שקד: אני מציעה להחרים בחזרה את מי שמחרים אותנו

שרת המשפטים טענה בדיון בכנסת שהוקדש לחרמות נגד ישראל כי צריך לנתק קשר עם "ארגונים קיקיוניים שחותרים למחיקת ישראל". גלאון: אני מתנגדת לחרם - ממשלת נתניהו משרתת אותו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), התייחסה היום (רביעי) לסוגיית החרמות נגד ישראל ואמרה כי היא מציעה "להחרים בחזרה את מי שמחרים אותנו". שקד, שאמרה את הדברים בדיון בכנסת שעסק בנושא – בו הופיעה בשמו של שר ההסברה, גלעד ארדן (הליכוד) – טענה כי הפתרון לבעיית ה-BDS  הוא להשיב מלחמה. "יש שלושה גורמים שמניעים את ה-BDS: אנטישמיות קלאסית, איסלאם קיצוני ונאיביות פשוטה. מדובר בארגונים קיקיוניים, צריך לנתק איתם קשרים ולהפסיק לשתף איתם פעולה".

לדבריה, הגורמים שמחרימים את ישראל "אינם חותרים לחלוקת ישראל אלא למחיקתה", והמטרה שלהם היא להשחיר את שמה של ישראל, לפגוע באינטרסים החיוניים שלה ולחסל אותה כמדינה יהודית ודמוקרטית. "הארגון הבריטי שהצביע על החרמת ישראל סירב להחרים את דאעש. עם אנשים אלה אנחנו מתמודדים. מדובר בקמפיין המבוסס על חוסר באינפורמציה ושקרים", אמרה. השרה התייחסה גם לארגון השמאל "שוברים שתיקה" - שיזם תערוכה בשווייץ עם עדויות חיילים ששירתו בשטחים - ואמרה כי הוא "מכפיש את מדינת ישראל". 

השרה הוסיפה כי לראייתה, תנועת החרם על ישראל מונעת מאנטישמיות. "במאה הקודמת עשו דה-הומניזציה ליהודים, היום עושים דה-הומניזציה למדינת היהודים. בסוריה נשחטים מאות אלפי ילדים, נשים וגברים - והעולם שותק. במדינות סביבנו נשים נאנסות וראשים נערפים - והעולם שותק. באיראן מוציאים הומואים להורג - והעולם שותק".

נציג נוסף של הקואליציה בדיון, ח"כ מייקל אורן ממפלגת כולנו, אמר כי בכל הקשור לחרמות נגד ישראל "נראה כאילו לקחנו פסק זמן לנוח", בעוד ש"הסכנה רק החריפה". אורן חיזק את דבריה של שקד ואמר כי ה-BDS היא תנועה בינלאומית מאורגנת וממומנת היטב, שאינה שואפת להביא לפתרון שתי מדינות לשני עמים. לדבריו, "היא פשוט שואפת למוטט את המשק הישראלי ולמחוק אותו מהמפה".

נציגי אופוזיציה בדיון טענו גם הם כי ישראל לא עושה מספיק כדי למנוע את התעצמות תופעת החרמות נגדה. עם זאת, הם תקפו את התנהלות ממשלותיו של בנימין נתניהו, בטענה כי הימנעותן מקידום מגעים מדיניים עם הפלסטינים היא הגורם המרכזי שהביא את ישראל למצבה הנוכחי.

"כשלפני מספר ימים ביקשה התאחדות הכדורגל הפלסטינית להשעות את ישראל מפיפ"א נשמעה זעקה שיש כאן עירוב של פוליטיקה וספורט, ושאסור להחרים אחרים", אמר ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת). "אבל מי הראשון שביקש להחרים מדינה אחרת? מתן וילנאי ביקש להחרים את אוסטריה מכל פעילות ספורטיבית - זו המצאה כחול-לבן". הוא הוסיף כי לפי החוק הבינלאומי הקמת התנחלויות היא פשע מלחמה ולכן מותר להחרים אותן. "לא רק מותר - צריך להחרים אותן", הדגיש, "הבקשה לסנקציות במוסדות בינלאומיים היא מאבק בלתי נמנע".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, התייחסה לטענה המושמעת לא פעם, לפיה גורמי שמאל אינם מתנגדים ואף מעודדים חרם בינלאומי על ישראל. "אני רוצה לומר בצורה ברורה: חבריי ואני מתנגדים לחרם על מדינת ישראל, אבל אנחנו לא יכולים לשאת את המדיניות המתקרבנת של השר אקוניס והשרה שקד שמציירים עולם בו מי שמעז למתוח ביקורת על מדיניות הכיבוש מסייע לאנטישמים". היא הוסיפה כי "מי שעובד בשירות החרם זו ממשלת נתניהו. זאת המדיניות שלכם, אנחנו לא עובדים אצלכם ואנחנו נאבק נגד זה שבגללכם יש דה-לגיטימציה בינלאומית".

ח"כ עליזה לביא מיש עתיד הוסיפה כי בעוד שהמציאות הולכת ומחריפה, המדיניות הישראלית בעניין החרמות לא ברורה "ולמעשה אין מדיניות". "אנחנו רואים שהמאבק נגד מדינת ישראל עבר לבמות חדשות, שלא הכרנו, ואנחנו לא עונים ולא מגיבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ