אבטחה מוגברת על משלחת מדרום סודאן המבקרת בתערוכת נשק בארץ

פעילי זכויות אדם מתכננים למחות על ייצוא נשק וציוד ביטחוני מישראל למדינה הנמצאת במלחמת אזרחים. לטענת המארגנים, קיים חשש שינסו להתפרץ אל המקום

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
גילי כהן
גילי כהן

מארגני תערוכת הנשק הישראלית ISDEF החליטו להגביר את האבטחה על חברי משלחת רשמית מדרום סודאן המבקרים בתערוכה. זאת, בשל כוונת פעילי זכויות אדם להפגין היום (שלישי) בפתח התערוכה המתקיימת בתל אביב, נגד ביקורה של המשלחת במקום ונגד חימוש מדינות בזמן מלחמת אזרחים.

המפגינים קוראים לישראל לעצור את הייצוא הביטחוני לדרום סודאן, וטוענים כי ישראל "ממשיכה לייצא נשק וציוד ביטחוני ללא כל מתן דין וחשבון על השימוש שנעשה בציוד הזה". לטענת אנשי התערוכה, הפעילים מתכוונים להתפרץ אל התערוכה כחלק ממאבקם במכירת הנשק הישראלית למדינה, ולכן הוחלט להגביר את האבטחה עבור אנשי המשלחת, בראשות שר התחבורה הדרום-סודאני. לדברי המארגנים, אל המקום יגיעו עשרות משלחות ביטחוניות רשמיות - מאזרבייג'אן, מניגריה, ממונטנגרו, מהפיליפינים, מברזיל, מהודו ועוד.

בשבוע שעבר פנתה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) אל שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בדרישה לעצור את הייצוא הביטחוני לדרום סודאן. במכתב כתבה ח"כ זנדברג כי "לפי פרסומים שונים, מאז עצמאות (דרום) סודאן, ישראל מזרימה באופן שוטף נשק למדינה. חלק מהנשק הישראלי מגיע לדרום סודאן דרך מדינות שכנות כמו אוגנדה. בנוסף, פורסם כי ישראל אימנה חיילים בדרום סודאן ובישראל, ואף נמסר לי מידע על כך שבטיסות לג'ובה טסים סוחרי נשק, אנשי תעשיות ביטחוניות ומאמנים ישראלים".

תערוכת נשק בזכרון יעקב, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

לטענת חברת הכנסת, ישנו חשש סביר כי הנשק הישראלי משמש לביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, ועל כן ביקשה לבטל את רישיונות הייצוא שניתנו על ידי משרד הביטחון לדרום סודאן.

מנתונים שפרסם משרד הביטחון בחודש שעבר, עולה כי היקף הייצוא הביטחוני של ישראל למדינות אפריקה עלה בשנת 2014 בכ–40% לעומת שנת 2013. לצד זאת, בהיקף ייצוא אמצעי הנשק והטכנולוגיות הצבאיות לכלל מדינות העולם נרשמה בשנה שעברה ירידה של כמיליארד דולרים לעומת 2013.    

לפי נתוני אגף הסיוע הביטחוני במשרד, בשנה שעברה חתמו התעשיות הביטחוניות על עסקאות בגובה 318 מיליון דולרים באפריקה, זאת לעומת 223 מיליון דולרים בשנת 2013, שנחשבה במערכת הביטחון כשנת־שיא בייצוא הביטחוני למדינות היבשת. בשש השנים האחרונות עולה שווי החוזים שחתמו יצואניות הנשק הישראליות עם מדינות אפריקה כמעט מדי שנה: 71 מיליון דולרים בשנת 2009, 77 מיליון ב–2010, 127 מיליון ב–2011, 107 מיליון ב–2012 וכאמור 223 מיליון בשנת 2013.   

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ