ג'קי חורי
גילי כהן

הפלסטינים ציינו היום (שישי) את יום הנכבה בהפגנות בישראל, בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמחנות פליטים במדינות השכנות. על פי דיווחים פלסטיניים, עשרות מפגינים נפצעו משאיפת עשן וכדורי גומי בעימותים עם צה"ל בבלעין. הצבא דיווח כי ירה לעבר פלג גופם התחתון של שלושה פלסטינים שהתקרבו לגדר באזור קיבוץ נחל עוז בעוטף עזה. כמו כן, דיווח צה"ל על שישה פלסטינים שנפצעו באורח קל מאש הכוחות באזור הכפר קדום.

ברחבי הגדה המערבית נערכו תהלוכות לציון הנכבה אתמול והיום, ובבוקר הושמעה בשעה 11:30 צפירה בת דקה לזכר פלסטינים שנהרגו מ-1948 ועד היום בעימותים עם ישראל. ביער עופר, סמוך לזכרון יעקב, הפגינו אלפי ערבים-ישראלים המזוהים עם הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית על חורבות הכפר אג'זם.

בעצרת השתתפו לא מעט מבוגרים, נשים וגברים, חלקם תושבי הכפר לשעבר, שסיפרו על זכרונותיהם. הנואמים בעצרת ציינו את הנוכחות הבולטת של הדור הצעיר. כמו כן, הוצגה תערוכת ציורים של תחנות בהיסטוריה של העם הפלסטיני, ובהן גם תמונה של שחרורו של גלעד שליט משבי חמאס. בשני העשורים האחרונים מציינים ערביי ישראל את אירועי הנכבה ביום העצמאות מדי שנה בתהלוכה לאחד הכפרים שנעקרו או ננטשו ב-1948. 

הפגנות לציון הנכבה בבית לחםצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ