48 שנים למלחמת ששת הימים: לאחר כיבוש הגדה, דיין הציע להקים ממשלה ערבית בחלק משטחה

יומן המלחמה מתעד את ההחלטות שהתקבלו עת כבש צה"ל את רמת הגולן, הגדה המערבית וסיני. הרמטכ"ל רבין הזהיר לפני המלחמה: "אנו עלולים להגיע למצב של סכנה לקיומנו"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

לרגל ציון 48 שנים למלחמת ששת הימים, חשף היום (חמישי) ארכיון צה"ל פרוטוקולים מדיוני המטה הכללי בימים שלפני המלחמה - אז עסקו האלופים בשאלה מתי לצאת לקרב - ובמהלכה. בנוסף, נחשף היום לראשונה יומן המלחמה במוצב הפיקוד העליון של צה"ל, שמתעד את ההחלטות שהתקבלו בימי הלחימה, בה כבש צה"ל את רמת הגולן, את הגדה המערבית ואת סיני. בין היתר, מתועדות במסמכים אלה מחשבותיו של שר הביטחון דאז, משה דיין, באשר לגורל הגדה שזה עתה נכבשה, ובהן הקמת ממשלה פלסטינית בחלק משטחה.

>>> מאחורי הניצחון בששת הימים הסתתרה שורת פשעי מלחמה

"פורום זה וקודם כל אני, ובטוח אני שמרבית הקצונה, אין בה אנשים הרוצים את המלחמה לשמה", אמר הרמטכ"ל דאז, יצחק רבין, בדיון שהתקיים ימים ספורים לפני היציאה ללחימה יחד עם שרי הממשלה. "אני חושב שעלולים אנו להיקלע למצב צבאי בו נאבד הרבה מהיתרונות ועלולים אנו להגיע למצב, שאיני רוצה לבטאו במלים חריפות, אך תהיה סכנה רצינית בו לקיומה של ישראל. והמלחמה תהיה קשה, חריפה ומרובת אבדות".

באותו דיון עם השרים, סבר רבין כי מאחר והצבא המצרי ערוך בסיני, כל יום שעובר ללא מתקפה מביא לביצור עמוק יותר שלו באזור. "במידה ונצטרך להכות בו – יהיה הדבר קשה יותר", טען הרמטכ"ל, וציין כי להערכתו גם הסורים לא ישבו בשקט. "אני לפחות מרגיש, ויותר ממרגיש, שהולכת ונסגרת טבעת חנק צבאית-מדינית מסביבנו, שאיני מאמין שמישהו אחר יפתח אותה". הוא הוסיף כי "אין לנו רשות להמתין עד שייווצר מצב שיכביד ויקשה, אם לא למעלה מזה, ואיני רוצה לבטא את הדברים במפורש, במידה ולא נפעל מיד". תיעוד של לוי אשכול מבקר בחזית סיני שנחשף היום:

לפי רבין, המטרה העיקרית היתה להנחית "מכה ניצחת לנאצר", שהיתה צפויה, לדעתו, להביא לשינוי במזרח התיכון כולו. "אני חושב שהיום אנו נכנסים למצב, לפי דעתי אין לנו מנוס ממנו. הזמן פועל לרעתנו ובעוד שבוע או שניים, או שלושה-ארבעה שבועות יהיה המצב גרוע יותר", אמר רבין לשרים.

מפקד חיל האוויר, האלוף מרדכי הוד, הסכים עם הרמטכ"ל ואמר כי חיל האוויר מוכן לפעילות מידית, וכי אין צורך לחכות ולו 24 שעות כדי להפעילו. גם האלוף אריאל שרון הביע תמיכה במהלך, "כוחות צה"ל מוכנים כפי שלא היו מוכנים מעולם ביכולתם להשמיד ולהדוף התקפה מצרית", וטען כי היסוסים ומשיכת זמן הביאו לכך ש"איבדנו את גורם ההרתעה העיקרי שהיה לנו, וזה היה הפחד של מדינות ערב מאיתנו".

ראש הממשלה, לוי אשכול, ביקש מאנשי המטה הכללי כך: לא לראות עצמנו גולייתים (כגוליית הפלשתי) כאלה. "במדינה בת שני מיליון איש, חייב אדם לשאול עצמו: נניח ואני מקבל את האמונה, ואין דבר גדול וחשוב יותר מאשר לראות אתכם מתרגשים על הממשלה – מדוע נותנים אנו לימים לעבור (ולא פותחים בהתקפה). נניח שברנו היום את כוחו של האויב. הרי מחר צריך להתחיל לבנות מחדש כוחנו, כי גם אנחנו הפסדנו מכוחנו", טען ראש הממשלה. "ואז, אם בכל עשר שנים נצטרך להילחם, יהיה עלינו לחשוב אם יש לנו בעל ברית שיעזור לנו, או שהיום מדברים אנו עם בעל הברית ומחר אומרים לו: מצפצפים אנו עליך".

תקופת ההמתנה שלאחר גיוס המילואים והכוננות למלחמהצילום: במחנה / באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

כיבוש הגדה: יש "בריחה כללית" מזרחה של אנשים

"יומן המלחמה", כפי שתואר במוצב הפיקוד העליון של צה"ל, משרטט את ניהול הקרבות דרך עיני לשכת הרמטכ"ל. ב-5 ביוני, ערב המלחמה, עדכן חיל האוויר אודות הפגיעה בחיל האוויר המצרי כחלק ממבצע "מוקד" – פגיעה ב-180 מטוסים מצריים לפחות כבר בשעה 11:05. בדיון עם שר הביטחון סוכם כי "בסוריה כדאי שלא לגעת", אך כשעה לאחר מכן כבר תקפו הסורים את טבריה ומגידו, ולכן הוחלט כי מטוסי חיל האוויר יתקפו מטרות במדינה ויפציצו ארבעה שדות תעופה.

בשעות הלילה שוחח שר הביטחון דיין עם הרמטכ"ל והציע כי כיבוש הגדה המערבית יוגדר כעדיפות אחרונה. "כיבוש הגדה הותנה במצב בדרום. על כל פנים, אפשרות כיבוש הגדה כולה נקבע כעדיף על פריצת פרוזדור להר הצופים בלבד", נכתב בפרוטוקול. בדיון נוסף ביום השני ללחימה, סוכם כי "אם ההתחברות עם הר הצופים תהיה במשך הבוקר, צריך לכבוש את הגדה עד גב ההר, תוך מתן אפשרות בריחה לאזרחים". אז, גם הודגש כי אין להיכנס לעיר העתיקה. כבר בשעות אלו, דיווח מפקד חיל האוויר הוד, כנראה בהסתמך על דיווחי טייסים, כי יש "בריחה כללית" מזרחה של אנשים. בשעות הערב כבר מסר דיין לקצינים כי עליהם להיות מוכנים לכניסה לעיר העתיקה, אך זו תהיה רק על פי פקודתו.

אנשי מילואים עושים מקלחת שדה, בתקופת ההמתנה שלפני היציאה למלחמהצילום: במחנה / באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

ביממה לאחר מכן, ב-7 ביוני, בשעה 6:15 בבוקר, מורה שר הביטחון לסגור את העיר העתיקה ולהיכנס אליה. ההנחיה שמועברת לכוחות היא לא להיכנס לאזור המסגד והכותל, ואילו שלמה (צי'ץ) להט כבר ממונה למושל הצבאי בעיר. גם בשעה זו, מדווח על בריחה המונית מהגדה המערבית מזרחה. בשעה 10:08, כך לפי הפרוטוקול הצבאי, נתקבלה הידיעה: "הר הבית בידינו וכוחות נמצאים ליד הכותל".

באותה העת, סברו במטכ"ל כי יש צורך לשדר איום לירדן: אם לא יופסקו ההפצצות על ירושלים, חיל האוויר יפגיז את רבת עמון. חלקים המתארים את השתלשלות העניינים מצונזרים בתיעוד המקרה, גם לאחר 48 שנים מתום המלחמה. לאורך כל הפרוטוקולים שמתפרסמים היום, הן אלו שמתעדים את ישיבת השרים והן אלו מתוך מוצב הפיקוד העליון של הצבא, ישנם חלקים שנותרו מושחרים ושאינם גלויים לעיני הציבור.

למחרת, בדיון פנימי בצבא, החלו לתכנן מה יעלה בגורל הגדה המערבית: ממשל צבאי הוא שישלוט באזור הגדה, שתחולק לשישה מרחבי משנה. הממשל יהיה כפוף למפקד פיקוד המרכז. שר הביטחון דיין העלה כמה מחשבות על עתיד הגדה: שבמקום תוקם ממשלה ערבית עצמאית בחלק משטחי הגדה; שירושלם תאוחד; שיבוטלו הסכמי ועדת שביתת הנשק שקבעה את הגבול בין ישראל לירדן ועוד. כמו כן, נדונו הוראות הפתיחה באש, ונקבע כי "אין לפתוח באש על כוחות ירדניים אלא אם כן פותחים הם ראשונה באש", וכן הוחלט כי יש להשתלט "על מעשי הביזה בגדה".

בשעות הערב כבר החלו להבין במטה הכללי כי יש לפעול גם נגד סוריה, מאחר והפגזות היישובים באזור נמשכות. ב-9 ביוני, בשעה 5:45 בבוקר, הכתיב מפקד פיקוד הדרום את המברק הבא שיועד לרמטכ"ל: "כוחות צה"ל חונים על גדות תעלת סואץ וים סוף. חצי האי סיני בידינו. ברכותיי לך ולצה"ל כולו". כחלק מההחלטות להמשך הפעילות הצבאית, מצוין כי יש לירות בחיילי אויב שנותרו באזור ויגלו התנגדות. בגזרה הצפונית, הורה שר הביטחון לכבוש את הרמה. ב-11 ביוני פרסם הצבא פקודה חדשה עבור כל החזיתות: "צה"ל יעבור להגנה, בגבולות המורחבים של מדינת ישראל" – בדרום, במזרח ובצפון. כבר למחרת, נכתב במסמכי הצבא, יש לאפשר את הגישה לכותל המערבי.

הופעה של להקת הנח"ל בפני אנשי מילואים הממתינים ליציאה ללחימהצילום: במחנה / באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ