אובמה: לאור הקיפאון בתהליך השלום, נתקשה להגן על ישראל באו"ם

בראיון ל"עובדה" אמר נשיא ארה"ב כי דברי רה"מ נגד מדינה פלסטינית לפני הבחירות אינם משתמעים לשתי פנים. לדבריו, נתניהו מונע מ"פוליטיקה של פחד" וחושש "לאובדן ערכי היסוד של ישראל"

ברק רביד
יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
יוסי ורטר

נשיא ארה"ב ברק אובמה הדגיש בראיון עם העיתונאית אילנה דיין לתכנית "עובדה" בערוץ 2 כי לאור הקיפאון בתהליך השלום והתנאים הרבים שראש הממשלה בנימין נתניהו מציב בכל הנוגע להקמת מדינה פלסטינית, ארה"ב תתקשה להמשיך להגן על ישראל מפני יוזמות אירופיות לקידום החלטות באו"ם. אובמה רמז בכך לאפשרות שארה"ב לא תטיל וטו על היוזמה הצרפתית להעברת החלטה בנושא הישראלי-פלסטיני במועצת הביטחון של האו"ם.

לאחר שידור התכנית, שרי הממשלה וסגני השרים קיבלו הוראה ממזכירות הממשלה שלא להתראיין ולא להגיב בשום דרך על הראיון שהעניק הנשיא אובמה. 

במהלך הראיון ציין אובמה כי דבריו של נתניהו נגד מדינה פלסטינית לפני הבחירות היו כאלה שאינם משתמעים לשתי פנים. לדבריו, ההבהרות של נתניהו לאחר הבחירות אמנם כללו אמירה כי קיימת אפשרות של הקמת מדינה פלסטינית, אולם נשמעו כנסיון לחזור לסטאטוס-קוו.

"הוא הציב כל כך הרבה תנאים, שהמחשבה שניתן יהיה לעמוד בהם בעתיד הקרוב היא לא מציאותית", ציין אובמה והבהיר כי הסכנה כתוצאה מכך היא ש"ישראל תאבד את אמינותה" בכל הנוגע לתהליך השלום. "כבר עכשיו הקהילה הבינלאומית לא חושבת שישראל רצינית לגבי פתרון שתי המדינות. ההצהרה של ראש הממשלה רק חיזקה את התחושה שהוא אינו מחויב (לפתרון שתי המדינות, ב"ר)".

הנשיא האמריקאי הסביר למה התכוון כאשר אמר לפני שבועיים לעיתונאי ג'פרי גולדברג כי לדבריו של ראש הממשלה נתניהו, במהלך מערכת הבחירות, נגד הקמת מדינה פלסטינית ונגד ערביי ישראל, יהיו השלכות על מדיניות החוץ האמריקאית.

אובמה בראיון לאילנה דייןצילום: "עובדה"

"עד היום בלמנו את המאמצים האירופים למשל, או מאמצים אחרים", אמר אובמה. "אמרנו להם שהדרך היחידה לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני היא אם שני הצדדים יעבדו יחד. האתגר הוא שאם באמת לא יהיה סיכוי לתהליך שלום אמיתי ואם אף אחד לא יאמין יותר שיש תהליך שלום, או אז יהיה לנו הרבה יותר קשה להתווכח אם אלה שמודאגים מהבניה בהתנחלויות או מהמצב הנוכחי. יהיה לי יותר קשה לומר להם 'תתאזרו בסבלנות, חכו, כי יש לנו תהליך שלום כאן'. כל מה שהם צריכים לעשות זה להפנות אותי להצהרות שנאמרו ולפיהן אין שום תהליך".

אובמה הבהיר כי להערכתו במצב הנוכחי יהיה קשה להשיג "הסכם מסגרת" בין ישראל לפלסטינים. "איני חושב שזה סביר שנצליח לצאת מקמפ-דיוויד או ממקום אחר מחזיקים ידיים", ציין. 

אובמה דחה את הטענה כי המתיחות בינו לבין נתניהו נובעת מסיבות אישיות, אולם מתח ביקורת חריפה על נאומו של ראש הממשלה בקונגרס האמריקאי לפני הבחירות בישראל. הוא אף תקף אותו בעניין עתיד ערכיה הדמוקרטיים של ישראל ובנוגע למה שאובמה הגדיר "שימוש בפוליטיקה של פחד".

הנשיא האמריקאי ציין כי פרשת הנאום בקונגרס היא נושא השייך לעבר, אולם באותה נשימה הדגיש כי לא היה נוהג כפי שנהג נתניהו. "אני חושב שזה יהיה הוגן לומר שאם הייתי מתייצב בכנסת בלי לבדוק עם ראש הממשלה, אם הייתי מנהל מו"מ עם יצחק הרצוג...היתה תחושה שכמה מכללי הפרוטוקול נשברו", אמר אובמה.  

לדבריו הוא נהנה להתווכח עם נתניהו במהלך הפגישות ביניהם וכי למרות שהשיחות שלהם קשוחות וקשות, הם גם שיחות טובות. "אין ספק שאני ונתניהו מגיעים ממסורות פוליטיות שונות", אמר אובמה. "אני פחות מודאג מוויכוח מסוים שהיה לי עם נתניהו. אני מודאג מפוליטיקה ישראלית שמונעת ע"י פחד, ומכך שהדבר הזה יוביל לאובדן ערכי היסוד של ישראל, שאותם הערצתי כאדם צעיר...יש דברים שאתם עלולים לאבד ושאינם קשורים רק לטילים". 

אובמה ציין כי נתניהו סקפטי מאוד לגבי היכולת של הישראלים והפלסטינים לעשות שלום "אבל אני חושב שהוא גם פוליטיקאי שמודאג לגבי שימור הקואליציה והישארות בשלטון".  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ