סער נגד הפרדת האוטובוסים בין פלסטינים לישראלים: "גורמת נזק חמור לישראל"

גם באופוזיציה מתחו ביקורת חריפה על הוראת שר הביטחון משה יעלון ליישם את התוכנית שדורשת מהפלסטינים לנסוע בקווים נפרדים בגדה. ח"כ יוגב בתגובה: "החלטה שמיטיבה עם שתי האוכלוסיות"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

עדכון: בעקבות הביקורת, ישראל מקפיאה את הפרדת הפלסטינים

שר הפנים לשעבר, גדעון סער, מתח הבוקר (רביעי) ביקורת נגד יישום התוכנית להפרדה בין פלסטינים לישראלים בתחבורה הציבורית בגדה המערבית. "ההחלטה על ההפרדה באוטובוסים שגויה וגורמת נזק חמור להתיישבות ביהודה ושומרון ולתדמיתה של ישראל בעולם. היא לא יכולה להישאר על כנה", צייץ בטוויטר. סער הוסיף: "כיוון שברור שההחלטה הזאת תבוטל - כדאי לעשות זאת מהר כדי למזער את הנזק החמור לישראל ולהתיישבות".

גם באופוזיציה מתחו ביקורת חריפה נגד ההחלטה. יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), כתב בדף הפייסבוק שלו כי "הפרדה בין פלסטינים ליהודים בתחבורה הציבורית - השפלה מיותרת וכתם על פרצופם של המדינה ואזרחיה. שמן מיותר על מדורת השנאה לישראל בעולם".

הוא הוסיף כי "זו עוד טעות של ראש ממשלה שנותן יד וניכנע להחלטה אומללה שאין בינה ובין ביטחון המדינה דבר. מוטב היה להמנע מצעדים שגורמים לנזק מיותר לשמה ותדמיתה של מדינת ישראל בעת כל כך רגישה. ישראל זקוקה בעת הזו למנהיגות שקולת דעת ואחראית ולא לפזיזות וכניעה".

חברת סיעתו, ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "ההחלטה מעוררת צמרמורת ואין שום הסבר שבכוחו למחות את הכתם שהיא מטילה על ישראל. ההתמודדות עם אתגרים בטחוניים היא קשה, אך הפרדה כה בוטה בין יהודים לערבים היא הפרה של כל נורמה מוסרית בינלאומית והיא תגרום נזק כבד למדינה". 

הרצוג בכנסת, שלשוםצילום: אמיל סלמן

חבר הכנסת נחמן שי, אף הוא מהמחנה הציוני, אמר: "הפרדה בין יהודים לערבים באוטובוסים באיו"ש היא מעשה מובהק של פגיעה בשוויון ובזכויות אדם. היא תיתפס בעולם, ובצדק כאפרטהייד בין יהודים וערבים ותטיל צל כבד על ישראל כמדינה דמוקרטית. הגשתי כבר הצעה לסדר היום של הכנסת בענין זה בדרישה לחדול מיד מהסדר מעוות זה, המנוגד לערכי היסוד של מדינת ישראל".

יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון אמרה כי "החלטת שר הביטחון יעלון היא כניעה ללחץ שהופעל על ידי מתנחלים יהודים, שהלינו על ריבוי הפלסטינים בקווי האוטובוס. ככה נראה אפרטהייד, ולא, אין לזה הגדרה יותר מנומסת, או נעימה לאוזן. אין ספק. 45 שנים של שליטה צבאית כפויה על הפלסטינים הן בסך הכל ניסיון לשפר את איכות חייהם". 

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), יו"ר ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ברך על יישום התוכנית ואמר כי "לפני כשנתיים התקבלה החלטה שלא נבחנה כראוי בפיקוד המרכז ובמנהל האזרחי ביו"ש וגרמה לכך שעשרות אלפי פועלים פלסטינים ובהם אלפי שוהים בלתי חוקיים מילאו את קווי האוטובוסים ולא אפשרו כלל את חזרתם הביתה של הזקוקים לתחבורה ציבורית ביישובי יהודה ושומרון. תופעה זו גם גרמה להטרדות מיניות, גניבות ואף תחושות חוסר ביטחון ובעיקר חוסר יכולת לשוב הביתה לקשישים וצעירים הזקוקים לתחבורה הציבורית עקב העומס הרב. אני מברך את שר הביטחון על החלטתו ועל עבודת המטה שעשה, שבאה לתת מענה שירותי וביטחוני טוב יותר לכלל האוכלוסיות ביו"ש. כל אלה שטוענים נגדה אינם מכירים את המציאות ויש בדבריהם צביעות, שקר וחוסר אחריות". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ