בשל התנגדות ישראל: ארה"ב חסמה החלטה על כינוס ועידה לפירוז המזרח התיכון מגרעין ב-2016

הנציגה האמריקאית בוועידת הסקר של ה-NPT, שננעלה הלילה בניו יורק, אמרה כי ההחלטה שקידמה מצרים "אינה עולה בקנה אחד עם מדיניות ארה"ב". גם קנדה ובריטניה תמכו בדחיית היוזמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארה"ב, קנדה ובריטניה דחו הלילה (שבת) החלטה על כינוס ועידה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני עד מארס 2016, לה התנגדה ישראל. ההחלטה נדחתה על אף שהנוסח הסופי שלה הכיל סעיפים רבים שענו על דרישותיה של ישראל. 

הנציגה האמריקאית בוועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT), שננעלה הלילה בניו יורק, אמרה כי ההחלטה "אינה עולה בקנה אחד עם מדיניות ארה"ב". לדבריה, על אף שארה"ב תומכת בפירוז אזורים מנשק גרעיני, היא סבורה שהיוזמה לכינון אזורים אלו צריכה להגיע מן המדינות המעורבות ותוך "הסכמה מלאה ומשותפת של כל המדינות באזור".

במהלך ועידת הסקר שהתקיימה בחודש האחרון בניו יורק, ביקשו המצרים לקבוע דד-ליין לכינוס ועידה נוספת שתדון בפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. ישראל, אשר אינה חתומה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, התנגדה לכך. בתגובה לדחיית היוזמה, אמר הלילה הנציג המצרי בניו יורק כי "זהו יום עצוב ל-NPT". הוא ציין שמצרים פעלה על מנת להשיג הסכמה רחבה בדבר ההחלטה.

שר החוץ האמריקאי קרי נואם בוועידת הסקר של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, בחודש שעברצילום: אי־פי

הנוסח הסופי של הטיוטה שנדחתה הלילה הסמיך את מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לכנס ועידה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני עד מארס 2016. נקבע בה כי המזכ"ל ימנה לא יאוחר מ-1 ביולי השנה שליח מיוחד מטעמו שיתאם את התהליך בין המדינות באזור. בהחלטה נאמר שכינוס הוועידה יהווה תחילתו של תהליך מו"מ בין מדינות האזור. זאת במטרה "לגבש אמנה מחייבת למזרח תיכון מפורז מנשק גרעיני ומנשק אחר להשמדה המונית". לאחר שתושג הסכמת המדינות באשר לסדר היום של הוועידה, היא תתכנס בתוך 45 יום. 

נוסח הטיוטה, שפורסם אתמול באתר הארגון reaching critical will, היה מאוזן יחסית. כך למשל, נקבע כי סדר היום של הוועידה ייקבע במשא ומתן ישיר בין כל מדינות האזור וההחלטות בה יתקבלו בקונסנזוס של כל המדינות המשתתפות. כמו כן, בניגוד לוועידה ב-2010, הטיוטה לא ייחדה את ישראל לרעה. שמה של ישראל הוזכר לצד מדינות נוספות כמו הודו, פקיסטאן ודרום סודאן שאינן חתומות על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ונקראות להצטרף אליה.‎

מצרים הגישה בתחילת הוועידה, לפני כחודש, הצעת החלטה קיצונית שביקשה לכפות על ישראל את קיומה של ועידה בינלאומית שתתמקד בתוכנית הגרעין הישראלית. ההצעה המצרית זכתה לתגובות חריפות מצד ישראל, ארה"ב ומדינות נוספות.

ישראל דרשה כי הוועידה הבינלאומית לא תתמקד רק בגרעין, אלא בביטחון האזור באופן כללי וגם בנושאים כמו טילים וטרור. כמו כן, דרשה שהתנאי לקיום הוועידה יהיה השגת קונסנזוס מצד כל המדינות המשתתפות על סדר היום שלה - בדיוק כפי שקבעה ההחלטה שנדחתה.

בימים האחרונים ניהלו ישראל וארה"ב מגעים אינטנסיביים בניסיון להגיע להבנות בנושא. פקיד ישראלי בכיר שמעורה במגעים ציין שעוזר שר החוץ האמריקאי למניעת הפצת נשק גרעיני, תומאס קאנטרימן, נמצא בישראל כבר מאז יום שלישי ומנהל מגעים עם בכירים במשרד החוץ, במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה (מל"ל) ובוועדה לאנרגיה אטומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ