שר החוץ הצרפתי יבקר בישראל וברשות הפלסטינית ביוני כדי להניע את תהליך השלום

פאביוס ינסה לשכנע את הצדדים לקבל את הצעת ההחלטה הצרפתית לפתרון הסכסוך שמקודמת באו"ם. "צריך להבטיח את ביטחון ישראל, אך אין שלום או ביטחון ללא צדק לפלסטינים"

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

שר החוץ הצרפתי, לורן פאביוס, הודיע היום (חמישי) כי יבקר בישראל, ברשות הפלסטינית ובמצרים בחודש הבא בניסיון להניע את תהליך השלום ולשכנע את הצדדים לקבל את הצעת ההחלטה הצרפתית שמקודמת באו"ם לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"אנחנו תומכים בפתרון שתי המדינות, ואנחנו צריכים להבטיח את ביטחונה של ישראל, זה ברור", אמר פאביוס לרדיו הצרפתי. עם זאת, הוא הוסיף כי "אין שלום או ביטחון ללא צדק לפלסטינים, ובואו נהיה כנים - צדק לא ניתן להם".

לדברי פאביוס, צרפת מעוניינת בכך שהמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים יתחדש ויתנהל לפי מסגרת זמנים בינלאומית. עוזריו של שר החוץ ציינו כי ביקורו יתקיים לקראת סבב שיחות הגרעין האחרון בין המעצמות לאיראן בסוף יוני.

נתניהו ופאביוס בירושלים, ב-2012צילום: קובי גדעון / לע"מ

כאמור, פאביוס מקדם הצעת החלטה במועצת הביטחון של האו"ם שתכלול עקרונות לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים. שר החוץ הצרפתי נענה באחרונה לבקשה אמריקאית לעכב את קידום המהלך עד אחרי השלמת הסכם הגרעין עם איראן ב-30 ביוני. למרות זאת, הוא נחוש להביא הצעת החלטה להצבעה באו"ם לא יאוחר מסוף ספטמבר, אז יתקיימו בניו יורק דיוני העצרת הכללית של האו"ם.

הצעת ההחלטה הצרפתית צפויה לכלול עקרונות כמו ביסוס גבולות המדינה הפלסטינית על קווי 1967 עם חילופי שטחים, הפיכת ירושלים לבירת שתי המדינות, ניסוח מסוים של הכרה בישראל כמדינה יהודית, קביעת לוח זמנים לסיום המשא ומתן וכינוס ועידת שלום בינלאומית. 

דיפלומטים ישראלים אמרו החודש כי בשבועות האחרונים הגיע למשרד החוץ בירושלים מידע על כך שהצרפתים החלו בהתייעצויות הן בפריז והן בניו יורק עם הפלסטינים, עם מדינות ערב וכן עם כמה מחברות מועצת הביטחון לגבי נוסח הצעת ההחלטה שהם רוצים לקדם. עם זאת, הצרפתים נמנעו מלקיים התייעצויות דומות עם ישראל ולא העבירו לירושלים טיוטה של הצעת ההחלטה או לפחות את עיקריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ