חוטובלי השמיעה דבר תורה לדיפלומטים: כל הארץ ניתנה לנו על ידי בורא עולם

סגנית שר החוץ ביקשה מעובדי המשרד להיות "צודקים ולא רק חכמים". כשנשאלה על המו"מ עם הפלסטינים הפנתה את הכתבים לשר הממונה - שלום. דיפלומט שנכח בשיחה: "אנשים היו בהלם"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי אמרה הבוקר (חמישי) לעובדי משרד החוץ כי על הדיפלומטים הישראלים ברחבי העולם הפועלים מול הממשלות השונות "להיות צודקים ולא רק חכמים". חוטובלי ציינה כי במשך שנים רבות התבססה הדיפלומטיה הישראלית על הנסיון להיות יותר חכם מול העולם מאשר צודק. "ביקשנו להשמיע טיעונים שהם עוברי מסך דיפלומטי", אמרה חוטובלי. "אבל בימים אלה חשוב להיות צודקים. חייבים לחזור לאמת הבסיסית של זכותנו על הארץ הזו".

חוטובלי ציטטה מאמר של איש הימין המנוח אורי אליצור שטען כי ישראל דיברה מאז 1967 על האינטרסים הביטחוניים שלה ולא על צדקת הדרך, ולכן לא שכנעה את העולם שהשטחים צריכים להישאר תחת ריבונותה. "חשוב לומר –  הארץ הזו היא כולה שלנו. לא הגענו לכאן כדי להתנצל על כך", אמרה חוטובלי.

לדבריה, העולם מבין את צורכי הביטחון של ישראל אבל טיעוני מוסר וצדק יגברו תמיד על כל טיעון ביטחוני. כדי להדגים את דבריה היא סיפרה לדיפלומטים הרבים באודיטוריום של משרד החוץ "דבר תורה" על הפרשנות של רש"י לסיפור בריאת העולם בספר בראשית.

סגנית השר חוטובולי במשרד החוץ, היוםצילום: אלרם מנדל, משרד החוץ

"רש"י אומר שהתורה נפתחת בסיפור בריאת העולם כדי שאם יבואו אומות העולם ויאמרו לכם שאתם כובשים עליכם להשיב להם שכל הארץ של בורא עולם וברצותו לקח מהם ונתן לנו", ציטטה חוטובלי את הפרשנות. סגנית שר החוץ החדשה המשיכה וציטטה מדבריו של הרב יהודה אשכנזי שאמר כי "אם היהודים יהיו משוכנעים בצדקת דרכם מול העולם הם כבר יסתדרו".

דיפלומטים שנכחו במקום ציינו כי רבים מהנוכחים באולם הרימו גבה נוכח דבריה. "אנשים היו בהלם", אמר אחד הדיפלומטים. "פעם ראשונה שביקשו מאיתנו להשתמש בדבר תורה לצורכי הסברה ברחבי העולם".

חוטובלי התייחסה גם להידרדרות במעמד משרד החוץ ולהעברת סמכויותיו השונות לידי שרים אחרים בממשלה. "האתגר החשוב מכל הוא להחזיר למשרד הזה את מקומו החשוב", אמרה. "שירות החוץ של ישראל עבר הפרטה. צריך להחזיר למשרד את המרכזיות שלו ובכוונתי להעלות את הדברים מול ראש הממשלה".

בכך יש שרמזה, בין היתר, להעברת האחריות על המשא ומתן, במידה וזה יתחדש, לידי המשנה לראש הממשלה ושר הפנים, סילבן שלום. שר הפנים מעולם לא הביע תמיכה פומבית בעיקרון שתי המדינות, ובכמה מקרים אף הביע התנגדות להקמת מדינה פלסטינית ותמיכה נלהבת בבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית.

אחרי נאומה אמרה חוטובלי בשיחה עם כתבים כי חרף עמדותיה הפוליטיות האישיות ראש הממשלה נתניהו אמר שהוא מחויב לפתרון שתי המדינות, והיא תדברר את המדיניות הזו. "אבל אני מציעה לדבר עם סילבן שלום, כי הוא אחראי על הנושא הפלסטיני ושווה לשאול מה הוא חושב", הוסיפה.    

הניסוח בו השתמש נתניהו בפתח פגישתו אתמול בירושלים עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני היה ציטוט מתוך נאום בר-אילן אותו נשא ביוני 2009 ובו הביע לראשונה תמיכה בפתרון שתי המדינות. נתניהו אמר את הדברים חרף העובדה שקווי היסוד של ממשלתו אינם כוללים נכונות להקמת מדינה פלסטינית. מסמך קווי היסוד שהוגש לכנסת כולל אמירה כללית בלבד לפיה "הממשלה תקדם את התהליך המדיני ותחתור להסכם שלום עם הפלסטינים ועם כל שכנינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ