מזכ"ל האו"ם יכריע ביום שני אם לכלול את ישראל ברשימת המדינות המפרות זכויות ילדים

לפי מקורות בארגון, ישראל הפעילה לחץ משמעותי בשבוע האחרון כדי להבטיח שלא תיכלל ברשימה ובאן נוטה כעת שלא לכלול אותה בה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, נוטה שלא לכלול את ישראל ברשימת המדינות המפרות זכויות ילדים, שצפויה להתפרסם ביום שני. שליחת האו"ם לענייני ילדים וסכסוכים מזוינים, לילה זרוגוי, כללה את  בטיוטת הרשימה, שהועברה למזכ"ל. לפי דיפלומטים, הגרסה הסופית שתאושר על ידי באן תופץ למדינות החברות באו"ם כבר בתחילת השבוע הבא.

מקורות באו"ם ציינו שישראל הפעילה בצינורות עקיפים לחץ משמעותי בשבוע האחרון כדי להבטיח שלא תיכלל ברשימה הסופית, ושבאן נוטה כעת שלא לכלול אותה בה. גם שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנתה פאוורס, והסנטור והמועמד לראשות המפלגה הרפובליקאית טד קרוז שוחחו השבוע עם המזכ"ל, וניסו להשפיע עליו שלא לכלול את ישראל ברשימה.

במסמך שהוכן על ידי סוכנויות האו"ם בישראל וברשות הפלסטינית לבקשת זרוגוי דווח על מספר "מדאיג" של קורבנות ילדים במלחמה שאירעה בקיץ האחרון ברצועת עזה. לצד זאת, עלתה מחלוקת בשאלה אם לכלול את ישראל ברשימה השנתית של הארגון המונה גופים ומדינות המפרות זכויות ילדים בעולם. 

בית ספר של אונר"א בבית חאנון שנפגע בהפגזה במהלך מבצע "צוק איתן", ביולי האחרוןצילום: אי־פי

המסמך, שהגיע לידי סוכנות הידיעות "רויטרס", כולל טענות קשות על הפרות זכויות ילדים במלחמה שאירעה בקיץ האחרון ברצועה, ומתייחס לתקיפות צה"ל שהובילו למותם ולפציעתם של ילדים פלסטינים באופן שנטען שאינו חוקי, בהן תקיפות בתי ספר ברצועה. כמו כן, נכתב במסמך כי דרוש מידע נוסף בסוגיית הגיוס של ילדים ללחימה על ידי ארגוני חמושים ברצועה.

לפי המסמך, 540 ילדים נהרגו במהלך המלחמה בקיץ האחרון בין צה"ל לארגונים החמושים ברצועה. 371 מהם בני 12 וצעירים יותר. יותר מ-2,100 פלסטינים, רובם אזרחים, כך נטען, נהרגו במהלך העימות.  

באפריל האחרון פורסם ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן". בתקציר נקבע כי ישראל אחראית לפגיעה בשבעה מתקני או"ם בעזה במהלך המבצע וכי ארגונים פלסטיניים השתמשו בשלושה מתקנים של האו"ם ברצועה לצורך אחסון של אמצעי לחימה וירי רקטות ופצצות מרגמה. לפחות בשני מקרים ירו חמושים מתוך המתקנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ