אזעקות תרגול נשמעו ברחבי הארץ כחלק מתרגיל של פיקוד העורף

שתי אזעקות נשמעו היום ב-11:05 וב-19:05. בפיקוד העורף ביקשו מהתושבים להיכנס לחדרים מוגנים במטרה לתרגל ירי טילים לעבר ישראל. ביישובי עוטף עזה לא נשמעה אזעקה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

במסגרת  נשמעו היום (שלישי) ברחבי הארץ שתי אזעקות בשעה 11:05 ובשעה 19:05. בפיקוד העורף ביקשו מתושבי המדינה להיכנס לחדרים מוגנים בעת הישמע האזעקה, בניסיון לתרגל ירי טילים קונבנציונאלי לשטח ישראל. צה"ל הפעיל גם את מערכת ה–Cell Broadcast, והודעות נשלחו לטלפונים התומכים בקבלת אזהרות מסוג זה, כחצי שעה לפני האזעקה.

התראות נשמעו גם ברדיו, בטלוויזיה ובאינטרנט בעת הישמע האזעקה. "מטרתן של אזעקות התרגול היא לתרגל את כלל התושבים בכניסה למרחב המוגן שבחרו הן בביתם והן במקום עבודתם, וכן לבדוק את תקינות מערך הצופרים במדינה", נמסר בהודעת דובר צה"ל. עוד נמסר כי אם יהיה ירי רקטות, תישמע אזעקה נוספת ותצא הודעה באמצעות התקשורת.

תלמידי בית ספר בתל אביב בתרגיל העורף, היוםצילום: תומר אפלבאום

במערכת הביטחון החליטו שלא להפעיל אזעקות בעוטף עזה, כיוון שתושבי האזור מורגלים בכניסה למקלטים, וכן מכיוון שהתראות מעוררות מתח רב בקרב תושבים אלה עקב מבצע . בפיקוד העורף הדגישו כי תנועת כלי הרכב תימשך גם בעת הישמע האזעקה, וכך גם פעילותם של שירותים חיוניים כמו בתי חולים.

תרגיל העורף, המכונה "נקודת מפנה", בוטל בשנה שעברה בטענה של "אילוצים תקציבים". בעת פרסום התרגיל המתוכנן על־ידי פיקוד העורף השנה, לא נמסרה העלות התקציבית של התרגיל. כחלק מהאימונים שייערכו בשבוע התרגיל, מתכוונים בצה"ל לתרגל חילוץ נפגעים באתרי הרס, בניסיון להמחיש את תוצאותיו של ירי טילים ורקטות מאסיבי לשטח ישראל מכמה גבולות שונים. עוד תתורגל תקיפת סייבר וכן פגיעה במתקני תשתית חיוניים. בפיקוד העורף עתידים לבחון גם את ההיערכות לקליטת אוכלוסייה במקרה שבו יוחלט על פינוי תושבים בשל ירי רקטות או הימצאותם באזור לחימה.

אחד מתרחישי התרגיל הוא שאתר פיקוד העורף נפרץ בתקיפת סייבר. משתמשי הרשת הצה"לית הופתעו הבוקר לראות כי אתר פיקוד העורף הרשמי כולל את תמונתו של מוחמד דף ואת הכיתוב "you better secure your site".

מבזקי האתר כללו הודעות כי "חוליית מחבלים השתלטה על העיר כפר סבא", "טיל בעל ראש נפץ גרעיני נורה לעבר ישראל מכיוון איראן", וכי "ארגון חמאס השתלט על העיר יבנה". רק לאחר מכן התברר כי האתר לא נפרץ, אלא שמדובר בחלק מתרגיל העורף עצמו, המדמה תקיפת סייבר, והודעות אלו נראות רק למשתמשי הרשת הצה"לית. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ