הפלסטינים משכו את בקשתם להשעות את ישראל מפיפ"א

בעקבות הלחץ הפלסטינים נסוגו מבקשתם המקורית, אך בהצבעה הוחלט על הקמת ועדה בינלאומית שתסדיר את זכויותיהם. נתניהו בירך על ההתפתחות: הפרובוקציה הפלסטינית רק מרחיקה את השלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עיני ורג'וב לוחצים ידיים לאחר ההצבעה בקונגרס פיפ"א, היום

הפלסטינים משכו את בקשתם להשעות את ישראל מהתאחדות הכדורגל העולמית בעקבות לחץ של ראשי התאחדויות חזקים מאירופה, בעלי קשרים טובים לנשיא אופ"א, מישל פלאטיני. יחד עם זאת, 90% בקונגרס פיפ"א הצביעו בעד דרישת הפלסטינים להקמת מנגנון בינלאומי שיבחן את טענות הפלסטינים כלפי ישראל.

בהתאם לבקשה הפלסטינית, הוחלט על הקמת ועדת בדיקה בינלאומית תחת פיפ"א ולפי חוקתה, שתהיה מורכבת משלושה אנשים ותבדוק את שלושת הנושאים המרכזיים שבלב הטענות הפלסטיניות: המגבלות על תנועה של כדורגלנים פלסטיניים ושל ציוד ספורט לתוך הרשות; הטענה לגזענות נגד ערבים בכדורגל הישראלי; ומעמדן של חמש קבוצות ישראליות בהתנחלויות.

ראש הממשלה נתניהו בירך על הסרת הבקשה. "המאמץ הבינלאומי שלנו הוכיח את עצמו והביא לכישלון ניסיונה של הרשות הפלסטינית להדיח אותנו מפיפ"א. ישראל מעוניינת בשלום שיבטיח את ביטחון אזרחיה, אך בדרך של כפייה ועיוות האמת הוא לא יושג. הדרך היחידה להשיג שלום היא לפתוח במשא ומתן ישיר בין הצדדים".

לדבריו, "הפרובוקציה הפלסטינית הזאת מצטרפת לצעדים החד-צדדיים שמבצעים הפלסטינים במוסדות בינלאומיים נוספים. כל עוד הם נוקטים צעדים האלה הם רק מרחיקים את השלום במקום לקרב אותו.בזמן שהקהילה הבינלאומית קוראת לבצע צעדים בוני אמון, הפלסטינים משיבים לה פעם נוספת בניסיון לבצע צעדים חד צדדיים שפוגעים ביכולת לקדם הסדר באזור".

ישראל התנגדה לבדיקת מעמד הקבוצות הישראליות שמעבר לקו הירוק, אולם בהתייעצויות שקיים יו"ר ההתאחדות הישראלית עופר עיני עם אנשיו של פלאטיני, נשיא פיפ"א ספ בלאטר וראשי התאחדויות חזקות באירופה לצד דיונים עם גורמים במשרד החוץ וראש הממשלה, התקבלה החלטה שלא לקחת סיכון בהצבעה. עיני העדיף שלא להתנגד ללחץ של ראשי פיפ"א והמדינות החזקות התומכות בישראל.

ספ בלאטר מוציא אוויר. ממנו, להבדיל, באמת לא ציפינו לכלוםצילום: אי־אף־פי
מאבטחים משתלטים על מפגינה שפרצה לאולם הקונגרס כשבידיה דגל פלסטיןצילום: אי־אף־פי

יו"ר ההתאחדות הפלסטינית ג'יבריל רג׳וב החליט לבטל את ההצעה אחרי שסוכם כי השחקנים והצוות המקצועי יקבלו תעודות מעבר, ישראל תעביר סחורה להקמת מתקני ספורט וציוד ספורט מבלי שתגבה מיסים וכן בתנאי שהקונגרס יקיים את ההצבעה על הקמת הוועדה. אם ישראל היתה מתנגדת, הפלסטינים היו יכולים בעוד שנה בקונגרס במכסיקו לעלות להצבעה את הסוגיות הללו. עיני העדיף להימנע מהצבעה על השעייה אחרי שקיבל תמיכה רחבה.

לאחר שרג'וב הסיר את הבקשה, עיני עלה לבמה וקרא להפריד פוליטיקה מהספורט. "כדורגל חייב להיות גשר לשלום, שלום שכולנו רוצים בו", אמר. הוא הסביר כי הוא מסכים למרבית רעיונותיו של רג'וב אך יצא נגד הדרישה לפעול נגד חמש הקבוצות מההתנחלויות. הוא הדגיש כי מדובר בעיקר בקבוצות של ילדים. "אני רוצה שכמה שיותר ילדים פלסטינים וישראלים מסביב לעולם ישחקו כדורגל", אמר. הוא קרא לרג'וב ללחוץ את ידו, אך רג'וב הסכים לעשות זאת רק לאחר ההצבעה על הקמת הוועדה.

בשעות שלפני הסרת הבקשה דווח כי הצדדים היו קרובים לפשרה שתמנע את ההצבעה. הלחץ של פלאטיני וסגן נשיא הארגון הנסיך עלי בין חוסיין, הובילו לקיום פגישה אחרונה במסגרת הקונגרס בין בלאטר, עיני ורג'וב. פלאטיני והנסיך עלי הבהירו לנציג הפלסטיני כי אופ״א לא תילחם למען הפלסטינים ונגד ישראל, אם לא ייענה לדרישתם לפשרה. הנסיך עלי אמר לרג׳וב כי טוב יעשה אם ימשוך את ההצעה להצבעה, והבטיח לו אישית שיירתם לסייע לפלסטינים בשיחות עם ישראל. השניים הדגישו כי מבדיקה שעשו, אין שום סיכוי שהפלסטינים ישיגו את הרוב הדרוש – של שני שלישים מהמדינות החברות בארגון – כדי  להשעות ממנו את ישראל. הנסיך עלי החליט לערב גורמים בירדן כדי להפעיל לחץ על ראשי הרשות הפלסטינית, כולל יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), על מנת להגיע לפשרה.

מאבטח משתלט על מפגינה שפרצה לאולםצילום: רויטרס

נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, פתח את האירוע והתייחס להצבעה שצפויה בהמשך היום. הוא אמר כי "יש לנו בעיה שעלינו לפתור. חברה בארגון ביקשה שחברה אחרת תושעה, ועלינו למצוא פיתרון שיספק את שתי המדינות, אך בעיקר ייתן מענה לפלסטינים". במהלך דבריו פרצו לאולם כמה פעילים פרו-פלסטינים וקראו "להחרים את ישראל, לעצור את האפרטהייד". המאבטחים השתלטו עליהם והוציאו אותם מהאולם. עשרות פעילים פרו-פלסטינים מפגינים מחוץ לקונגרס, נושאים שלטים בגנות מדינת ישראל והציונות וקוראים לפיפ"א להשעות את ישראל.

הנסיך עלי הצליח לשכנע את יו״ר ההתאחדות הפלסטינית ג׳יבריל רג׳וב לוותר על דרישתו מפיפ"א להקים ועדה שתבדוק את הגזענות בכדורגל הישראלי. המחלוקת היחידה שנותרה כעת היא בנוגע לפנייה לאו"ם לגבי הקבוצות שמעבר לקו הירוק. הנסיך עלי שוחח עם נציגי המשלחת הישראלית שהבהירו לו כי לא יסכימו בשום מחיר להעביר את הסוגייה לאו"ם, ועד ההצבעה ינסה הנסיך עלי לשכנע את הפלסטינים לוותר על דרישתם ולהסתפק בארבע הנקודות שהציעה ישראל מלכתחילה.

במשלחת הישראלית מתחו ביקורת קשה על ספ בלאטר, לפיה הוא נלחם יותר למען הפלסטינים ופחות למען ישראל. ״בלאטר היה נחוש לפתור את הבעיה והיה חד משמעי נגד ההצבעה. פתאום הוא הפך להיות יותר בצד הפלסטיני והחל להפעיל לחץ על ישראל לקבל סעיפים, שהיה ברור לו עוד בביקורו בארץ שאין סיכוי כלל שהם יתקבלו על ידינו״, אמרו במשלחת.

הנציגים הישראלים אף ייעצו לעופר עיני, יו"ר התאחדות הכדורגל הישראלית שנמצא עם המשלחת הישראלית בציריך, להצביע בבחירות לראשות הארגון לנסיך עלי. ״מישל פלאטיני הוכיח ברגע האמת שהוא היה ונשאר תומך בישראל, ולא שינה את דעתו ולא נכנע ללחצים שהופעלו עליו. הנסיך עלי טוב לכדורגל הישראלי והוא יהיה מתווך חזק ומשמעותי יותר בינינו לפלסטינים", אמרו. לדבריהם, "בלאטר – גם אם ינצח – לא יישאר זמן רב בפיפ״א בגלל החקירה המסועפת, ולכן טוב יעשה עיני אם יהיה בצד של פלאטיני ועלי״, אמר גורם בכיר במשלחת הישראלית.

בלאטר נושא דברים, הבוקר בקונגרסצילום: רויטרס

נתניהו התייחס אמש לסוגיה בתדרוך לתא הכתבים המדיניים ואמר כי אם ישראל תושעה, יביא הדבר להריסת פיפ"א. "זו תהיה חדירה של פוליטיזציה בוטה לספורט והתוצאה תהיה מיטוט של פיפ"א", אמר. "האסיפה האתונאית לפני אלפי שנים התמוטטה כשהחלו לסלק אנשים. ביטלו את האוניברסאליות של הגוף הזה. אותו דבר יקרה בפיפ"א".

מקור במשלחת הישראלית לקונגרס פיפ"א ציין כי בימים האחרונים הציגה ישראל הצעת פשרה שסיפקה מענה לרוב טענות הפלסטינים. לדברי המקור, ישראל הציגה הצעה בת ארבע נקודות, בהן הנפקת תעודות מיוחדות לכדורגלנים ומאמנים פלסטינים, שיקלו עליהם את המעבר בין עזה לגדה המערבית ובין הגדה המערבית לחו"ל, והקלות וקידום פרויקטים לבניית אצטדיונים ומתקני כדורגל בגדה המערבית. שתי הנקודות הנוספות הן הצעה שלפיה תישא ישראל בעלויות המסים והמכסים עבור ציוד ספורט שהפלסטינים מייבאים דרך ישראל, בעיקר דרך נמל אשדוד, והקמת ועדה משולשת לישראל, לפיפ"א ולרשות הפלסטינית שתתכנס אחת לחודש ותעסוק בפתרון בעיות שוטפות.

המקור ציין כי בלאטר קיבל את ההצעה הישראלית, אך הבהיר שהיא תצטרך לקבל את הסכמתו של יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב כדי שניתן יהיה לבטל את ההצבעה על השעיית ישראל.

לדברי המקור, רג'וב קיבל את ההצעה, אך דרש להוסיף שני סעיפים — הראשון, שפיפ"א תקים ועדת חקירה לבחינת הגזענות בכדורגל הישראלי, והשני נוגע לחמש קבוצות ישראליות שנמצאות בהתנחלויות. רג'וב דורש כי פיפ"א תפנה למזכ"ל האו"ם באן קי־מון ותבקש ממנו להכריע בתוך שלושה חודשים האם הן נמצאות בשטח ישראל או לא. לפי תקנון פיפ"א, אם הקבוצות אינן נמצאות בשטח ישראל הן זקוקות לאישור פלסטיני כדי לשחק בליגה הישראלית.

האו"ם אינו מכיר בגדה המערבית כחלק מישראל וכך ככל הנראה תהיה חוות הדעת שימסור, אם יתבקש, ולכן התאחדות הכדורגל הישראלית תהיה חייבת להרחיק את חמש הקבוצות הללו מהליגות השונות - אחרת תהיה זו הפרה של תקנון פיפ"א. המקור במשלחת הישראלית ציין כי בלאטר נוטה לקבל את דרישתו של רג'וב, זאת לאור רצונו להימנע בכל דרך מהצבעה על השעיית ישראל מפיפ"א.

מקור בכיר במשלחת הפלסטינית סיפר ל"הארץ" כי מדינות רבות לחצו למשוך את הבקשה הפלסטינית, בהן גם מדינות ערביות. עוד אמר כי ההחלטה חשובה מבחינת החוק הבינלאומי, אך אין ספק שמבחינה מדינית ההצלחה היא מוגבלת מאוד עבור הפלסטינים. לפי אותו בכיר, מעבר להקמת הוועדה שתבחן את הטענות, לא ניתן להצביע על הישג מידי ואופרטיבי.

ברמאללה יש המבקרים את ההחלטה למשוך את הבקשה וחוששים שתהווה תקדים ללחצים שיופעלו על הפלסטינים בזירה הבינלאומית.

מפגינים נגד ישראל מול משרדי פיפ"א, אתמולצילום: אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ