק בסוף יוני 2013, שנה לאחר שתוכנית ההגנה הצבאית על אסדות הקידוח אושרה על-ידי שר הביטחון והרמטכ"ל, הועלתה אפשרות נוספת לטיפול באבטחת האסדות, והיא הפרטת ההגנה על המים הכלכליים. עם זאת, לפי סיכום הדיון במטה לביטחון לאומי, נמצא כי מי שיבצע את המשימה הזו בצורה הזולה ביותר הוא חיל הים. 

מנכ"ל משרד הביטחון מסר כי "העסקה שנחתמה היום היא אירוע משמעותי ביותר המהווה קפיצת מדרגה דרמטית ביכולות ההגנה של חיל הים על האתרים האסטרטגיים של מדינת ישראל בתחום הגז, במרחק של עשרות ומאות קילומטרים בים. בנוסף, מהווה מנוף כלכלי משמעותי למשק, כאשר קרוב למיליארד שקלים יחזרו ישירות לתעשייה הישראלית כהזמנות ציוד ורכש". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ