קצינים בכירים לשעבר תקפו את כוונת הרמטכ"ל לצמצם סמכויות הרבנות: "על הרבצ"ר להתפטר"

כוונת איזנקוט להגביל את מעורבות הרבנות הצבאית בפעילות חינוכית בצה"ל עוררה תגובות רבות של מתנגדים ותומכים במהלך. הרבצ"ר לשעבר ישראל וייס: "בעניין כזה הייתי מסרב פקודה"

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
גילי כהן

כוונת הרמטכ"ל גדי איזנקוט לצמצם את סמכויות הרבנות הצבאית ולהגביל את מעורבותה בפעילות חינוכית בצה"ל, עליה דווח הבוקר (חמישי) לראשונה ב"הארץ", עוררה תגובות רבות של מתנגדים ותומכים במהלך. לפי הפרסום הבוקר, איזנקוט עומד להורות לאגף כוח האדם במטכ"ל לבחון מחדש את חלוקת הסמכויות בין הרבנות וחיל החינוך - שני גופים שביניהם ניטש בעשור האחרון מאבק שליטה חריף, שהיו לו גם משמעויות פוליטיות.

הרב הצבאי הראשי לשעבר, תת-אלוף (מיל') ישראל וייס, טען היום כי כוונת הרמטכ"ל מחייבת את הרב הצבאי הראשי (רבצ"ר) הנוכחי, תא"ל רפי פרץ, להתפטר. בראיון לתחנת הרדיו "גלי ישראל" תקף וייס את תוכנית איזנקוט. "אנחנו במציאות אידיאלית", עקץ וייס את הרמטכ"ל. "הארץ שקטה כבר 40 שנה. אין איראן, אין טרור, אין פצמ"רים, הכל בסדר - יש רק בעיה אחת: מעמדה של הרבנות הצבאית ואת הדבר הזה אנחנו נסדר בראשונה".

לדבריו, "גם כשאני שירתתי ניסו להשית עלי החלטות כאלה ונלחמתי מלחמת חורמה בכל מי שניסה את הדבר הזה. בעניין כזה הייתי מסרב פקודה, הייתי מניח את המפתחות על השולחן והייתי יוצא לדרכי". הוא קרא לפרץ להתפטר מתפקידו. "אני אומר באופן ברור, הרב הראשי פרץ הוא ידיד אמיתי שלי, הוא ידיד קרוב שלי, אני מעריך מאוד את כל עשייתו. הוא צריך עכשיו להיכנס לרמטכ"ל, גם אם הוא יושב באמצע ישיבה הכי חשובה, לבקש ממנו הסברים על הכותרת הזו בעיתון 'הארץ'. אם ההסברים לא יינתנו או לא יתקבלו על ידו, הוא חייב להניח את המפתחות על השולחן. אבל הוא לא צריך לעשות את זה לבד, הוא צריך לעשות את זה ביחד עם סגן שר הביטחון שהיה סגן שר הדתות לפני כן (אלי בן דהן, הבית היהודי)".

הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), אלוף-משנה במילואים ומפקד יחידת מגלן לשעבר וכיום חבר בוועדת החוץ והביטחון, תקף גם הוא את המהלך המתוכנן בצבא ושיגר מכתב בנושא לשר הביטחון. "ניסיונות הפגיעה בסמכויות הרבנות הצבאית לחבר את החיילים לערכי עם ישראל, הם פגיעה בחוסן צה"ל, ברוח הלחימה ובביטחון ישראל", אמר. לדבריו, בפעילות הרבנות אין כפייה דתית. "יש פה איזו קנאת סופרים שלא באה להרבות חכמה, אלא מרוח לא בריאה של פגיעה ברוח הלחימה. אני מציע לשר הביטחון ולרמטכ"ל לבחון היטב את הדברים".

מנגד, מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר בתגובה לפרסום כי "כוונת הרמטכ"ל מבורכת ומהווה צעד מתבקש להבטחת אופיו הממלכתי של צה"ל". עם זאת, סייג את דבריו, "לאור פרסומים חוזרים ונשנים על מעורבות גופים חיצוניים בחיל החינוך, יש להבטיח כי גם הפעילות בחיל זה בתחום הזהות היהודית תתבצע באופן ממלכתי, פלורליסטי ובאופן שאינו מאפשר השתלטות גורמים אורתודוקסיים על התחום".

גם סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון - הכותב בלוג בשם "משגיח כשרות" באתר "הארץ", שחר אילן, בירך על המהלך. "עמדותיו של הרמטכ"ל איזנקוט והבדיקה עליה הכריז ראויות לכל שבח ומעוררות תקווה". לדבריו, על מנת "לשחרר את השטחים הגדולים שכבשה הרבנות מידי מערכת החינוך הצה"לית" תידרש נחישות רבה מצד אנשי הצבא. "עצוב מאוד שבמהלך העשור האחרון נתן צה"ל למיסיון של הרבנות הצבאית להשתלט על כל חלקה טובה", הוסיף.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ