חיזבאללה מציג: היערכות שיא בגבול עם ישראל

סדרת כתבות של העיתון הלבנוני "אספיר" מתארת רשת מנהרות ובונקרים על גבול הצפון, טילים מוכנים לשיגור מידי ומערך לוגיסטי משומן

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

העיתון הלבנוני "אספיר", המוכר באהדתו לחיזבאללה, חושף היערכות שיא של כוחות בגבול עם ישראל. בסדרת כתבות שפרסם העיתון במהלך סוף השבוע - לרגל 15 שנה לנסיגת צה"ל מדרום לבנון, מתואר מערך לוחמה הכולל כוחות גדולים של לוחמים, מנהרות, בונקרים, תצפיתנים ועשרות אלפי טילים.

על פי הדיווח, היערכות הכוחות בבונקרים נמצאת בשיאה, והיא מאפשרת לארגון מוכנות מידית ללחימה. עוד מתאר העיתון כי קיים במנהרות מערך שלם של אוורור, המונע רטיבות שעלולה לפגוע בציוד, וכן תעלה סבוכה של פירי מילוט. בנוסף, עשרות אלפי רקטות וטילים עטופים בחומרים מיוחדים ששומרים על טיבם, ומוכנים לפקודת שיגור.

הדיווח מתאר תמונת מצב, לפיה במנהרות קיים זרם חשמל סדיר, והאספקה אינה כוללת קופסאות שימורים - אלא אוכל מיוחד שניתן לאחסן לתקופה ממושכת של שבועות ומספק את צרכי הלוחמים. האוכל המיוחד נארז בקופסאות קרטון שנפתחות רק בעת מלחמה, לפי סידור קבוע מראש, ומוחלף פעם בחמישה חודשים כדי לשמור על איכותו. העיתון מדגיש כי הלוחמים הפרושים באזור אינם במצב של המתנה, אלא עובדים מסביב לשעון על מנהרות, בונקרים ונקודות תצפית נוספות. אולם, עבודת החפירה מתבצעת עם ציוד מיושן וידני - את העפר ממלאים בשקיות, מפזרים בשדות או מכסים בענפי עץ במטרה להסוותו.

תמונה של מנהרה מתוך הכתבתצילום: עיתון אלספיר

בכתבה המתארת את מערך התצפיות של חיזבאללה, מציין העיתון כי אנשי הארגון עוקבים אחר כל תנועה בצד הישראלי באמצעות ציוד אלקטרוני, אמצעים לראיית לילה ותצפיתנים, שהוסוו בתוך בתים הצמודים לגדר הגבול. לוחמי הארגון פרושים לאורך הגבול ועובדים במשמרות, כך שבעת חירום הם מסוגלים להעביר דיווח מידי לכוחות האחראיים על סוללות הטילים והרקטות.

ישראל הפנימה את חשיבות המנהרות והאיום שהן מייצרות עוד במלחמת לבנון השנייה, נכתב בדיווח, אולם החיזבאללה המשיך ופיתח את מערך הבונקרים, המנהרות, הציוד הלוגיסטי, הצבאי ואספקת האוכל. בעיתון לא צוין קיומן של מנהרות התקפיות החודרות לתחומי מדינת ישראל.

הדיווחים על מנהרות של החיזבאללה באזור הגבול עם ישראל קיבלו ביטוי לאחר צוק איתן, כאשר תושבים טענו ששמעו קולות חפירה. חיזבאללה מעולם לא התייחס לדיווחים, אולם מזכ"ל הארגון חסן נסראללה דיבר בחודשים האחרונים רבות על מוכנותו בחזית מול ישראל, פיתוח שיטות הלחימה ושיפור המערך הלוגיסטי.

תמונה של תצפתין בגבול ישראל מתוך הכתבהצילום: עיתון אלספיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ