חודשיים אחרי מעצרה, בית המשפט ביטל החלטה לשחרר את חברת הפרלמנט הפלסטיני

בית המשפט קיבל את ערעור התביעה הצבאית על ההחלטה לשחרר את חאלדה ג'ראר בתנאים מגבילים, בטענה כי גם העיכוב בהליכים נגדה "אינו עילה אוטומטית לשחרור"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט הצבאי לערעורים קיבל היום (חמישי) את הערעור על החלטת בית המשפט לשחרר את חברת הפרלמנט הפלסטיני חאלדה ג'ראר בתנאים מגבילים, והורה לעצור אותה עד תום ההליכים.

ג'ראר נעצרה לפני כחודשיים בצו מינהלי בביתה באל-בירה שליד רמאללה, בטענה שהפרה צו שניתן לה אשתקד והתיר לה לשהות רק באזור יריחו. שבועיים אחר כך הוגש נגדה כתב אישום המייחס לה 12 עבירות ביטחוניות שונות, בהן חברות בארגון טרור. 

בהחלטתו היום קיבל בית המשפט הצבאי לערעורים את טענת התביעה הצבאית ולפיה עיכוב הרשויות בהליכים נגד ג'ראר "אינו עילה אוטומטית לשחרור", וכי "גם במקום שבו הוכח כי היה שיהוי וכי נפגעו אינטרסים של ההגנה, יש לבחון אם עוצמתה של הפגיעה מצדיקה את שחרור הנאשם, בהתחשב בסיכון הנשקף ממנו".

ג'ראר בבית המשפט הצבאי, בשבוע שעברצילום: אי־פי

עוד קבע בית המשפט כי ג'ראר "כבר גילתה בהתנהגותה בעבר כי אינה חוששת להפר צווים של רשויות ישראליות, כאשר לא צייתה לצו תיחום המגורים שהוצא נגדה. לאור המאסר המשמעותי שהיא צפויה לו אם תורשע בדינה, יש חשש כבד כי תבחר שלא להתייצב למשפטה או לנשיאת עונשה". 

ג'ראר, בת 52, מוכרת היטב בזירה הפוליטית הפלסטינית והיתה שנים רבות פעילה למען זכויות האסירים ובארגוני זכויות אדם. מאז 1998 נאסר עליה לעזוב את הארץ בשל פעילותה הפוליטית.

אחרי מעצרה בתחילת אפריל הורה מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, על מעצרה במעצר מינהלי, וזאת "נוכח הסכנה הברורה והמיידית שנשקפה ממנה". אחרי כשבועיים, ונוכח הביקורת הבינלאומית על המעצר המינהלי הוגש נגדה כתב אישום. בשבוע שעבר הורה בית המשפט הצבאי ביהודה לדחות את בקשת התביעה להורות על מעצרה של הנאשמת, והורה לשחררה בתנאים מגבילים. זאת, נוכח העיכוב בפעולתם של רשויות האזור לפעול למעצרה. התביעה ביקשה עיכוב ביצוע וערעה על ההחלטה והיום כאמור התקבל הערעור.

סנגורה של ג'ראר, עו"ד מחמוד חסאן מעמותת "אדמיר" למען האסירים הפלסטינים, אמר כי "החלטת בית המשפט היום התקבלה אך ורק על סמך חומר חסוי שלא ניתן לגלות אותו, לדעת מה טיבו ומתי נאסף - ולא על סמך חומר הראיות". 

לדבריו, "קבלת חומר חסוי לעיון בית המשפט בהליך כזה נעשה רק אם יש מעשה הכנה לביצוע עבירה חמורה ופגיעה וסיכון רב לציבור, וכאן זה לא המקרה. לדעתי, הצהרת התביעה בדיון שאם בית המשפט ישחרר אותה הם הולכים לעצור אותה במעצר מינהלי גרמה לשופט להחליט לעצור אותה היום על סמך החומר החסוי". אמר חסאן. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ