חודשיים לאחר שנסגר: מצרים פותחת מחדש את מעבר רפיח ליומיים

פתיחת המעבר תאפשר לתושבי הרצועה שנמצאים במצרים או במדינות אחרות, לחזור לבתיהם - אך לא לכיוון ההפוך. הפלסטינים: כ-15 אלף בני אדם ממתינים ליציאה מהרצועה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מעבר רפיח, שנמצא בין רצועת עזה למצרים, נפתח היום (שלישי) לראשונה אחרי שהיה סגור במשך 75 יום. גם מחר צפוי להיפתח המעבר, אך באופן חלקי בלבד. פתיחת המעבר מאפשרת לתושבי הרצועה שנמצאים במצרים או במדינות אחרות, לחזור לבתיהם - אך אינה מאפשרת מעבר מהרצועה למצרים.

הפעם האחרונה שבה המעבר נפתח למעבר מהרצועה למצרים ובכיוון ההפוך, היתה ב-9 וב-10 במארס. המעבר למעשה סגור מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה ב-2007, אך נפתח מפעם לפעם לתקופות קצרות. בעת כהונתו של נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי, נפתח המעבר לתקופה ממושכת וזאת לאור יחסיו החמים עם חמאס. ואולם, בשנה האחרונה נסגר המעבר, בעיקר בגלל גל פיגועים נגד הצבא המצרי בסיני, נסגר המעבר. בממשלת מצרים האשימו את חמאס במערבות בפיגועים, והחליטו לפתוח אותו מסיבות הומניטאריות בלבד.

רשות המעברים בעזה דיווחה כי ישנם כ-15 אלף בני אדם רשומים ליציאה מהרצועה. חלקם "תקועים" בה מאז מבצע "צוק איתן", ללא יכולת לשוב ללימודיהם, לעבודתם או למשפחותיהם שבחו"ל. בין הממתינים גם כמה אלפים שזקוקים לטיפול רפואי ולמעלה מאלף סטודנטים, שלא הצליחו לצאת ללימודיהם במדינות כמו גרמניה, אנגליה וקנדה, וחוששים שלא יצליחו לחדש את אשרותיהם. 

פלסטינים מבקשים לצאת מרצועת עזה למצרים דרך מעבר רפיח, בשנה שעברהצילום: רויטרס

גם המעבר בין הרצועה לגדה נותר מצומצם. ישראל שולטת במעברים בין עזה לגדה המערבית ובמרחב הימי והאווירי של עזה, ובכך יוצרת תלות של תושבי הרצועה בנמלי תעופה זרים לצורך יציאה לחו"ל. במסגרת ההקלות המעטות שנעשו בהגבלות על מעבר אנשים מהרצועה ואליה לאחר צוק איתן, ישראל הודיעה בנובמבר כי תאפשר מדי שבוע ל-30 סטודנטים לצאת מעזה לחו"ל דרך גשר אלנבי. עם זאת, על פי עמותת "גישה", לשמירה על חופש התנועה, רק 94 סטודנטים הצליחו עד כה לצאת ללימודיהם במסלול זה. כמו כן, התנועה מעזה לגדה המערבית מוגבלת בעיקר לחולים ולמלוויהם, לסוחרים ול"מקרים הומניטריים חריגים" (ביקור קרובים רק במקרים של מוות, מחלה או חתונה).

"תושבי עזה זכאים לגישה לעולם וזקוקים לה נואשות. הפעילות המצומצמת במעבר רפיח מדגישה את העובדה כי כיום, תשעה חודשים מתום הלחימה ושבעה חודשים לאחר כינוס קהיר, שבו 50 מדינות התחייבו לתרום מיליארדי דולרים לשיקום הרצועה, המצב בעזה נותר חמור", אומר מנכ"ל גישה, איתן דאמונד. לדבריו, "השליטה של ישראל על אספקטים רבים בחיי היומיום ברצועה מטילים עליה אחריות גם לדאוג ליכולת של תושבי הרצועה לצאת ולרכוש השכלה, לקשור קשרים עסקיים בגדה או בחו"ל ולקיים חיי משפחה".

דו"ח הבנק העולמי על המצב הכלכלי ברצועה קובע כי האבטלה שם עומדת על 43% - הגבוהה בעולם. הסגר שמוטל עליה בשנים האחרונות הביא לירידה חדה בתמ"ג. כ-40% מהתושבים חיים בעוני וההכנסה ירדה ב-30% מאז 1994.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ