ועדת השרים לחקיקה אישרה: עצירים ביטחוניים לא יוכלו לשוחח בטלפון

לפי החוק שיוזם משרד המשפטים, האיסור שחל כיום רק על אסירים ביטחוניים, יוטל על חשודים בעבירות כמו ניסיון חטיפה ורצח, אך גם החזקת אגרופן. הסיבה: חשש שיועבר מידע לביצוע פיגועים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך היום (ראשון) בחוק שיזם משרד המשפטים לשלול מעצירים ביטחוניים את הזכות לנהל שיחות טלפון מבית המעצר עם בני משפחותיהם, מחשש שהשיחה תשמש בסופו של דבר לשם הכוונת פיגועים מהכלא. אלא שהחוק החדש נרחב מאוד והוא צפוי לשלול שיחות טלפון מעצירים בטחוניים בעבירות מינוריות ומשמעותיות כאחד. כיום חל האיסור רק על אסירים ביטחוניים.

קיומו של קשר טלפוני עם בני משפחה הוא זכות המוקנית כיום לכל עציר במדינת ישראל ומעוגנת בחוק. זאת, בניגוד להטבות אחרות כגון יציאה לחופשות או התייחדות הנחשבים לטובות הנאה שהענקתן או הגבלתן מצויים בסמכותו של שירות בתי הסוהר (שב"ס).

עם זאת, במערכת הביטחון מייחסים חשיבות רבה לניתוק העצירים הביטחוניים מקווי הטלפון שבבית המעצר. בשנים האחרונות התברר לא פעם כי שיחות אלה מאפשרות להם להעביר את הידע המבצעי שלהם לפעילי טרור בשטח, ולאפשר להם להמשיך ולקדם פיגועים נגד מטרות ישראליות.

עד היום, הסמכות למנוע מעצירים ביטחוניים מלהשתמש בטלפונים שבמתקני הכליאה היתה נתונה בידיו של השר לביטחון הפנים, בהליך שעקף את החוק הקיים. כעת, נקבעה רשימה של למעלה מ-30 עבירות ביטחוניות שיאפשרו לשב"ס לשלול מעצירים בגין עבירות אלה את הזכות לנהל שיחות טלפון מהכלא.

עיון בסעיפי חוק העונשין שייכללו בחוק החדש מגלים כי לצד עבירות רצח, חטיפה, ריגול או ריסוק מטוסים, החוק ישלול שיחות גם ממי שהחזיק אגרופן או סכין שלא כדין, ממי שהיה מעורב בהתפרעות (תחת סעיף גזענות או עוינות כלפי הציבור), וממי שהיה מעורב בתקיפה לסוגיה השונים. (על פי לשון החוק, "המכה אדם, נוגע בו, דוחפו או מפעיל על גופו כח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית"). במשרד המשפטים הבהירו בתזכיר החוק שהופץ, כי בכוונתם לבחון אפשרות להבחין בין עצורים קטינים לבגירים, כל עוד היא אינה פוגעת בצורכי הבטחון.

במקביל לשימוש במכשירי הטלפון שבמתקני הכליאה, ארגוני הטרור פעלו בשנים האחרונות להבריח לכלא גם טלפונים סלולריים, בניסיון ליצור תקשורת רציפה בין עצורים המחזיקים מידע שעשוי לקדם את פעילותם לדרגי השטח, אלא ששירות בתי הסוהר פועל להחרים את המכשירים באופן עקבי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ