ועדת השרים לחקיקה אישרה לקדם את החוק להחמרת ענישה על מיידי אבנים

לפי הצעת החוק, שהליך חקיקתו כמעט והושלם בכנסת הקודמת, ניתן יהיה להרשיע ולגזור מאסר על מיידה אבנים או יורה זיקוקים גם אם לא התכוון לפגוע בנוסע או בכלי הרכב

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) פה אחד את קידום החוק להחמרת ענישה על זורקי אבנים.  מדובר בהצעת חוק שיזם משרד המשפטים עוד בתקופת כהונתה של ציפי לבני כשרת המשפטים, ולפיו ניתן יהיה להרשיע ולהעניש אדם שיידה אבן או ירה זיקוק, בלי צורך להוכיח שהתכוון לפגוע ישירות בנוסע או בכלי רכב. 

החוק כמעט שהושלם בקדנציה הקודמת, אלא שהכנסת התפזרה לפני שהצביעו עליו בקריאה שנייה ושלישית. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום להחיל על החוק דין רציפות, מהלך שיאפשר את קידומו בדיוק בנקודה בה נעצר. 

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה בנובמבר האחרון לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה שנועדה להדק את יכולת מערכת המשפט להתמודד ולהעניש מיידי אבנים. החוק הנוכחי קובע עונש של עד 20 שנות מאסר על יידוי אבנים לעבר אדם שנמצא על נתיב תחבורה או רכב. ואולם, על מנת להרשיע את מיידה האבנים בסעיף זה, התביעה נדרשה להוכיח שהזורק התכוון לפגוע בנוסע בנתיב תחבורה, בכלי תחבורה או לסכן את בטיחותם. בפועל, מיידי האבנים לעבר כלי רכב הואשמו בסעיף אחר - עוון של חבלה במזיד של כלי תחבורה - ורף הענישה היה נמוך ועמד לעתים על כמה חודשי מאסר בלבד.

פלסטיני משליך אבן לעבר חיילים במחסום חווארה שליד שכם, לפני שבועייםצילום: אי־פי

הצעת החוק החדשה קובעת מדרג חדש לעבירות מסוג זה. כך, בית המשפט יוכל להרשיע אדם שירה זיקוקים או יזרוק חפצים לעבר כלי תחבורה בנסיעה, ולגזור עליו 10 שנות מאסר. התביעה תידרש להוכיח שבמעשה של מיידה האבנים היתה מחשבה פלילית וכי ידע שיש ביידוי האבן לסכן נוסע או מי שבקרבת כלי הרכב או שיש בכך כדי לפגוע בכלי התחבורה, בלי הצורך להוכיח כוונה לפגוע בנוסע.

הצעת החוק החדשה קובעת עבירה נוספת של הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות. "המיידה או יורה אבן או חפץ אחר לעבר שוטר או כלי רכב משטרתי בכוונה להפריע או להכשילו בתפקידו, דינו - מאסר חמש שנים". החוק הנוכחי מאפשר העמדה לדין של מיידה אבנים על כלי רכב משטרתי ממוגן, רק בעבירה קלה של מעשה בכוונה להפריע לשוטר או להכשילו בכך. העונש הצפוי הוא עד שלוש שנות מאסר. 

בדברי ההסבר להצעת החוק הממשלתית נכתב כי מטרתה לסייע בהתמודדות עם תופעת יידוי האבנים, שהפכה שכיחה בשנים האחרונות ובגינה מוגשים כאלף כתבי אישום בשנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ