ב–2014: 166 חשדות להפרת החוק לייצוא נשק

בגין הפרות אלו הטיל משרד הביטחון על יצואנים קנסות בשווי שני מיליון שקלים. בשניים מהמקרים הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

על רקע ביקורת ציבורית על הפיקוח על הייצוא הביטחוני, מפרסם היום משרד הביטחון את הנתונים על הפרות החוק שנועד לפקח על מוכרי הנשק הישראלים. לפי נתוני המשרד, בשנה שעברה נרשמו 166 מקרים שבהם עלה חשד להפרת החוק שנועד לפקח על הייצוא הביטחוני מישראל. בגין הפרות אלו הטיל המשרד על יצואנים קנסות בשני מיליון שקלים. בשנת 2013 דיווח המשרד על 216 חשדות להפרות החוק, ויצואנים ביטחוניים נקנסו ביותר מארבעה מיליון שקלים.

באפריל אשתקד שיווקה חברה ביטחונית אביזרים לנשק למדינה בדרום אמריקה ללא רישיון השיווק הנדרש על פי החוק. באגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני הוחלט לקנוס את החברה בסכום המרבי הקבוע בחוק, כמיליון שקלים. עם זאת, ולמרות שלא היתה זו העבירה הראשונה של החברה על חוק הייצוא, הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית נגדה. במקרה נוסף, חברה שהעבירה ללקוח במדינה במרכז אמריקה כלי רכב המיועדים למעקב הצהירה שהם משמשים למטרות אזרחיות, אף שמדובר במוצר המחויב בפיקוח ביטחוני. גם במקרה זה מצאו במשרד הביטחון כי החברה עברה על החוק, אך החליטו שלא להעניש אותה משום ש"פעלה בתום לב" ולא נמצאה בקשר עם הלקוח, אלא רק טיפלה באחסנת כלי הרכב.

עוד דיווח משרד הביטחון על עלייה במספר הבקשות החדשות לשיווק מוצרים צבאיים ומערכות נשק לחו"ל. לפי נתוני המשרד, במהלך השנה החולפת הוגשו כ–48 אלף רישיונות שיווק ל–190 מדינות.

בשבוע שעבר דווח ב"הארץ" כי מנכ"ל החברה הביטחונית הממשלתית רפאל, האלוף במילואים ידידיה יערי, נאלץ להשעות עצמו מתפקידו בעקבות לחץ כבד מצמרת מערכת הביטחון. הרקע לכך הוא שורת תקריות מביכות שבהן היתה החברה מעורבת, ובהן מקרה שבו התברר כי היא פועלת מול מדינה במרכז אסיה ללא רישיון שיווק כנדרש.

הנתונים מפורסמים לקראת הכנס השנתי של האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, שיתקיים היום. בכנס צפויים להשתתף יצואני נשק ואנשי תעשיות ביטחוניות, וכן מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים דן הראל, ובת' מקורמיק, ראש DTSA, הגוף הטכנולוגי־ביטחוני במשרד ההגנה האמריקאי. במשרד הביטחון סירבו לאפשר נוכחות של עיתונאים בכנס עצמו.

מנתונים שפרסם משרד הביטחון בחודש שעבר עולה שבעוד שהיקף הייצוא הביטחוני מישראל קטן ב–2014 בכמיליארד דולר, בהיקף הייצוא הביטחוני למדינות אפריקה חל זינוק של כ-40 אחוזים בהשוואה לשנה שלפניה. אחת המדינות שאליהן דווח כי ישראל מייצאת נשק היא דרום סודאן, ובשבוע שעבר פנתה ח"כ תמר זנדברג לשר הביטחון משה יעלון ודרשה ממנו לבלום את הייצוא הביטחוני למדינה, בטענה שקיים חשש סביר שנשק ישראלי משמש בה בפשעי מלחמה.

לפי החוק, חברות ואישים המבקשים לייצא נשק או טכנולוגיה צבאית מחויבים בקבלת היתר ממשרד הביטחון. ראשית הם נדרשים לקבל רישיון שיווק, שבו נכללים תיאור המוצר ופירוט המדינות שלהן מתכוון היצואן למכור אותו. לאחר החתימה על הסכם המכירה נדרש היצואן לקבל מהמשרד אישור נוסף, רישיון ייצוא, עוד לפני אספקת הנשק או הציוד הביטחוני ללקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ