מפקד פיקוד הדרום: אין לנו יעד להשיג בעזה מלבד מניעת כאוס

האלוף תורג'מן ענה לביקורת על התנהלות המדינה במבצע צוק איתן בכנס בנחל עוז, וטען כי "מדי פעם תהיה מערכה - לא צריכים להיות מופתעים"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר היום (שני) כי "מאז ההתנתקות למדינה יש אסטרטגיה של מניעה ורתיעה מול רצועת עזה. אין לנו יעד שאנו רוצים להשיג שם. היעדים היחידים הם מניעה - למנוע כאוס ומשבר הומניטרי". האלוף תורג'מן אמר את הדברים בכנס של ראשי המועצות האזוריות בנחל עוז.

לדבריו, העימות עם חמאס בחן את כושר העמידה של החברה הישראלית. "חמאס עושה הכל כדי להתיש את החברה שלנו. ההנהגה צריכה להבין את זה ולדעת להתנהל". האלוף תורג'מן אף מתח ביקורת על התנהלות התקשורת במהלך המבצע ואמר כי "אין צבא שנלחם, אלא חברה שנלחמת. כשערוץ שתיים יוצא בכתבה של 'נטושים בעוטף' זה ניצחון לחמאס. אין לחמאס הצלחה גדולה חוץ מכותרת כזו, כי זה הממשק של חוסן של חברה. אותו דבר מול חיזבאללה. כי כשאזרחים וחיילים נהרגים והכותרת היא 'אסון' - זה הישג".

האלוף תורג'מן במהלך צוק איתן, יולי 2014

בהתייחסו למצב השלטוני ברצועת עזה אמר כי נכון להיום, אין תחליף לשלטון החמאס. "בעזה יש שלטון עצמאי שמתנהל כמדינה. בתוך המדינה יש ריבון שהוא חמאס, לחמאס נכון לעכשיו אין תחליף. חוץ ממנו אין מי שיכול להחזיק. התחליף הוא צה"ל או כאוס שלטוני.. הרשות לא יכולה לשלוט שם וצריך לקחת את זה כאמירה שאין עליה עוררין". לדבריו, במערכת הביטחון מעוניינים שתהיה כתובת שלטונית ברצועה, אך צופים עימותים נוספים בעזה בעתיד. "(צריך) לדעתי למצוא תקופות שקט ככל שניתן, עם הידיעה שמדי פעם תהיה מערכה, ואז לא צריכים להיות מופתעים שאחת לכמה שנים זה יקרה. אני מקווה שאחרי צוק איתן השקט יהיה ארוך, אבל צריך להבין את האלטרנטיבות של המדינה'".

תורג'מן ציין שבניית המנהרות מרצועת עזה לתוך שטח ישראל נועדה כדי לחטוף חייל או אזרח. "(חמאס) לא בנו מנהרות לתיירות או אירוע בדיד, אלא רעיון שלם לביצוע התקפות וזאת לא מימשו. אם כן מימשו זה בחלק מהמקומות באופן טקטי", טען מפקד הפיקוד.

בתגובה לביקורת שהופנתה כלפי המדינה על התנהלות כושלת ואי-פינוי תושבי האזור ביישובים הסמוכים לגדר, אמר כי זה צעד שיצטרכו להיערך לקראתו בסבב הבא. "אני נכנסתי למבצע הזה בקונספציה לפיה פינוי אוכלוסייה זה ניצחון לחמאס, לכן לא מיהרנו להגיע לזה. צריך להבחין בין שגרה לחירום: המיגונים מתאימים לשגרה, אבל במצב מלחמה נדרשת יכולת אחרת. ברור לנו שבעתיד יידרש פינוי אכלוסייה לא חיונית ונקווה שזה לא יידרש. צריכה להיות תכנית סדורה ועל זה עובדים כיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ