נדחתה בקשת המדינה לכלוא למאסר עולם את ותיק האסירים הפלסטינים ששוחרר בעסקת שליט

התביעה הצבאית ביקשה כי נאיל ברגותי ירצה את יתרת מאסרו בטענה כי הפר את תנאי השחרור, אולם בית המשפט דחה את הבקשה בטענה שלא נמצאה תשתית ראייתית מספקת

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי בעופר דחה השבוע את בקשת המדינה לכלוא למאסר עולם את נאיל ברגותי, ותיק האסירים הפלסטינים ששוחרר בעסקת שליט. ברגותי נעצר מחדש ביוני 2014 לאחר חטיפת שלושת הנערים. בית המשפט קבע כי הוא לא עבר כל עבירה לפי "תחיקת הביטחון". עם זאת, לדברי השופטים, ברגותי הפר את חוק איסור מימון טרור ולכן ישוב למאסר למשך שנתיים וחצי, החל מיום מעצרו.

ברגותי, איש פת"ח, נעצר בשנת 1978 ונגזר עליו מאסר עולם בגין רצח חייל ישראלי. עם השנים הפך להיות ותיק האסירים הפלסטינים בכלא, ולמעשה היחיד שנותר כלוא מאז שנות ה-70. הוא שוחרר בעסקת שליט ב-2011, והותר לו לשוב לביתו בנפת רמאללה. לאחר שחרורו התחתן והודיע כי הוא לא חבר פת"ח אלא עצמאי.

ביוני 2014, לאחר חטיפתם של שלושת הנערים, נפתלי פרנקל, גיל עד שער ואייל יפרח, נעצר ברגותי יחד עם 59 ממשוחררי עסקת שליט. התביעה הצבאית, בראשות סא"ל מוריס הירש, ביקשה להשיבו לריצוי יתרת מאסרו לאחר שלטענתה הפר את תנאי השחרור. בין היתר נטען כי הסכים להיות שר אסירים בממשלת האחדות של חמאס ופת"ח והשתתף בפעילות של תאי הסטונדטים של החמאס. לטענת באת כוחו, עורכת הדין מירב חורי, ברגותי הוזמן להרצות על חוויותיו בכלא, והוא לא חבר בארגון חמאס.

ברגותי (מימין) לאחר שחרורו בעסקת שליט, ב-2011צילום: אמיל סלמן

ביום שני השבוע דחה בית המשפט הצבאי את בקשת התביעה להחזיר אותו למאסר עולם. ההחלטה עצמה חסויה, וכך גם הראיות שהוצגו בדיון. בחלק שהותר לפרסום נכתב כי "לא מצאנו כי יש תשתית ראייתית מספקת שברגותי עבר עבירה בהתאם לתחיקת הבטחון". עם זאת ציינו השופטים כי בהחלטת השחרור של ברגותי נאסר עליו לעבור על החוק הישראלי, להבדיל מהצווים הצבאיים החלים בשטחים. לדברי השופטים הוא הפר את חוק איסור מימון טרור ולכן ישוב לכלא למשך 30 חודשים, מיום מעצרו. 

בעניין אחר, נדחתה בקשת התביעה הצבאית לכלוא למאסר עולם את נאיף שווארמה, שהורשע ב-1999 בגין רצח והנחת מטען. התביעה הצבאית טענה ששווארמה ניסה לצאת לירדן, ובכך הפר את תנאי שחרורו. בדיון התברר שהאירוע היה שנה קודם לכן, ובגבול הודיעו לשווארמה שאסורה עליו היציאה ולכן  חזר על עקבותיו. שווארמה הוחזר ל-40 חודשים בכלא בגין אותן עבירות חסויות על חוק מימון הטרור.

עו"ד של ברגותי, מירב חורי, מסרה בתגובה כי "ההחלטות שהתקבלו על ידי הוועדות הצבאיות הן החלטות קשות במיוחד מאחר ומדובר בהחלטות שהתקבלו על סמך מידע מודיעיני שלא נחשף לעיני הנדונים, וכאשר לא הייתה להם אפשרות של ממש להתגונן מפני ההאשמות שלפתע פתאום, ביום אחד, התגלו לכאורה על ידי גורמי הביטחון כידוע  בעקבות אירוע החטיפה מהשנה שעברה".

היא הוסיפה כי "מדובר בהליכים למראית עין שנועדו ליישם את ההחלטה המדינית שהתקבלה על ידי הממשלה בשנה שעברה , להפר ברגל גסה את התחייבויותיה במה שמכונה 'עסקת שליט'. רוב משוחררי עסקת שליט לא חזרו לעסוק בטרור. המדינה יודעת זאת וגם חברי הוועדה יודעים זאת. העילה בה נתלה המפקד הצבאי והוועדות להפקעת 'רישיונם' של המשוחררים במסגרת העסקה איננה נוגעת בשום אופן לעבירות שנועדו לפגוע בביטחון המדינה או חזרה לחיק הטרור, אלא בכספים שהתקבלו בידי המשוחררים לכאורה כפיצוי על תקופת מאסרם הארוכה בבית הסוהר. אנחנו כמובן נפעל לערער על החלטות הוועדה בפני ועדת הערר ובהמשך באם לא נענה, נפנה בבג"ץ לבית המשפט העליון שאין לנו ספק כי ייפעל לביטול כל ההחלטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ