שר החוץ הצרפתי: מתנגדים בחריפות לחרמות על ישראל

פאביוס הגיב לראשונה בשם ממשלתו על הודעת אורנג' בדבר כוונתה להפסיק את ההתקשרות עם פרטנר. למרות הסתייגותו מחרם, הוא הבהיר שבסמכות החברה לקבוע את האסטרטגיה העסקית שלה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ הצרפתי, לורן פאביוס, הגיב היום (שישי) לראשונה בשם ממשלתו על  כי היא מעוניינת להפסיק את ההתקשרות עם המפעילה הסלולרית הישראלית "פרטנר". פאביוס הבהיר כי גם אם זו סמכותה של החברה לקבוע את האסטרטגיה העסקית שלה, "צרפת מתנגדת בחריפות לחרמות על ישראל". שר החוץ הצרפתי הוסיף, עם זאת, כי לצרפת ולאיחוד האירופי יש עמדה קבועה וידועה נגד ההתנחלויות בגדה המערבית. 

בישראל התייחסו אתמול בחומרה להודעת אורנג' ולדבריו של מנכ"ל החברה, סטפן רישאר, שהבהיר כי . ראש הממשלה, בנימין נתניהו,  וקרא להתנער "מהאמירה ומהפעולה האומללה" של החברה, מכיוון ש-25% ממניות החברה נמצאות בבעלות חברת "פראנס טלקום" הממשלתית. שגריר ישראל בפריז, יוסי גל,  ובמשרדי החוץ והכלכלה של צרפת. פקיד בכיר בירושלים ציין כי שגריר ישראל הונחה לדרוש מהממשלה בפריז להציג בפומבי עמדה ברורה נגד דבריו של מנכ"ל אורנג'.

חברת התקשורת הצרפתית אורנג' הבהירה אתמול בהודעה שפרסמה כי הסיבה לרצונה לסיים את ההתקשרות עם חברת הסלולר הישראלית פרטנר אינה לחצים של ארגונים פרו־פלסטיניים, אלא מניעים עסקיים בלבד. "מטרתנו העיקרית היא להגן ולקדם את ערך המותג בשווקים בהם אנו פועלים", נמסר בהודעה. "הקבוצה בשום פנים ואופן אינה עוסקת בסוג כלשהו של ויכוח פוליטי".

בנייני הנהלת אורנג' בראש העין, אתמולצילום: תומר אפלבאום

אורנג' פרסמה את הודעת ההבהרה, כאמור, בעקבות דבריו של מנכ"ל החברה רישאר, שהתייחס לנושא שלשום בקהיר. "תאמינו לי שהייתי מבטל את החוזה מחר לו הייתי יכול", אמר רישאר בתגובה לשאלות כתבים. מדבריו של מנכ"ל אורנג' השתמע כי הסיבה לכך שהוא רוצה לנתק את הקשרים עם פרטנר היא הלחצים שמופעלים על החברה מצד ארגונים פרו־פלסטיניים, שטוענים שפרטנר פועלת בהתנחלויות בגדה המערבית. 

בהודעת ההבהרה של אורנג' שפורסמה אתמול נמסר עוד כי לחברה אין נוכחות תפעולית בישראל, אלא הסכם רישוי מותג בלבד עם המפעילה הסלולרית פרטנר. "אורנג' אינה בעלת עניין בפרטנר ואין לה השפעה כלשהי על האסטרטגיה או הפיתוח התפעולי של חברה זו", הודגש בהודעה. 

אורנג' מסרה עוד כי ההסכם עם פרטנר, שנחתם בשנת 2000, היה הסכם לטווח ארוך וכי תשאף לסיים אותו בהזדמנות הראשונה. "בהתאם לאסטרטגיית פיתוח המותג שלה, אורנג' אינה מעוניינת להמשיך את נוכחות המותג במדינות שבהן היא אינה, או חדלה להיות, מפעילת סלולר", נמסר. "בהקשר זה, ובהתאם להסכמים הקיימים, הקבוצה מעוניינת בסופו של דבר לסיים את הסכם רישוי המותג שלה".

בהודעה שפרסמה אורנג' לא היה כל חדש, מלבד ההתנערות ממניעים פוליטיים. למעשה היתה בה חזרה על דבריו של המנכ"ל רישאר. משמעות הודעת אורנג' אינה ביטול מידי של החוזה עם פרטנר, מהלך שיגרור תשלום קנס כבד, אלא הצהרת כוונות בלבד על רצון לא להאריך את החוזה בין שתי החברות שיפוג בעוד כמה שנים.

"המחזה האבסורדי שבו הדמוקרטיה שומרת זכויות האדם, מדינת ישראל, מתגוננת מפני מטחי טילים ואז סופגת גינויים אוטומטיים וניסיונות חרם - המחזה הזה לא יסולח", הוסיף נתניהו. "אני קורא לידידנו לומר בקול גדול שהם מתנגדים לכל סוג של חרם על מדינת היהודים, מבלי להתנות את ההתנגדות הזאת בדבר". 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס גם הוא לעניין החרם של אורנג' בנאומו בטקס לחללי אלטלנה. "באופן מטריד, טרם שמעתי גינויים של ראשי המדינה בצרפת לדברים שהשמיע מנכ"ל פראנס טלקום, כפי ששמעתי בבריטניה, ואני מצפה שקולם יישמע כאן, בישראל", ציין ריבלין.

הממשלה בפריז נמנעה אתמול ממסירת תגובה רשמית בפרשה. דיפלומטים צרפתים ציינו כי הם ממתינים קודם כל להודעת הבהרה רשמית מאורנג' בנושא, לפני הוצאת הודעה מטעם הממשלה. עם זאת, שגריר צרפת בוושינגטון, ז'ראר ארו, שכיהן בעבר כשגריר צרפת בישראל, טען אתמול בציוצים בחשבון הטוויטר שלו כי ממשלת צרפת אינה צריכה להתערב מכיוון שמדובר בחברה פרטית.

בתשובה לאחד מעוקביו בטוויטר כתב השגריר הצרפתי כי מנכ"ל אורנג' אמר את הדברים לאור העובדה שחברת פרטנר הישראלית פועלת בשטחים הכבושים. בציוץ אחר כתב השגריר הצרפתי דברים שנראו כתמיכה בהתבטאות של מנכ"ל אורנג': "לפי אמנת ז'נבה הרביעית - בניית התנחלויות בשטח כבוש היא בלתי חוקית ולכן זה בלתי חוקי לסייע לכך בכל צורה שהיא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ