ישראל מחתה בפני שווייץ: הפסיקו לממן את "שוברים שתיקה"

בירושלים מחו על כך ששוויץ השתתפה במימון תערוכה של הארגון בציריך שכוללת עדויות חיילים ששירתו בשטחים. שוברים שתיקה: מצטערים שגורמים רשמיים נותנים יד לקמפיין אנטי-דמוקרטי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל הגישה הערב (שלישי) מחאה רשמית לממשלת שוויץ בנוגע לתערוכת ארגון השמאל "שוברים שתיקה" שתוצג בציריך. פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין ששגריר ישראל בעיר ברן, יגאל כספי, התקשר לראש אגף מזרח תיכון במשרד החוץ השווייצי וביקש להפסיק את המימון שממשלתו נותנת לתערוכה ולארגון.

הפקיד הישראלי הבכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית, ציין כי השגריר כספי "מחה נמרצות", והדגיש בפני הבכיר השווייצי כי "מדובר בתערוכה שעוסקת בהכפשת ישראל" ולכן בממשלה בירושלים מודאגת מהעובדה שממשלת שוויץ מממנת את הצגתה.

המחאה הוגשה לאחר שסגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי,  את שגרירות ישראל בברן לפעול לביטול תערוכה של ארגון "שוברים שתיקה" בשווייץ. בהודעה שפרסמה חוטובלי היא הדגישה כי "משרד החוץ ימשיך לפעול נגד גורמים שפועלים נגד ישראל מבית ומחוץ".

סיור של "שוברים שתיקה" בחברון, 2012צילום: מיכל פתאל

החודש תיפתח בציריך תערוכה של ארגון השמאל "שוברים שתיקה". התערוכה תכלול עדויות של חיילי צה"ל על הפרה לכאורה של זכויות אדם של פלסטינים בגדה המערבית. לפני שבועיים דיווח כי משרד החוץ השווייצי תומך בקיום התערוכה, ואף תרם לה 15 אלף פרנקים שוויצריים (כ-60 אלף שקלים). עיריית ציריך תרמה לאירוע 10 אלפים פרנקים שוויצריים.

מארגון "שוברים שתיקה" נמסר הערב בתגובה, כי בתערוכה בציריך מוצגות תמונות ועדויות של חיילים והקהל זוכה להדרכה של לוחמים לשעבר שמספרים על המציאות היומיומית בשטחים. "אנו גאים להגיע עם התערוכה לציריך לאחר שהוצגה עשרות פעמים ברחבי ישראל, על מנת להביא לדיון אמיתי על ערכיה של המדינה", אמרו ב"שוברים שתיקה".

"אנו מצטערים שגורמים רשמיים בממשלה נותנים יד לקמפיין אנטי-דמוקרטי כזה שלא פוגע רק בארגוני זכויות האדם בישראל, אלא משחיר את פניה של החברה הישראלית בפני העולם. היינו שמחים לו ח"כ חוטובלי וגורמים רשמיים אחרים היו מגיעים להקשיב לחיילים ולנהל דיון, במקום לנקוט באמצעים פחדניים ואלימים של השתקה".

ממשרד החוץ השוויצי נמסר בתגובה, כי ראש אגף מזרח תיכון רשם לפניו את המחאה של השגריר כספי. "איננו מגיבים על שיחות עם שגרירים", אמר דובר משרד החוץ בברן, ז'אן-מארק קרוואסיה. "באופן כללי שוויץ מחויבת לשלום צודק בין ישראל לפלסטינים, שיתבסס על פתרון שתי המדינות. אנו סבורים שהקפדה יתרה על החוק הבינלאומי מצד כל הצדדים בסכסוך היא תנאי הכרחי לשלום מתמשך באזור".

אין זו הפעם הראשונה שבה פועל משרד החוץ נגד "שוברים שתיקה". ביולי 2009, כמה חודשים אחרי כניסתו של אביגדור ליברמן לתפקיד שר החוץ, העבירה ישראל מחאות הן להולנד והן לבריטניה על תמיכתן בפעילות של הארגון. שגרירות ישראל בהאג מחתה אז על כך שמשרד החוץ ההולנדי העביר 20 אלף אירו ל"שוברים שתיקה" לצורך חיבור דו"ח של עדויות חיילים ממבצע "עופרת יצוקה". כמה ימים לאחר מכן פנה המשנה למנכ"ל משרד החוץ דאז רפאל ברק לשגריר בריטניה ו"הביע דאגה" מהתרומות שמעביר משרד החוץ הבריטי לארגון השמאל הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ