פרשנות || ישראל קיבלה כרטיס צהוב מפיפ"א

התיקו המכובד שישראל סחטה בקונגרס הוא לא סיבה למסיבה. בהקשר רחב יותר, המאבק המיותר הזה מעיד על האסטרטגיה הפלסטינית בזירה הבינלאומית ככלל - ועל יעילותה

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

מיד אחרי שיו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב הודיע על להשעיית ישראל מפדרציית הכדורגל העולמית (פיפ"א) וירד מן הבמה בקונגרס הארגון בציריך, הפך הדיון בנושא לאירוע מביך של ממש.

במשך דקות ארוכות ניסה נשיא פיפ"א ספ בלאטר ללא הצלחה מרובה להסביר למאות הנציגים באולם על מה בעצם הם עומדים להצביע. ספק אם רוב העסקנים מהתאחדויות הכדורגל של זמביה, איי קלדוניה החדשה, ליכטנשטיין ועוד 200 מדינות אחרות שישבו באולם הבינו לגמרי על מה המהומה בגינה מתכתשים עמיתיהם מהמזרח התיכון.

ראש הממשלה , שניהל את החמ"ל הדיפלומטי ממלון רימונים בצפת שם הוא מבלה את סוף השבוע עם משפחתו יכול להיות מבסוט ולרשום לעצמו הישג טקטי נאה. ממצב בו נתניהו מרובת שערים הוא הצליח לסחוט תיקו מכובד.

יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטיני, רג'וב, היוםצילום: אי־פי

מצד אחד, דרישת הפלסטינים להשעות את ישראל מפיפ"א ירדה מהפרק. מנגד, טענותיה המוצדקות ברובן של הרשות נגד ישראל בכל הנוגע להגבלות שהיא מטילה על הכדורגל הפלסטיני ימשיכו להעסיק את פיפ"א.

ההחלטה שהתקבלה בסופו של דבר קבעה כי תוקם ועדה בינלאומית של פיפ"א שתשמש כמנגנון פיקוח על ישראל בכל הנוגע ליחסה לכדורגלנים מהגדה המערבית ומרצועת עזה. הוועדה גם תבדוק את טענות הפלסטינים לגזענות נגד ערבים בכדורגל הישראלי. למרבה הצער, גם במקרה הזה יש דברים בגו.

מה שהתרחש היום (שישי) בציריך אינו סיבה למסיבה עבור הממשלה בירושלים. אם להמשיך במטפורות מעולם הכדורגל, ישראל קיבלה כרטיס צהוב מפיפ"א. הפלסטינים העלו חלק גדול מטענותיהם כבר לפני שנתיים, אך נעשה מעט מדי אם בכלל כדי לתת לכך מענה.

התוצאה היתה שישראל נגררה למאבק מיותר בפיפ"א שרק הזיק למעמדה הבינלאומי ושחק עוד יותר את תדמיתה במערב. אם הפעם לא תתייחס ישראל ברצינות לטענות על הגבלות תנועה שהיא מטילה על כדורגלנים פלסטינים היא תמצא עצמה בעוד שנה משחקת בונקר פעם נוספת בקונגרס פיפ"א.

אבל המאבק של השבועות האחרונים בפיפ"א צריך להדליק נורת אזהרה לממשלת ישראל בהקשר רחב הרבה יותר. הקיפאון המדיני, המשך הבנייה בהתנחלויות והיבטים נוספים של הכיבוש בגדה המערבית מספקים תחמושת לאסטרטגיה הפלסטינית של בידוד ישראל והפיכתה למצורעת בעולם. ישראל מצליחה עדיין לבלום את רוב המהלכים נגדה, אולם ככל שעובר הזמן המשימה הופכת קשה יותר ויותר.

לא בכדי העלה רג'וב את הדרישה להעביר להכרעת האו"ם את עניין מעמדן של חמש קבוצות כדורגל מההתנחלויות שמשחקות בליגה הישראלית. הפלסטינים מבינים שההתנחלויות הן נקודת התורפה המדינית הגדולה ביותר של ישראל. בעוד שרוב מדינות העולם מתנגדות להרחקת ישראל מפיפ"א, לדרישה להרחקה של קבוצות מההתנחלויות, שנתפסות כלא חוקיות ע"י רוב הקהילה הבינלאומית, יש סיכוי גדול הרבה יותר להתקבל.

הבחינה של חמש הקבוצות מההתנחלויות לא תעבור לטיפול האו"ם, אך תיבחן במסגרת הוועדה שתקים פיפ"א. קשה להעריך אם הוועדה תנפק בעניין הזה המלצות מעשיות לוועד הפועל של פיפ"א, אולם זו תהיה אבן נוספת בחומה שבונים הפלסטינים והקהילה הבינלאומית בין מדינת ישראל שבתוך קווי 1967 לבין ההתנחלויות. מה שקרה באיחוד האירופי לפני שנתיים עם הסכם שיתוף הפעולה המדעי עם ישראל "Horizon 2020" עבר לכדורגל וימשיך לכיוונים נוספים.

אחד הגיבורים של המאבק נגד המהלך הפלסטיני בפיפ"א היה יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני. העסקן האפור מההסתדרות התבלט כדיפלומט מתוחכם ויצירתי. הוא הרג את היוזמה של ג'יבריל רג'וב ברכות. הוציא ממנה את העוקץ במתקפת חיוכים, דיבור מתון ולחיצות ידיים. כל מה ששר חוץ ישראלי צריך להיות. אחרי תצוגת התכלית שלו בפיפ"א, אולי שווה לנתניהו לשקול למסור לידיו את התיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ