מיום ראשון: תקופת המעצר של החיילים תקוצר - ותושווה לזו של אזרחים

לאחר מאבק ממושך של הסנגוריה הציבורית וחמישה חודשים של דחייה, החל משבוע הבא חייל עצור יובא בפני שופט עד 24 שעות מרגע מעצרו, כפי שנהוג במעצר אזרחים. כיום מחכים חיילים 48 שעות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

החל מיום ראשון הקרוב, לאחר מאבקים ממושכים וכחמישה חודשים של דחייה, יקצר צה"ל את תקופת מעצרם של חיילים מ-48 שעות ל-24 שעות, כך שחייל שייעצר יחויב לבוא בפני שופט צבאי בתוך יממה מרגע מעצרו. בכך, תנאי המעצר של המשרתים בצה"ל יושוו לאלה של אזרחים. הצבא הודיע על המהלך כבר באוקטובר האחרון, אך עד עתה לא נעשה שינוי בהתנהלות.

תקופת המעצר עבור חיילים עריקים וכאלו שמוגדרים כ"נעדרים מהשירות הצבאי" תישאר בת 48 שעות, וזאת לטענת התביעה הצבאית בשל "האופי המיוחד של העבירות" הללו. בצבא מגדירים את התוכנית "תקופת הרצה", שרק לאחריה יגובשו הלקחים מקיצור התקופה, ובהתאם יתוקן החוק בנושא.

בית משפט צבאיצילום: עופר וקנין

במשך שלוש שנים ניסו בסנגוריה הצבאית לקדם את השינוי בתקופת המעצר, אך בצבא התנגדו. נימוקי הצבא נגד קיצור תקופת המעצר התמקדו במחסור בכוח אדם. גם את הדחייה הנוכחית ביישום הקיצור, שהיתה אמורה לצאת לפועל כבר בתחילת שנת 2015, מנמק הצבא בטענות דומות. מהסנגוריה הצבאית נמסר כי "מדובר באחת הסוגיות החשובות ביותר בהן עסקה ועוסקת הסנגוריה הצבאית, שכן היא נוגעת בזכותו הבסיסית של כל חייל ואזרח — הזכות לחירות אישית". כעת, טוענים בסנגוריה, החיילים יהיו מיוצגים על ידי עורכי דין בשלב מוקדם יותר מכפי שהיה בפועל עד היום.

תקופת המעצר הראשונית לחיילים עברה שינויים בעשורים האחרונים, לאחר בג"ץ שגיא צמח מ-1999, אז נקבע כי ההוראה שאפשרה לעצור חייל למשך 96 שעות פוגעת בזכות לחירות. בצבא צמצמו את תקופת המעצר ל-48 שעות, ולאחר פנייה חריגה של הסנגוריה הצבאית למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, בהליך של "קדם בג"ץ", הוחלט להשוות את משך התקופה למתרחש עבור אזרחים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ