בלחץ שר הביטחון, מנכ"ל רפאל השעה עצמו לאחר שורת תקריות בחברה

אחרי 11 שנה בתפקיד ובטרם סיים את כהונתו, קיבל האלוף במיל' ידידיה יערי את ההחלטה המפתיעה בעקבות שרשרת תקריות שהכעיסו את צמרת משרד הביטחון. מדובר במשבר חריג בחומרתו

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יערי, יעלון ויו"ר דירקטוריון רפאל בעת ביקור השר במפעל בקרית ביאליקצילום: גיל אליהו

מנכ"ל רפאל, האלוף (מיל') ידידיה יערי, השעה עצמו בשבוע שעבר מתפקידו, בשל שלוש תקריות שאירעו באחרונה בחברה הביטחונית. יערי קיבל את החלטתו לאחר לחצים כבדים שהפעילה עליו צמרת מערכת הביטחון, בראשות שר הביטחון משה יעלון ומנכ"ל משרדו, האלוף (מיל') דן הראל.

יערי מכהן כמנכ"ל רפאל ב-11 השנים האחרונות. באפריל האחרון הודיע על כוונתו לפרוש לקראת סוף השנה, ובמערכת הביטחון כבר החלו לחפש לו מחליף. אבל שרשרת התקריות שהכעיסו את צמרת משרד הביטחון הובילו להחלטה המפתיעה על ההשעיה, עוד לפני סיומה המתוכנן של כהונת יערי, ועוד בטרם הוחלט על זהות המנכ"ל הבא. אף שיחסי התעשיות הביטחוניות ומשרד הביטחון רצופים עימותים ומחלוקות שונות, זהו משבר חריג בחומרתו.

התקרית הראשונה נוגעת למדינה במרכז אסיה, שבה נודע למערכת הביטחון כי רפאל פועלת באחרונה בלא שקיבלה רישיון שיווק מהמשרד (כפי שדורש החוק), תוך תחרות עם תעשייה ביטחונית ישראלית אחרת. זו סוגיה רגישה במיוחד, בשל מאמצי המשרד להסדיר את התחרות בין התעשיות הישראליות, שהגיעה לשיא לפני כשנתיים בהקפאת מכרז ביטחוני ענק למכירת מל"טים בפולין בגלל סכסוך בוטה בין תעשיות מתחרות.

במקרה השני נחשפה עבירת ביטחון מידע חמורה של עובד רפאל. מקורות ביטחוניים אמרו ל"הארץ" כי לפי החשד, במסגרת עבודה עם אגף התקשוב של צה"ל הוריד העובד למחשב נייד של רפאל עשרות קבצים מסווגים של הצבא.

הדבר נעשה בניגוד להנחיות ביטחון המידע של צה"ל ויצר לכאורה פרצה ביטחונית חמורה. במשרד הביטחון חושדים כי קצין הביטחון של רפאל ידע על העבירה כמה שבועות לפני שהעביר עליה דיווח לממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), המופקד על חסימת פרצות אלה.

התקרית השלישית, שלדברי המקורות היתה "הקש ששבר את גב הגמל", אירעה לפני כשבועיים, בתערוכה ללוחמה ימית שהתקיימה בסינגפור. לפי דיווחים רבים בתקשורת הזרה, סינגפור מקיימת קשרים ביטחוניים ענפים עם ישראל. במקום נפתח ביתן של משרד הביטחון והתעשיות הישראליות והתקיים טקס חגיגי בהשתתפות דן הראל, ראש המינהלת לפיתוח אמצעי לחימה (מפא"ת) במשרד הביטחון, תת־אלוף אופיר שהם, ויערי, שאמור היה לברך בשם התעשיות. אבל לדברי אנשים שהיו במקום בזמן נאומו, שנישא בעברית, תקף יערי בחריפות את מדיניות משרד הביטחון בעניין הקשר עם סינגפור. הכרזתו, שתוארה "בלתי דיפלומטית", גררה חילופי דברים חריפים עם הראל ושהם.

סדרת האירועים הובאה לידיעתו של שר הביטחון יעלון, שאמור היה לבקר ביום שני שעבר ברפאל. צמרת משרד הביטחון הפעילה לחץ כבד על יערי להשעות את עצמו, תוך איום שהביקור יבוטל. לבסוף טלפן יערי ליעלון, יום קודם לכן, והודיע כי החליט על השעיה עצמית. הביקור התקיים כסדרו, בהתאם.

בשלב זה לא ברור מתי יערי יחזור לתפקידו ואם יזורז תהליך המינוי של המנכ"ל הבא, בשל האירועים האחרונים. יעלון, מצדו, הורה לקיים בדיקה פנימית מקיפה במשרדו בדבר התקרית בתערוכה בסינגפור. את הבדיקה יקיים תת אלוף (מיל') פנחס בוכריס, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר.

מחברת רפאל נמסר כי "לעתים מתגלעים חילוקי דעות הקשורים לתהליכי העבודה בין התעשיות הביטחוניות ובהן רפאל לרגלוטור ,שאין בהם כדי לפגוע בשיתוף הפעולה ובהמשך העשייה הביטחונית והם נפתרים תמיד בין כתלי המשרדים, וכך היה גם הפעם". משרד הביטחון מסר בתגובה: "היחסים בין המשרד לרפאל טובים וחזקים, ומעבר לכך אין בכוונתנו לנהל את יחסינו עם התעשיות הביטחוניות באמצעות התקשורת".

הכהונה הארוכה של יערי כמנכ"ל רפאל נחשבת מוצלחת מאוד. יערי, בעבר מפקד הקומנדו הימי, ומפקד חיל הים במחצית הראשונה של העשור שעבר, נכנס לתפקיד המנכ"ל בשנת 2004. החברה, שהיתה בעבר יחידת סמך במשרד הביטחון, הפכה ב-2002 חברה ממשלתית (ששמה הרשמי כיום הוא "רפאל, מערכות לחימה מתקדמות בע"מ"). החברה צברה רווחים גבוהים, פיתחה כמה מערכות לחימה מתקדמות, בהן מערכות ירוט הרקטות "כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים" ומערכת המיגון לטנקים מטילי נ"ט "מעיל רוח". היא חתמה על שורה ארוכה של עסקאות נשק גדולות עם מדינות רבות. ב-2013 דיווחה החברה על מכירות בהיקף של כשני מיליארדי דולרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ