נתניהו: "ירושלים לא היתה בירתו של שום עם אחר"

בנאום בגבעת התחמושת אמר רה"מ כי "ירושלים מחולקת היא זיכרון העבר". הנשיא אמר כי "את הפצצה המתקתקת של רווחת חיי תושבי מזרח העיר לא נוכל לפרק רק באמצעות כוחות הביטחון"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"ירושלים היתה מאז ומעולם בירתו של העם היהודי בלבד, ולא של שום עם אחר... העתיד שייך לירושלים השלמה, שלא תחולק עוד", כך אמר הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום שנשא לרגל יום ירושלים בגבעת התחמושת.

נתניהו הוסיף כי "יותר מבכל יום אחר - ברור לנו שירושלים מחולקת היא זיכרון עבר". לדבריו, רק תחת שלטון ישראל "נשמר בירושלים חופש הפולחן של בני הדתות כולן. מאמיניהן מתפללים במקומות הקדושים לא חרף שליטתנו בעיר, אלא בגללה. הקנאות האיסלאמית מאיימת על ירושלים ועל המזרח התיכון והעולם כולו".

ראש הממשלה התייחס בנאומו לרצף הפיגועים שאירעו בשנה האחרונה בעיר ואמר כי ירושלים "מעמידה אותנו במבחן – עד כמה אנו מוכנים להאחז בה ולשמור עליה... לא נשלים עם הטרור ונרדוף את מחולליו. נלחם בהסתה שנובעת מהתכחשות אויבינו לזיקה ההיסטורית שלנו לירושלים ולמורשתנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנאומו הערב בגבעת התחמושת בירושליםצילום: אמיל סלמן

נתניהו התייחס גם להסכם הגרעין בין איראן למעצמות וציין כי לאחר פעולת הצבא האמריקאי בסוריה הגדיר מנהיג איראן את ארה"ב "מממנת ומחוללת טרור". "לא מאוחר לחזור מהתוכנית שתאפשר לאיראנים לסלול דרך פתוחה לגרעין", אמר. "צריך ואפשר להשיג עסקה טובה יותר ואסור לתת לקיצוניים להשיג מבוקשם - לא באיראן, לא בתימן ולא בירושלים".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נאם אף הוא בגבעת התחמושת, ואמר כי "כבן ירושלים ואוהבה, אני מבקש לשאול היום בשלום ירושלים שלי המאוחדת, העומדת מעל לכל מיקוח". "ירושלים שלי היא ציון והציונות", אמר הנשיא, "ויחד עם זאת, היא לא שייכת רק להיסטוריה שלה היא שייכת בראש ובראשונה לאנשים שלה, לתושבים כולם: חילונים, דתיים וחרדים, ערבים ויהודים. ובירושלים שלי המאוחדת יש מערב ויש מזרח אין בה בנים חורגים, אין בה ירושלמים חורגים", דברי ריבלין.

הנשיא התייחס לפערים בין מערב העיר למזרחה, ואמר כי "אנו הודפים בצדק בדין, וללא היסוס, ביקורת על זכותנו הריבונית בירושלים המאוחדת, אני חושש שאנחנו עצמנו טרם הישרנו מבט למשמעות הריבונות שלנו בעיר". לדבריו, "את איחודה הפיזי של העיר השלמנו, אך את משימת איחודה החברתי והכלכלי של העיר בקושי התחלנו. בעוד מערבה של ירושלים נמצא בתנופת פיתוח וצמיחה מרשימים, הרי שבמזרחה אנו מוצאים עזובה והזנחה". ריבלין אמר כי "מאורעות החודשים האחרונים ובתוכן תופעות יידוי האבנים על ידי ילדים משוטטים, רק חיזקו את ההבנה שביטחון כרוך ברווחה. בחודשים האחרונים ידעה ירושלים טרור דמים אכזרי ורצחני. אנו נמשיך להילחם בטרור כפי שיש להילחם בטרור נפשע כזה ללא היסוס וללא מורא. ולצד זאת את הפצצה המתקתקת של רווחת חייהם של תושבי מזרח העיר לא נוכל לפרק רק באמצעות כוחות ביטחון ושיטור. יהיה זה עוול ואיוולת לחשוב כך. ומעל לכל תהיה זאת רשלנות שוב לא להידרש לכך בזמן", דברי הנשיא.

בעצרת שהתקיימה קודם לכן בכותל המערבי, בתום מצעד הדגלים, אמר שר הפנים לשעבר גדעון סער כי "בירושלים צריך לבנות. לא לדבר על בנייה בירושלים, אלא לבנות. בנייה בירושלים אינה צריכה להיות תגובה לאירוע או לפיגוע כזה או אחר. זו צריכה להיות שגרה", דברי סער. הוא הוסיף כי "בשנים האחרונות המאזן הדמוגרפי בבירה משתנה ולא לטובה. היום זה היום לומר בקול ברור: יש לבנות בירושלים בכל חלקיה בהיקפים גדולים משמעותיים והזמן לכך הוא עכשיו. אני קורא לראש הממשלה - דיבורים על בנייה זה לא מספיק. די לדבר, יש לבנות", דברי סער.

סער ושר הפנים לשעבר ארדן, הערב ברחבת הכותלצילום: מתוך חשבון הטוויטר של גדעון סער

דבריו של נתניהו באים על רקע אמירתו בסוף השבוע האחרון של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כי לאור השבעת הממשלה החדשה בישראל לא ניתן יהיה להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים בשנה הקרובה. "אני לא חושב שהסכם מקיף הוא אפשרי בהתחשב בממשלה הישראלית החדשה ובאתגרים עמם מתמודד הנשיא הפלסטיני", אמר הנשיא האמריקאי בראיון לרשת אל-ערבייה. הוא הוסיף כי למרות שנראה שלא ניתן יהיה להגיע להסכם, "יש לנסות לבנות מחדש את האמון דרך פעולות שיקום ברצועה ויצירת הזדמנויות עסקיות ומקומות עבודה (בגדה וברצועה)".

הנשיא האמריקאי לא פסל במהלך הראיון באופן מוחלט אפשרות לפגישה בין נשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) לראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי ממשלו ימשיך "לדחוף לכיוון שאנחנו מאמינים שהוא נכון".

ביום רביעי הקרוב אמורה להגיע שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, לביקור בישראל וברשות הפלסטינית ולהפגש עם נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). יהיה זה ביקור ראשון של גורם בכיר מאחת ממדינות האיחוד האירופי מאז השבעת הממשלה החדשה. מוגריני צפויה לבקש הבהרות מראש הממשלה נתניהו לגבי מידת מחויבותו לפתרון שתי המדינות וזאת על רקע התבטאויותיו נגד הקמת מדינה פלסטינית במהלך מערכת הבחירות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ