ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, ג'בריל רג'וב, אמר אתמול (רביעי) כי הפלסטינים מוכנים למשוך את ההצעה להפסקת החברות של ישראל בהתאחדות הכדורגל הבינלאומית — פיפ"א, אם ישראל תענה לדרישות ההתאחדות הפלסטינית. ההצעה צפויה לעלות להצבעה בעוד כשבועיים, ב-29 במאי. רג'וב הוסיף כי ישראל אינה משיבה לטענות הפלסטינים ביחס לפגיעה בספורטאים הפלסטינים ובספורט ברשות. לדבריו, "ישראל ממשיכה להתעלם ולהתנהל בכוחנות, וכל המדינות החברות בפיפ"א מכירות את העובדות".

בשיחה עם "הארץ" בלשכתו ברמאללה, אמר רג'וב כי "אנחנו מוכנים למשוך את ההצעה שלנו להפסקת חברות של ישראל בפיפ"א, אם ישראל תציג עמדה שונה שעונה על הדרישות שלנו — בין היתר, חופש תנועה לשחקנים והפסקת ההתנכלויות נגדם, הפסקת גילוי הגזענות נגד הקבוצות והשחקנים הפלסטינים, כמו גם הוצאת חמש קבוצות המזוהות עם ההתנחלויות מהליגה בישראל והתנהלות לפי התקנון של פיפ"א".

רג'וב אמר כי הניסיון של ישראל להכפישו ולהציגו כמי שמונע משיקולים פוליטיים או כמי שמחזיק בעמדות קיצוניות כלפי ישראל מוכיח כי "לישראל אין כלים להתמודד עם הטענות שמעלים הפלסטינים בפיפ"א נגד ישראל". לדבריו, "מי שמונע משיקולים פוליטיים היא ממשלת ישראל, אחרת אין שום הסבר להמשך השליטה הזו וההתנכלות לספורטאים הפלסטינים, לרבות הכדורגלנים המשחקים בליגות השונות כולל שתי הליגות הבכירות".

רג'וב אמר כי "ספורט יכול להיות גשר ומקרב לבבות כשאנחנו עומדים שווים מול שווים, ולא במצב של דיכוי והתרסה", והוסיף כי "ישראל רוצה שליטה בכל דבר — בעיקר ביציאתם ובכניסתם של השחקנים, ועושים לנו את המוות כשמנסים להכניס שחקן מעזה לגדה או מחו"ל".

רג'וב ציין כי "ישראל הביעה כבר ב-2013 נכונות לפתח את הספורט והכדורגל בשטחי הרשות הפלסטינית, אבל בתנאי שאלו יהיו תחת שליטה ישראלית מלאה, כמו שקורה כמעט בכל תחום אחר על פי ההסכמים המדיניים". הוא אמר כי בפגישה שאמורה להתקיים ברמאללה ב-20 לחודש עם מזכ"ל פיפ"א, ספ בלאטר, הפלסטינים מתכוונים להתייחס לכל הסוגיות. 

לפי הפלסטינים, ישראל מאפשרת לחמש קבוצות כדורגל מההתנחלויות בגדה המערבית לפעול תחת התאחדות הכדורגל, אף שלטענתם מדובר בשטח כבוש שבו אין להתאחדות הישראלית סמכות. הקבוצות אליהן מתייחסים הפלסטינים הן: מעלה אדומים, אריאל, קרית ארבע, בקעת הירדן וגבעת זאב.

לפני כמה ימים התקיימה בציריך פגישה משולשת בין נשיא פיפ"א בלאטר, רג'וב ויו"ר התאחדות לכדורגל עופר עיני, שהסתיימה ללא תוצאות. עקב כך החליט בלאטר לבוא בעוד שבוע, ב-19 במאי, לישראל ולרשות הפלסטינית. בלאטר ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וינסה למצוא פתרון למשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ