נתניהו משיב לאובמה: ישראל לא מושלמת אבל לא נופלת מהדמוקרטיות הגדולות בעולם

רה"מ הדגיש כי "כל אחד זכאי לדעתו" אך הוסיף כי ישראל "נאבקת באתגרים קשים הרבה יותר". הוא סיפר כי עצר את התכנית להפרדה באוטובוסים כי "בנסיבות הסובייקטיביות זה יקבל ביטוי מאוד שלילי"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (חמישי) לביקורת שהטיח בו נשיא ארה"ב ברק אובמה בכל הנוגע לדמוקרטיה הישראלית, ועל דבריו נגד ערביי ישראל לקראת סוף מערכת הבחירות. "כל אחד זכאי לדעתו", אמר נתניהו בתדרוך לתא הכתבים המדיניים. "ישראל לא מושלמת, אבל לא נופלת מהדמוקרטיות הגדולות בעולם והיא נאבקת באתגרים קשים הרבה יותר".

נתניהו התייחס לסוגיות נוספות שנוגעות לדמוקרטיה הישראלית, כמו מעמד בית המשפט העליון, שוק התקשורת, אזרחי ישראל הערבים וביטול התכנית להפרדה בין ישראלים ופלסטינים באוטובוסים בגדה המערבית.

הוא חזר והביע צער וחרטה על דבריו נגד ערביי ישראל, וציין כי "אלה דברים שלא היו צריכים להיאמר". הוא הוסיף כי הקציב בשנים האחרונות 6 מיליארד שקלים לטובת המגזר הערבי, וכי ביקש מהשר לביטחון פנים גלעד ארדן להשקיע מאמץ מיוחד בחיזוק הביטחון האישי ביישובים הערבים.

נתניהו בישיבת הממשלה השבועצילום: רויטרס

נתניהו סיפר כי קרא בעיתון על הכוונה להוציא לפועל את התכנית להפרדה באוטובוסים בגדה המערבית. לדבריו, הוא התקשר תוך זמן קצר לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון והבהיר לו כי "בנסיבות הסובייקטיביות היום – זה יקבל ביטוי מאוד שלילי ולכן החלטנו להפסיק את זה". ראש הממשלה הבהיר כי אין בכוונתו אפילו להתייחס לשאלה האם מדובר במהלך ראוי או לא. "הספיק לי השיקול הגובר של הפגיעה במעמד ישראל", אמר נתניהו.

הוא ציין כי הוא אינו מנסה להשתלט על התקשורת בישראל, אלא רק לפתוח את השוק לתחרות, כפי שעשה בעבר בנושאי שוק המטבע, בנושא קווי הטלפון הבינלאומיים ובנושאים אחרים. "אני מאמין בתחרות במוצרים, בסחורות וגם ברעיונות", אמר נתניהו. "תקשורת זה לא מונופול טבעי... העניין הוא לא להשתלט ואין סיבה שלא תהיה יותר תחרות".

ראש הממשלה הכחיש כי הוא זה שהחליט על גובה החוב שערוץ 10 צריך להחזיר למדינה, וטען כי הסכום נקבע על ידי משרד האוצר. "אני לא כתבתי את הסכום, משרד האוצר קבע", אמר נתניהו. "אני שולל על הסף ולא מקבל את הטענה שאני מנסה להשתלט על התקשורת. אני בעד ריבוי ערוצים וריבוי תחנות". לדברי נתניהו הוא לא שינה דבר בחוק רשות השידור, והוא מתכוון לקיים דיונים בנושא. "כבר קבעו שאני משנה את זה – ברגע זה לא החלטתי על שום שינוי. אין לי כוונה כזו", אמר.

נתניהו התייחס גם לחששות כי שרת המשפטים איילת שקד וכמה משרי הליכוד ינסו לפגוע בבית המשפט העליון במהלך הקדנציה הנוכחית. "מערכת המשפט לא ננגסת", אמר נתניהו. "אני שש שנים ראש ממשלה ולא היתה שום נגיסה במעמדו של בית המשפט. גם בהסכם הקואליציוני הנוכחי אין שום נגיסה. נשמור על עצמאות בית המשפט העליון".

"לא עושים מידה כנגד מידה בסוגיית הגרעין"

נתניהו התייחס בתדרוך להסכם הגרעין בין איראן למעצמות. הוא אמר כי ימשיך להיאבק בהסכם, וכי השיחות עם ארצות הברית על "מזכר ההבנות" הביטחוני החדש אינן מהוות פיצוי להסכם כזה.

"בכל הנוגע לגרעין האיראני אנחנו לא עושים מידה כנגד מידה", אמר נתניהו. "אנחנו נאבקים בהסכם הזה, כי אני באמת חושב שהוא מסוכן ולא טוב. ההסכם הזה יאפשר לאיראן בעוד עשר שנים ארסנל של חומר בקיע לפצצה, ימלא את קופותיה של איראן בעשרות מיליארדים ואז במאות מיליארדים לטרור ולתעשיית הנשק. בתווך האיראנים יוכלו לפרוץ, ואני מסופק לגבי סוגיית הפיקוח, שלוקה בחסר".

נתניהו ציין כי מתקיימים מגעים עם ארצות הברית לקראת פקיעת מזכר ההבנות הביטחוני החדש, בשנת 2017. במסגרת מזכר ההבנות הישן קיבלה ישראל מארה"ב סיוע צבאי בסך 3 מיליארד דולר בשנה. במסגרת המו"מ על מזכר ההבנות החדש ביקשה ישראל מארה"ב להגדיל את הסיוע הביטחוני ב-50% ל-4.5 מיליארד דולר בשנה.

נתניהו ציין כי מזכר ההבנות החדש לא נועד לפצות את ישראל על הסכם הגרעין עם איראן. "אנחנו מתנגדים להסכם ומקיימים מגעים לגבי מזכר ההבנות הביטחוני", אמר נתניהו. "זה לא קשור אחד לשני".

במהלך התדרוך התייחס נתניהו ליוזמת השלום של הליגה הערבית ואמר כי היוזמה, מלפני 13 שנה, כבר אינה מעודכנת לאור ההתפתחויות באזור. עם זאת הוא ציין כי הדאגה המשותפת של ישראל ושל מדינות המפרץ מהגרעין האיראני ומהפעילות החתרנית האיראנית באזור יצרה הזדמנויות לשיתוף פעולה. "יש דברים שליליים ביוזמה הערבית ויש דברים חיוביים", אמר נתניהו. "אם נצליח לרתום את מדינות ערב לענייני ביטחון אזורי ולעניין תהליך השלום זה רצוי. הרעיון הבסיסי של להגיע להבנות עם כמה מדינות ערביות מרכזיות הוא דבר טוב".  

בנושא הפלסטיני הבהיר נתניהו כי הוא מחויב לפתרון שתי מדינות לשני עמים, והסביר כי אמר במהלך מערכת הבחירות שאינו רואה מדינה פלסטינית קמה בימי כהונתו כראש ממשלה כיוון שהפלסטינים לא גילו כל גמישות לגבי דרישות הביטחון של ישראל, שבעיניו הן קריטיות להשגת הסכם שלום.

"לא חזרתי בי מרעיון שתי המדינות. אם הפלסטינים ישנו את גישתם נהיה במציאות אחרת", אמר. "אני באמת מתכוון לזה שאני בעד שתי מדינות, אבל גם מתכוון למה שאני אומר בעניין דרישות הביטחון. הנשיא אובמה, שר החוץ קרי והגנרל ג'ון אלן (שגיבש את התכנית הביטחונית למדינה הפלסטינית העתידית, ב"ר) יודעים שזו לא גחמה, זה לא טריק, עניין הביטחון הוא נושא שצריך לתת לו מענה".

נתניהו הדגיש כי הבעיה המרכזית אינה הברחות נשק מירדן לתוך הגדה המערבית ביום שאחרי הקמת מדינה פלסטינית, אלא מה יהיה המשטר ומה יהיה הגורם שמייצב את הביטחון בשטחים שישראל מתבקשת לפנות. "אין שום גורם אחר שיכול לייצב שם את המצב הביטחוני חוץ מישראל", אמר נתניהו. "תראו לי מי יכול לעשות את זה חוץ מאתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ