ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ מנהל בשבועות האחרונים קמפיין מדיני חובק עולם בניסיון לסכל מהלך פלסטיני להשעייתה של ישראל מהתאחדות הכדורגל הבינלאומית — פיפ"א. שיחות עם שרי ספורט וראשי התאחדויות כדורגל של יותר ממאה מדינות, מידע מפליל על כדורגלנים פלסטינים שמעורבים לכאורה בטרור וקמפיין "השחרה" נגד יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב הם רק חלק מהקמפיין הזה.

שעת השין תגיע בעוד כשבועיים, ב–29 במאי, אז יתאספו בציריך בשוויץ נציגים של יותר מ–200 התאחדויות כדורגל מרחבי העולם לרגל הקונגרס השנתי של פיפ"א. על סדר יומו — הצבעה על החלטה להשעות את ישראל מהארגון, או לפחות להטיל עליה סנקציות, פרי עמלו של יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב.

בכיר במשרד החוץ בירושלים, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית של הסוגיה, ציין שהמהלך של רג'וב — שהפך רשמי ב–19 במארס — נעשה לאחר יותר משנתיים שבהן התלוננו הפלסטינים על שורה ארוכה של פעולות ישראליות שפוגעות בקבוצות הכדורגל הפלסטיניות בגדה המערבית וברצועת עזה.

לדבריו, כבר במהלך קונגרס פיפ"א ב–2013 הוחלט שנשיא הארגון, ספ בלאטר, יטפל אישית בנושא וינסה לתווך בין הצדדים. בלאטר ואנשיו ניסחו מזכר הבנות להסדרת היחסים בין ישראל לפלסטינים בתחום הכדורגל. ישראל קיבלה את התנאים במסמך, אך הפלסטינים סירבו לחתום עליו.

וכך, בקונגרס פיפ"א שהתקיים אשתקד, רצו הפלסטינים להעביר החלטה להשעיית ישראל. זו נבלמה לאחר הצעת פשרה, שבה מונה נשיא התאחדות הכדורגל של קפריסין כ"בקר" (monitor) כדי לגשר בין הצדדים. יו"ר ההתאחדות הקפריסאית אף חיבר דו"ח שאותו הגיש בתחילת 2015 ובו קבע כי רוב הטענות של הפלסטינים נגד ישראל שייכות למרחב הפוליטי ולכן פיפ"א אינו המקום לדון בהן, כי אם במגעים בין הממשלה ברמאללה לממשלה בירושלים.

שנה חלפה, לא הרבה השתנה, ועתה מגיע רג'וב לקונגרס פיפ"א עם דרישה חד משמעית להצביע על השעיית ישראל. באמתחתו שורה של טענות. ראשית, לדבריו ישראל מגבילה את חופש התנועה של כדורגלנים פלסטינים בין עזה לגדה וכן לחו"ל, מגבילה כניסה של קבוצות כדורגל מהעולם הערבי לשטחי הרשות הפלסטינית, פוגעת במתקני כדורגל פלסטיניים ומטילה הגבלות על העברת ציוד מחו"ל לקבוצות כדורגל פלסטיניות.

שנית, ישראל מאפשרת לחמש קבוצות כדורגל מההתנחלויות בגדה המערבית לפעול תחת התאחדות הכדורגל, אף שלטענת הפלסטינים מדובר בשטח כבוש שבו אין להתאחדות הישראלית סמכות. רג'וב דרש להפסיק את פעילותן של אותן קבוצות. שלישית, רג'וב דורש שישראל תפעל באופן משמעותי נגד הגזענות כלפי ערבים במשחקי כדורגל בישראל, במיוחד במשחקי קבוצת בית"ר ירושלים. ורביעית, לטענתו, אצטדיון "טדי" שבו משחקת בית"ר ירושלים נמצא מעבר ל"קו הירוק" ולכן אסור לאפשר לנבחרות ישראל השונות לקיים שם משחקים בינלאומיים.

בכיר פלסטיני ציין כי רג'וב החליט לקדם את המהלך להשעיית ישראל מפיפ"א רק אחרי שכל ניסיונותיו לפתור את הנושא בדרכים אחרות עלו בתוהו. לדבריו, ההגבלות הישראליות על קבוצות הכדורגל הפלסטיניות רק החריפו בשנתיים האחרונות.

מנגד, בכיר במשרד החוץ ציין כי רג'וב מקדם את המהלך ממניעים פוליטיים פנימיים שאינם קשורים כלל לכדורגל. "עבור רג'וב כל העיסוק בכדורגל הוא פלטפורמה פוליטית", אמר הבכיר. "הוא רוצה להחליף את הנשיא עבאס בבוא היום, ומהלך נגד ישראל בתחום הכדורגל הוא הסוס שעליו הוא רוכב".

בכיר במשרד החוץ ציין כי לפי תקנון פיפ"א, כדי לאשר השעיה נדרש רוב של 75% מהנציגים הנוכחים בהצבעה. משמעות הדבר היא שהפלסטינים יתקשו מאוד לגייס רוב כה גדול של התאחדויות כדורגל שייתמכו בעמדתם. עם זאת, מדובר בהליך חשאי למחצה שבסופו לא מתפרסמת התפלגות ההצבעה, דבר שאינו מסב יותר מדי נחת בירושלים.

בכיר במשרד החוץ ציין כי להשעיית ישראל מפיפ"א עשויות להיות השלכות חמורות בהרבה מהנזק שייגרם לקבוצות הכדורגל הישראליות. לדבריו, מהלך כזה עלול ליצור תקדים שיתן רוח גבית למהלכים דומים בארגונים בינלאומיים אחרים ולהאיץ הטלה של חרמות על ישראל.

ב–31 במארס כינס מנכ"ל משרד החוץ נסים בן־שטרית ישיבה רבת משתתפים שנכחו בה גם יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני, אנשי מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש) וגורמים נוספים, כדי להיערך לסיכול המהלך הפלסטיני או לניצחון בהצבעה אם כל המאמצים למנוע אותה ייכשלו. לאחר הדיון נשלח מברק מסווג לכל שגרירי ישראל ברחבי העולם ובו הוכרז על "גיוס מלא של הנציגויות". הדיפלומטים הישראלים התבקשו "לנצל את הקשרים והכישוריים האישיים והמקצועיים כדי 'למתוח את הקו בחול'".

מאז אותו דיון עוסקים מאות דיפלומטים ישראלים במטה משרד החוץ בירושלים ורחבי העולם במהלך הפלסטיני בפיפ"א. מדי שבוע התכנס צוות בראשות המשנה למנכ"ל משרד החוץ לדיפלומטיה ציבורית, יובל רותם, שחברים בו גם אנשי ההתאחדות לכדורגל והמתפ"ש.

ב–2 באפריל נשלח לכל נציגויות ישראל בעולם מברק מסווג נוסף, שבו הונחו השגרירים והקונסולים הכלליים להיפגש או לשוחח בטלפון עם השרים הממונים על הספורט ועם ראשי התאחדויות הכדורגל במדינות שעליהן הם אחראים. הדיפלומטים הישראלים התבקשו להעביר מסר שהמהלך הפלסטיני אינו קשור לספורט אלא לפוליטיקה ונועד ליצור מחלוקות ועימותים במקום שותפויות ספורטיביות, ולכן על כל התאחדויות הכדורגל בעולם להתנגד לו.

בכיר במשרד החוץ ציין כי הבקשה הפלסטינית להשעות את ישראל, בשל סכסוך פוליטי, היא חסרת תקדים בהיסטוריה של פיפ"א. "לא היתה דרישה כזו נגד אף מדינה בה התקיים סכסוך אלים", הוא אמר. "הבהרנו לכל בני שיחנו כי אין מקום לייחד את ישראל לרעה ולקדם נגדה מהלך כזה".

לצד המאמצים הדיפלומטיים לגייס מדינות להצבעה נגד ההצעה הפלסטינית החלו משרד החוץ והמתפ"ש לטפל בכל התלונות שהעלה רג'וב כדי להפוך אותן ללא רלוונטיות עד שיתכנס קונגרס פיפ"א. כך, למשל, הוחלט להקל ככל האפשר מעבר של כדורגלנים מעזה לגדה המערבית ובחזרה ולאפשר את הגעתן לרמאללה בשבועות הקרובים של קבוצות כדורגל מעיראק, בחריין ומלזיה.

במקביל, בדיקת מיקומו של אצטדיון "טדי" הוכיחה כי בניגוד לטענותיו של רג'וב הוא נמצא בתחומי הקו הירוק. בכיר במשרד החוץ ציין כי המידע בעניין הועבר באחרונה לפיפ"א. כמו כן הועברה לפיפ"א ולהתאחדויות הכדורגל בעולם סקירה על פעולות שננקטו בישראל נגד הגזענות בספורט. "אפילו אמרנו לאנשים שבית"ר ירושלים קיבלה עכשיו עונש של הפחתת שתי נקודות בגלל גזענות", סיפר בכיר במשרד החוץ.

משרד החוץ גם הפיץ לנציגויות ישראל סקירות מודיעין על הסיבות שהובילו את השב"כ למנוע כניסה או יציאה של כדורגלנים פלסטינים, בשל מעורבותם בפעילות טרור, וכן על ניצול מתקני ספורט פלסטיניים, במיוחד בעזה, לשיגור רקטות ולאחסון אמצעי לחימה.

במסגרת המאמצים לסיכול המהלך הפלסטיני בפיפ"א אף הוכן מסמך "השחרה" נגד רג'וב ובו מידע על פעולות והתבטאויות אנטי־ישראליות שלו, בהן כאלה שגובלות בהסתה לאלימות. בשלב זה הוחלט שלא לצאת בקמפיין שלילי אישי נגד רג'וב, אך גם מהלך כזה יינקט אם לא יימצא פתרון למשבר בימים הקרובים.

הטענה הפלסטינית עמה מתקשים במשרד החוץ להתמודד נוגעת לקבוצות כדורגל מההתנחלויות. בכיר במשרד החוץ ציין כי זוהי סוגיה פוליטית רגישה במיוחד ולכן הדיפלומטים הישראלים התבקשו להבהיר, בשיחות שקיימו, כי מחלוקת זו תיפתר רק כחלק מהסכם שלום עתידי בין ישראל לפלסטינים.

לפני כמה ימים התקיימה בציריך פגישה משולשת בין נשיא פיפ"א בלאטר, רג'וב ועיני, שהסתיימה ללא תוצאות. עקב כך החליט בלאטר לבוא בעוד שבוע, ב–19 במאי, לישראל ולרשות הפלסטינית. בלאטר ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וינסה למצוא פתרון למשבר.

בכירים במשרד החוץ מציינים כי הדיווחים שמגיעים מנציגויות ישראל בעולם, לגבי המגעים עם ראשי התאחדויות הכדורגל, יוצרים תחושה כי הפלסטינים לא יצליחו לגייס את הרוב הדרוש להם. התגובה שקיבלו דיפלומטים ישראלים במדינות בעולם כללה התנגדות לכל עירוב של פוליטיקה בפעילות פיפ"א.

"ההערכה שלנו היא שרג'וב ירכב עד הרגע האחרון על הנושא הזה, ואז ייסוג ברגע האחרון", אמר בכיר במשרד החוץ. "הוא לא ירצה להפסיד בהצבעה ולכן יגיד שקיבל את מבוקשו ושישראל התקפלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ