פרשנות || הנאום הלחוץ של נסראללה מעיד על מצבו השברירי של אסד בסוריה

עד כה שומרת ישראל על רמת מעורבות נמוכה יחסית במתרחש בסוריה. ואולם, החמרת מצב המשטר בדמשק, הנאלץ לסגת בחזיתות רבות, מחייבת את ישראל לדון כיצד לנהוג ביום שאחרי נפילת אסד

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ההצהרות האחרונות של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מספרות, בין השורות, את הסיפור האמיתי. בנאום ששודר שלשום (ראשון) על מסכי ענק בעיירה נבטייה, לציון 15 שנה לנסיגת צה"ל מדרום לבנון, הזהיר מזכ"ל הארגון השיעי את הלבנונים מסכנת המדינה האיסלאמית (דאעש), "סכנה שאין שנייה לה בהיסטוריה".

יום קודם לכן, בנאום לרגל יום הפצוע של חיזבאללה, הכריז נסראללה כי ארגונו נלחם בסכנה קיומית ללבנון ולעולם הערבי, והזהיר את הלבנונים מפני מעשי טבח, אונס ושעבוד לעבדות אם יצליחו ארגוני המורדים הסוניים להפיל את משטרו של בשאר אסד ולהתקדם גם בשטח השכנה לבנון. נסראללה קרא לגיוס כללי בלבנון נגד סכנת דאעש, עדות נוספת לקשיים שלו ושל המשטר בדמשק בהקצאת די לוחמים לשלל החזיתות שבהן מתחוללים הקרבות.

תומכי חיזבאללה בלבנון בתהלוכה לציון 15 שנה לנסיגת צה"ל מדרום המדינה, שלשוםצילום: אי־פי

בתוך פחות משבוע הופיע המזכ"ל בפומבי שלוש פעמים — הראשונה שבהן במטרה להזים את גל השמועות על ההידרדרות במצב בריאותו.

ההכרזות התכופות של נסראללה משתלבות בחדשות הרעות למחנה אסד, המגיעות בזו אחר זו מסוריה. התקשורת הבינלאומית התמקדה בשתי זירות: השתלטות דאעש על העיר העתיקה תדמור במזרח סוריה, הטבח שהארגון עורך שם כנראה בחיילים סורים והחשש להרס העתיקות המפורסמות במקום; לצד זאת, ממשיכה ברית הארגונים הסוניים להתקדם בצפון מערב סוריה, שם צולמה בסוף השבוע האחרון השתלטות על מתחם בית חולים בעיירה ג'אסר א־שוהור, שבו התבצרו נאמני המשטר שבועות ארוכים — מתחם שהנשיא אסד הבטיח לשווא לחלץ אותם ממנו.

יחד עם מה שמתרחש בזירות נוספות, מתבהרת כאן בהדרגה תמונה רחבה יותר. אחרי קרוב לשנה של קיפאון יחסי, המשטר הסורי נמצא בנסיגה במספר רב של חזיתות.

ההתקדמות בצפון, שלה שותף גם הארגון הקיצוני ג'בהאת אל־נוסרא, מסכנת את האזור העלאווי שלחוף הים ובד בבד מאיימת מכיוון מערב גם על הערים חומס וחמה. שתי הערים מאוימות גם ממזרח, בידי דאעש, שבמקביל ממשיך להפגיז מדי פעם את דמשק, תוך שהוא תופס עמדות בשכונותיה המזרחיות.

מקורות ביטחוניים בישראל מייחסים את כישלונותיו האחרונים של אסד, מחודש מארס השנה ואילך, לשחיקה המתמשכת ביכולת של צבאו ובמוטיבציית הלחימה של אנשיו, אחרי יותר מארבע שנים רצופות של מלחמת אזרחים רצחנית. המקורות הללו מאשרים גם את הניתוחים שהתפרסמו בימים האחרונים בעיתונות הבריטית, שלפיהם נהנים ארגוני המורדים, לראשונה זה תקופה ארוכה, מסיוע מתואם של מדינות אחרות, ובראשן סעודיה, טורקיה וקטאר, שבעבר התקוטטו ביניהן בשאלת טיב הפעולה הנדרשת בסוריה.

בחזית הצפונית בעיקר בולט השימוש בטילים נגד טנקים מסוג טאו, שהגיעו במשלוחים מן המפרץ. הדגם האמריקאי המיושן יחסית, שצה"ל קלט בשלהי מלחמת יום הכיפורים, הדביק לו את השם "עורב" ולפני שנתיים נפרד ממנו לטובת טילי הגיל המתקדמים יותר מתוצרת רפא"ל, הוא עדיין בבחינת חדשות גדולות במלחמה בסוריה. חימוש נרחב של המורדים בטילי טאו אפשר לראשונה שיפור מהותי באיכות הפגיעה בטנקים של צבא סוריה.

החדשות הללו, בזירות רבות — קרבות עזים, בלא הכרעה בינתיים, מתנהלים גם באזור הרי קלמון בגבול סוריה־לבנון — משקפות הידרדרות במצבו של אסד. עדיין עומדים לרשותו התגבורות של חיזבאללה, ההדרכה ויכולת הפיקוד של משמרות המהפכה האיראניים ומשלוחי הנשק הרוסיים, המגיעים על גבי ספינות לנמל טרטוס בצפון; אבל רצף האירועים האחרון מבטא שוב סכנה ממשית להמשך הישרדותו של המשטר. על רקע זה נשמעו גם במערכת הביטחון הישראלית הערכות שלפיהן קיים סיכוי סביר שהרודן הסורי יחליט מתישהו בחודשים הבאים לעזוב את דמשק ולמקד את מאמציו בהגנה על המובלעת העלאווית בצפון.

עד כה שומרת ישראל על רמת מעורבות נמוכה יחסית במתרחש בסוריה. התקיפה האחרונה של שיירת נשק מסוריה לחיזבאללה שיוחסה לחיל האוויר אירעה לפני מעט יותר מחודש. ואולם, החמרת מצבו של המשטר תחייב בקרוב דיון בשאלה שבמשך שנים אחדות עמדה באוויר אבל מעולם לא הפכה מוחשית לגמרי — כיצד לנהוג ביום שאחרי אסד.

כרגע נדמה שמידת הסיכון הנשקפת לישראל לאורך הגבול הסורי ברמת הגולן נמוכה יחסית. עם מיליציות המורדים השונות השולטות בצדו השני של הגבול הושגו הבנות ישירות או עקיפות המונעות בשלב זה כל התקפה לשטח ישראל, ואילו המשטר הסורי שולט רק בשטח קטן בקצה הצפוני של הגבול. בטווח הארוך, אלה נסיבות העלולות להשתנות לרעה אם יגורשו לגמרי כוחות צבא סוריה מהגולן, והארגונים הקיצוניים יותר בקרב המורדים יחושו ביטחון רב יותר בשליטתם בשטח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ