חשש כבד בירושלים מהחלטה בינלאומית נגד תוכנית הגרעין הישראלית

בישראל חוששים שהאמריקאים לא יסייעו לבלום את ההחלטה לקיום ועידה בינ"ל למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני. בממשל ארה"ב מבהירים: איננו מפרים את ההתחייבויות שנתנו לשותפינו הישראלים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פקידים בכירים בירושלים הביעו חשש כבד כי ועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, שתינעל מחר (שישי) בניו-יורק, תקבל החלטה בעלת השלכות בעייתיות ביותר על תוכנית הגרעין הישראלית, ותאמץ את עמדת מצרים ומדינות ערב בנוגע לתנאים לכינוס ועידה בינלאומית לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני.

מצרים הגישה בתחילת הוועידה, לפני כחודש, הצעת החלטה קיצונית שתכפה על ישראל את קיומה של ועידה בינלאומית לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני שתתמקד בתוכנית הגרעין הישראלית. ההצעה המצרית זכתה לתגובות חריפות מצד ישראל, ארה"ב ומדינות נוספות. ישראל דרשה כי הוועידה הבינלאומית לא תתמקד רק בגרעין, אלא בביטחון האזור באופן כללי וגם בנושאים כמו טילים וטרור.

ישראל דרשה שהתנאי לקיום הוועידה יהיה השגת קונצנזוס מצד כל המדינות המשתתפות על סדר היום שלה. בימים האחרונים הציגה ספרד, אחרי התייעצות עם מצרים, נוסחת פשרה שלמעשה מקעקעת את התנאי הישראלי וכוללת סעיף לפיו במקרה שבו לא יושג קונצנזוס עד דצמבר 2015, תועבר ההחלטה למזכ"ל האו"ם שיקבע אם לקיים את הוועידה ובאילו תנאים.

שר החוץ האמריקאי קרי נואם בוועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, בחודש שעברצילום: רויטרס

ביומיים האחרונים מנהלות ישראל וארה"ב מגעים אינטנסיביים בניסיון להגיע להבנות בנושא. פקיד ישראלי בכיר שמעורה במגעים ציין שעוזר שר החוץ האמריקאי למניעת הפצת נשק, תומאס קאנטרימן, נמצא בישראל כבר מאז יום שלישי ומנהל מגעים עם בכירים במשרד החוץ, במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה (מל"ל) ובוועדה לאנרגיה אטומית.

השיחות שהתקיימו ביום רביעי נמשכו עד השעה שלוש לפנות בוקר. גם ביום חמישי התקיימו דיונים לאורך כל היום. המשא ומתן על נוסח ההחלטה צפוי להימשך עד מחר בשעות הלילה המאוחרות, אז תינעל הוועידה בניו-יורק. עד כה לא הושגו הבנות שמספקות את ישראל.

פקיד ישראלי בכיר שמעורב במגעים ציין כי קיים חשש כבד בירושלים מ"שידור חוזר" של ההתרחשויות בוועידת הסקר בשנת 2010. אז הצליחה מצרים לכופף את ידה של ארה"ב ולהכניס להודעת הסיכום פסקה שעסקה ביכולותיה הגרעיניות של ישראל וקראה לה להעמיד את מתקניה הגרעיניים לפיקוח מקיף של האו"ם. ההודעה ב-2010 קראה לכנס תוך שנתיים ועידה בנושא מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני. 

ישראל זעמה על ההחלטה וטענה כי הממשל האמריקאי נסוג בו מהתחייבויות קודמות שנתן לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש "פיצוי אמריקאי" וקיבל אותו במהלך ביקור בוושינגטון ביולי 2010. במהלך פגישה עם אובמה בבית הלבן התחייב אז הנשיא האמריקאי כי לא יהיה שינוי במדיניותה של ארה"ב בסוגיית הגרעין הישראלי וכי וושינגטון לא תפעל לפגוע במדיניות "העמימות" הגרעינית של ישראל. 

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי קיים חשש כבד מכך שהרצון של ארה"ב שהודעת הסיכום של הוועידה תכלול סעיף בנושא פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני יגרום לאמריקאים לוויתורים לטובת המצרים שיפגעו באינטרסים ביטחוניים ישראליים. בממשל האמריקאי דחו את החששות הישראלים. דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ברנדט מיהאן אמרה כי עדיין לא הושג נוסח סופי של הודעת סיכום וכי ארה"ב פועלת כדי לוודא שהנוסח יענה על האינטרסים האמריקאיים והאינטרסים הישראליים.

"גם ארה"ב וגם ישראל תומכות ביצירת אזור מפורז מנשק להשמדה המונית במזרח התיכון", אמרה מיהאן. "אנחנו עובדים צמוד עם שותפינו הישראלים כדי לקדם את האינטרסים המשותפים שלנו, כולל שימור האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. הממשל הזה והנשיא הזה אינם מפרים את ההתחייבויות שנתנו לשותפינו הישראלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ