ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני תגיע ביום רביעי לביקור בישראל וברשות הפלסטינית ותיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). יהיה זה ביקור ראשון של גורם בכיר מאחת ממדינות האיחוד האירופי מאז השבעת הממשלה החדשה בישראל.

מוגריני, שזהו ביקורה השני בירושלים מאז נכנסה לתפקיד, הציבה את קידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני במקום גבוה בסדר העדיפויות שלה. היא אף מינתה את הדיפלומט האיטלקי פרננדו ג'נטיליני לשליח מיוחד מטעם האיחוד האירופי לתהליך השלום. האחרון צפוי להצטרף לפגישותיה של מוגריני בירושלים וברמאללה.

שרת החוץ של האיחוד קיוותה שתוכל למלא תפקיד מרכזי יותר במאמצים לחדש את שיחות השלום בין הצדדים, אולם תוצאות הבחירות והרכב הממשלה החדשה בישראל הפכו את תוכניותיה לקשות מאוד ליישום. מוגריני גם מגיעה לאזור על רקע לחץ הולך וגובר של מדינות רבות באיחוד האירופי לקדם סנקציות נגד ישראל כגון סימון מוצרים מההתנחלויות, וזאת על רקע הקיפאון בתהליך השלום. מדינות באירופה, כמו צרפת, גם מקדמות מהלכים במועצת הביטחון של האו"ם בנושא הישראלי-פלסטיני.

בכירים באיחוד האירופי ודיפלומטים ישראלים ציינו כי למרות הרכב הממשלה החדשה בישראל, מוגריני מתכוונת לבחון בכל זאת היכן עומדים נתניהו ועבאס בכל הנוגע לחידוש תהליך השלום ולבדוק כיצד ניתן להתקדם גם ללא משא ומתן. מוגריני גם צפויה לבקש הבהרות מראש הממשלה נתניהו לגבי מידת מחויבותו לפתרון שתי המדינות וזאת על רקע התבטאויותיו נגד הקמת מדינה פלסטינית במהלך מערכת הבחירות.

סוגיה נוספת בה תעסוק מוגריני במהלך ביקורה היא המצב ברצועת עזה והחשש מהתלקחות אלימה נוספת בחודשים הקרובים על רקע העובדה ששיקום הרצועה אינו מתקדם. דיפלומטים אירופאים ציינו כי הם מודאגים מאוד מהעובדה שהנשיא הפלסטיני עבאס אינו עושה כל מאמץ להגיע להבנות עם חמאס שיאפשרו להאיץ את תהליך השיקום.

מוגריני בכנס שרי חוץ של נאט"ו בטורקיה, אתמולצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ