פעיל חיזבאללה נעצר בקפריסין בחשד לתכנון סדרת פיגועים באירופה‎

שני טונות דשן כימי ממנו אפשר לייצר מטעני חבלה עוצמתיים התגלו במרתף דירה בה התגורר צעיר לבנוני. למערכת הביטחון נמסר כי האי היה אמור לשמש תחנה ליציאה לפיגועים ברחבי היבשת

גילי כהן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
רויטרס

משטרת קפריסין עצרה שלשום (רביעי) אדם החשוד בתכנון פיגועים נגד מטרות ישראליות באירופה. במרתף הדירה בה התגורר האיש, יליד לבנון בן 26 שבבעלותו דרכון קנדי, נמצאו כשני טונות של דשן מסוג אמוניום חנקתי שיכול לשמש להכנת מטענים רבי עוצמה. הפרשה פורסמה בהרחבה בכלי תקשורת בקפריסין.

גורמי ביטחון בישראל עודכנו כי הצעיר שנעצר, חשוד במעורבות בתכנון סדרת פיגועים נגד מטרות ישראליות ויהודיות, ומשמש כפעיל של ארגון חיזבאללה. לפי הפרטים בהם עודכנו במערכת הביטחון, האזרח הלבנוני נעצר בדירה בה אותרה כמות "בלתי נתפשת" כהגדרת מקור במערכת, של חומרים לייצור מטענים.

לפי הערכות המשטרה בקפריסין, החשוד התכוון לייצר ולהרכיב מהחומר את מטעני הנפץ, והאי היה אמור לשמש כתחנת ייצוא ופיזור של המטענים עבור סדרת פיגועים ברחבי אירופה. אלו, כך נמסר לאנשי ביטחון ישראלים, לא היו מכוונים רק כנגד מטרות המזוהות עם ישראל, אלא גם אתרים יהודיים, כמו בתי כנסת, וכן מטרות מערביות.

הבית בו התגלה הדשן הכימי, היוםצילום: רויטרס

מקור במערכת הביטחון אמר היום ל"הארץ" כי חיזבאללה היה קבלן הביצוע לתוכנית הפיגועים. "מי שמממן ומאמן זו איראן. זו תשתית שיכולה לבצע פיגועים ברגע שמתאפשר לה, כמו זה שהיה בבורגס.  זו תשתית רצינית והוכחה נוספת למעורבות האיראנית בטרור ולמנגנון שהם מפעילים, מדריכים ומממנים". 

שני כלי תקשורת בקפריסין דיווחו כי מחקירת הרשויות עולה כי לחשוד, ששמו לא פורסם, יש קשר הדוק עם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. לפי הדיווחים, יעדי הפיגועים היו מטרות ישראליות באי שמהווה מוקד משיכה לתיירים מישראל. 

החשוד הגיע לקפריסין בשבוע שעבר והתגורר בבית דו-קומתי בפרבר בעיר החוף לרנקה. גורמים משפטיים באי השכן הורו לקיים את הליכי המשפט בדלתיים סגורות בשל "סוגיות הנוגעות לביטחון הלאומי". החשוד נשלח למעצר של שמונה ימים.

למרות קרבתו של האי קפריסין למזרח התיכון, לא היו בו הרבה מקרים של של אלימות צבאית או טרור במהלך העשורים האחרונים. ב-2013 נעצר בקפריסין אזרח שוודי ממוצא לבנוני באשמת תכנון פיגועים נגד תיירים ישראלים. בחקירתו טען כי התבקש על ידי חיזבאללה לעקוב אחר תנועת תיירים ישראלים באי, אך הכחיש כי תכנן פיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ