פנייה לממשלת שוודיה: כיצד הועברה הכנסייה ליד מחנה אל ערוב לידי המתנחלים

ח"כ באסל גטאס כתב לשגריר השוודי כי "זו לא עסקת נדל"ן תמימה, אלא רצון להקים התנחלות". הבוקר נחשף ב"הארץ" כי המבנה הועבר דרך חברת קש שבסיסה בשטוקהולם לידי אנשי ימין בחו"ל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת פנה היום (חמישי) לממשלת שוודיה על מנת לברר כיצד הועבר המתחם הכנסייתי ליד מחנה הפליטים אל ערוב לידי עמותתם של ארווין מוסקוביץ' ואריה קינג. זאת בעקבות הפרסום הבוקר ב"הארץ".

הבוקר נחשף כי בשנת 2007 הקימה פעילה נוצרית המיודדת עם המתנחלים חברה בשטוקהולם על מנת להעביר את הכנסייה לרשותם. החברה רכשה את הכנסייה מידי המיסיונרים שהקימו אותה, והיא פורקה ב-2012. עם פירוקה היא הועברה, יחד עם הנכס, לידי עמותת הידידים האמריקאים של האוורסט, שבבעלותה רכוש רב במזרח ירושלים.

גטאס פנה לשגריר שוודיה, וביקש לברר כיצד הועבר הנכס מהמפרק השוודי לידיו של מוסקוביץ'. "כבודו וממשלת שוודיה מודעת לרגישות הפוליטית של העניין. זו לא עסקת נדל"ן תמימה, אלא רצון להקים התנחלות בשטחים הכבושים", כתב גטאס לשגריר. "אנחנו חוששים שהחוק השוודי תומרן כדי לשרת אג'נדה פוליטית. אני מבקש לחקור מי הבעלים האמיתיים וכיצד הועברה לעמותה אמריקאית", לשון המכתב.

חלק מהמתחם שנרכש על ידי אריה קינג

תנועת שלום עכשיו פנתה היום במכתב דחוף לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בדרישה למנוע את המשך פעילות המתנחלים במבנה שנרכש, אשר נמצא סמוך לכביש 60 שבגדה המערבית. שר הביטחון הוא בעל הסמכות באזור, וכל שינוי בסטטוס קוו מחייב את אישורו. כניסת המתנחלים למתחם החדש היא איננה מהלך פרטי, אלא צעד בעל משמעות ביטחונית ומדינית - ולכן הסמכות לאשר או לאסור על כניסת מתנחלים נתונה בידי השר.

"לא ייתכן כי מי שינהל את מדיניות ישראל בשטחים יהיו עמותות פרטיות וכסף אמריקאי, המגיע מגורמי ימין כגון מוסקוביץ' ואנשיו", כתבו נציגי התנועה. "את ההחלטות היכן ומתי להתיישב ולפנות צריכה לקבל ממשלת ישראל, ועל כן נדרשת התערבות השר", הוסיפו.

במסגרת המאבק נגד כניסת המתנחלים למתחם, פנתה בימים האחרונים שלום עכשיו לחברי הכנסת של המחנה הציוני, מרצ והרשימה המשותפת, ובימים הקרובים מתוכננים סיורים במקום ופעילות רבה בכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ