ילד פלסטיני נפצע בינוני מפגיעת כדור ספוג בפניו במחנה הפליטים שועפט

מהמשטרה נמסר כי צעירים יידו אבנים לעבר לוחמי מג"ב ובוצע שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בחודש שעבר איבד צעיר את עינו בשל פגיעת כדור ספוג

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

ילד בן 10 נפצע באורח בינוני מפגיעת כדור ספוג שנורה על ידי שוטרים בסמוך למחסום מחנה הפליטים שועפט. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם, כנשקפת סכנה לעינו. מדובר במקרה השני בתוך חודשיים בו נפצע פלסטיני מכדור ספוג בפניו.

לפי המשטרה, המקרה אירע לאחר שצעירים החלו ליידות אבנים לעבר כוחות שאבטחו עבודות במקום. "במחנה הפליטים שועפט מתבצעות עבודות לרווחת התושבים, בהן הוספת נתיב כניסה/יציאה וחניון גדול להסעות תלמידים", נמסר בתגובת המשטרה. "במקום התגודדו כמה עשרות צעירים בגירים וקטינים והחלו ליידות אבנים לעבר לוחמי מג״ב המאבטחים את העבודות, בוצע שימוש באמצעים לפיזור הפורעים. מתוך הפורעים פונה ילד למחסום על ידי הסהר האדום עם פגיעה ככל הנראה מספוג. מהמחסום הועבר על ידי מד״א לבית החולים".

בשנה האחרונה ישנם דיווחים רבים על פגיעות, חלקן קשות, מכדורי ספוג. בתחקיר שפורסם ב"הארץ" נחשף כי המשטרה הכניסה לשימוש כדור ספוג חדש, שגורם לנזקים קשים יותר, ובמקרה אחד גרם ככל הנראה למותו של מוחמד סנוקרוט.

אתמול הועבר למפכ"ל המשטרה דנינו וליועץ המשפטי לממשלה וינשטיין מכתב בנושא, על ידי עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח. במכתב נטען, כי על פי נתוני סוכנות האו"ם OCHA, בחצי השנה השנייה של 2014 נפצעו 1003 בני אדם בירושלים המזרחית מכדורי ספוג. מהם 144 פונו לבתי חולים, ולפחות 47 מהפצועים נפגעו בפלג גופן העליון - אליו אסור כלל לכוון את הכדור.

שועפט. בחודש שעבר איבד תושב המקום את עינו מפגיעת כדור ספוגצילום: אוליבייה פיטוסי

"המשך השימוש בכדורי הספוג השחורים נוכח חומרתן והיקפן של הפגיעות אינו סביר, ומשקף התנהלות בלתי זהירה וחסרת אחריות", כתב סוצ'יו. "ריבוי המקרים מחייב את הפסקת השימוש באמצעי זה לאלתר, וביצוע בחינה מעמיקה של המקרים והסקת מסקנות בדבר סבירות המשך השימוש בכדורי הספוג ואופן השימוש בהם."

בחודש שעבר, איבד זכריה ג'ולאני, בן 13 ממחנה הפליטים שועפט, את עינו, ככל הנראה, בשל ירי של כדור ספוג על ידי שוטרת מג"ב. לטענת חבריו ובני משפחתו, לירי לא קדם אירוע של יידוי אבנים או התפרעות באזור. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ