מזכ"ל האו"ם יכנס ועידה בינלאומית בנושא פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני עד מארס 2016

חרף החשש בירושלים, לפי טיוטת סיכום ועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, היא צפויה לאמץ קו מאוזן בנוגע לגרעין הישראלי. החלטות הוועידה הבינלאומית יתקבלו בקונסנזוס של המדינות המשתתפות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

חרף החששות בירושלים, ועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, שתנעל הלילה (שישי) בניו יורק, צפויה לאמץ הודעת סיכום מאוזנת בכל הנוגע לתוכנית הגרעין הישראלית. הטיוטה הסופית של הודעת הסיכום של הוועידה מטילה על מזכ"ל האו"ם לכנס ועידה בינלאומית בנושא פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני עד מארס 2016.

נוסח הטיוטה, שפורסם באתר הארגון reaching critical will ושצפוי להתקבל באופן רשמי הערב, עם נעילתה של הוועידה בניו יורק, מכיל סעיפים רבים שעונים על דרישותיה של ישראל. כך למשל, טיוטת הודעת הסיכום קובעת כי סדר היום של הוועידה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני ייקבע במשא ומתן ישיר בין כל מדינות האזור. כמו כן, סדר היום של הוועידה והחלטותיה יהיו צריכים להתקבל בקונסנזוס של כל המדינות המשתתפות.‎ 

בנוסף, בניגוד לוועידה ב-2010, טיוטה הודעת הסיכום אינה מייחדת את ישראל לרעה. שמה של ישראל מוזכר בהודעה לצד מדינות נוספות כמו הודו, פקיסטאן ודרום סודאן שאינן חתומות על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ונקראות להצטרף אליה.‎

שר החוץ האמריקאי קרי נואם בוועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, בחודש שעברצילום: אי־פי

לפי הטיוטה הסופית של הודעת הסיכום של הוועידה, כל מדינות המזרח התיכון יוזמנו לוועידה שמזכ"ל האו"ם צפוי לכנס עד מארס 2016. מזכ"ל האו"ם ימנה לא יאוחר מ-1 ביולי השנה שליח מיוחד מטעמו שיתאם את התהליך בין המדינות השונות. לאחר שתושג הסכמתן באשר לסדר היום של הוועידה, היא תתכנס בתוך 45 יום. הוועידה תהיה תחילתו של תהליך מו"מ בין מדינות האזור במטרה לגבש אמנה מחייבת למזרח תיכון מפורז מנשק גרעיני ומנשק אחר להשמדה המונית. 

פקידים בכירים בירושלים הביעו אמש חשש כבד כי הוועידה תקבל החלטה בעלת השלכות בעייתיות ביותר על תוכנית הגרעין הישראלית, ותאמץ את עמדת מצרים ומדינות ערב בנוגע לתנאים לכינוס ועידה בינלאומית לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני.

מצרים הגישה בתחילת הוועידה, לפני כחודש, הצעת החלטה קיצונית שתכפה על ישראל את קיומה של ועידה בינלאומית כזו שתתמקד בתוכנית הגרעין הישראלית. ההצעה המצרית זכתה לתגובות חריפות מצד ישראל, ארה"ב ומדינות נוספות. ישראל דרשה כי הוועידה הבינלאומית לא תתמקד רק בגרעין, אלא בביטחון האזור באופן כללי וגם בנושאים כמו טילים וטרור.

ישראל דרשה שהתנאי לקיום הוועידה יהיה השגת קונסנזוס מצד כל המדינות המשתתפות על סדר היום שלה, וזאת כפי שצפוי להופיע בהודעת הסיכום. בימים האחרונים הציגה ספרד, אחרי התייעצות עם מצרים, נוסחת פשרה שלמעשה קעקעה את התנאי הישראלי וכללה סעיף לפיו במקרה שבו לא יושג קונסנזוס עד דצמבר 2015, תועבר ההחלטה למזכ"ל האו"ם שיקבע אם לקיים את הוועידה ובאילו תנאים.

בימים האחרונים ניהלו ישראל וארה"ב מגעים אינטנסיביים בניסיון להגיע להבנות בנושא. פקיד ישראלי בכיר שמעורה במגעים ציין שעוזר שר החוץ האמריקאי למניעת הפצת נשק גרעיני, תומאס קאנטרימן, נמצא בישראל כבר מאז יום שלישי ומנהל מגעים עם בכירים במשרד החוץ, במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה (מל"ל) ובוועדה לאנרגיה אטומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ