הממשלה תאשר את מינוי תא"ל זאב שניר לראש הוועדה לאנרגיה אטומית

נתניהו החליט על מינויו של שניר עוד בממשלה הקודמת, אך אישורו עוכב עד לאחר הקמת הממשלה. הוא יחליף את ד"ר שאול חורב, שיסיים את תפקידו לאחר שמונה שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תת-אלוף במילואים זאב שניר, קצין חיל האוויר המכהן בשמונה השנים האחרונות בראשות האגף לאמצעים מיוחדים (אמ"ם) במשרד הביטחון, יתמנה באחת מישיבותיה הראשונות של הממשלה החדשה לראש הוועדה לאנרגיה אטומית. על מינויו הוחלט עוד בממשלה הקודמת, אך אישורו עוכב עד לאחר הבחירות והקמת הממשלה. שניר יחליף בתפקידו את ראש הוועדה בשמונה השנים האחרונות, תת-אלוף במילואים ד"ר שאול חורב.

מינוי שניר אושרר בעקבות העברת האחריות לתיאום עם הוועדה לאנרגיה אטומית ממשרד המודיעין, שהוחזק בידי יובל שטייניץ ונמסר לישראל כץ, למשרד האנרגיה, שנמסר לשטייניץ. אף שארגון מחדש זה נעשה משיקולים פוליטיים ואישיים, יש בו גם חיקוי מסוים של הדגם האמריקאי מאז אמצע שנות ה-70. אז בוטלה נציבות האנרגיה האטומית כגוף נפרד והפכה למינהל הביטחון הגרעיני במשרד האנרגיה, עם זיקה למערך הגרעיני הצבאי בפנטגון. בדגם הישראלי, שר המודיעין או מעתה האנרגיה, מופקד על בקרה ארגונית ותקציבית של הוועדה, אך מינוי ראש הוועדה מובא לאישור הממשלה על ידי ראש הממשלה והוא מוגדר רשמית כ"כפוף לראש הממשלה ומדווח לו באופן ישיר". 

שנירצילום: ליאור דיין / ביטאו

למרות עיכוב מינויו של שניר, בהוראת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שאסר גם על מינוי מפכ"ל המשטרה ונציב שירות בתי הסוהר ערב הבחירות, בירך שטייניץ באירוע שנערך בוועדה לאנרגיה אטומית ערב יום הזיכרון את "הראש היוצא חורב והראש הנכנס שניר". חורב הגיע לגיל הפרישה בסוף 2014 ונערך לסיום תפקידו, אך ניאות להישאר בו עד לקיץ לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו התמהמה והתקשה לסכם סופית את מינוי שניר לפני החלטתו על הקדמת הבחירות.

שניר יהיה התשיעי בראשי הוועדה לאנרגיה אטומית והקצין הבכיר השלישי, בעקבות תא"ל עוזי עילם (שכיהן בתפקיד בין השנים 1986-1976) וחורב. שלא כעילם, שהיה מפקד בצנחנים, וכחורב, שהיה מפקד ספינות טילים וצוללות, מסלול ההתקדמות של שניר, מהנדס אווירונאוטי בעל תארים מתקדמים ממכללות צבאיות אמריקאיות, היה כולו מקצועי, עד לתפקיד ראש להק ציוד במטה חיל האוויר, בפיקודם של דן חלוץ ואליעזר שקדי. 

תפקידו הנוכחי, ראש אמ"ם, נוצר בתחילת שנות ה-90, כאחד מלקחי ההיערכות הישראלית הלקויה למלחמת עיראק. עד אז נכללו משימות אמ"מ במינהל פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במערכת הביטחון (מפא"ת). לראש אמ"מ גם כפיפות ישירה לשר הביטחון, בתואר "עוזר השר להתגוננות", כשהכוונה, בין השאר, להתגוננות מפני טרור ביולוגי ורדיולוגי, התפשטות קרינה גרעינית ומגפות. למעט חורב, כל ראשי אמ"מ עד כה באו מחיל האוויר - האלוף עמוס לפידות ותתי-האלופים אמיר נחומי, עוזי רוזן ושניר.

על שניר יהיה לנווט את הוועדה לאנרגיה אטומית בתקופה סבוכה של אילוצים חיצוניים ופנימיים - דרישת מדינות ערב לפירוז גרעיני של המזרח התיכון, וערעור צה"ל על נתח התקציב השנתי המוענק למערך האמצעים המיוחדים והמתחרה בנתח הצבאי של תקציב הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ