אדלסון וסבן: צונאמי אנטי-ישראלי מתקדם לעברנו

בשילוב כוחות לא שגרתי נפגשו שני המיליארדרים ודנו בדרכים להתמודד עם הפעילות האנטי-ישראלית באוניברסיטאות בארה"ב. סבן: חברה שתבחר להחרים עסקים בישראל, שתשקול את צעדיה פעמיים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

המיליארדר שלדון אדלסון ואיש העסקים הישראלי־האמריקאי, חיים סבן, הזהירו הערב (שבת) מפני "צונאמי אנטי-ישראלי" ומפני התחזקות תנועת החרם נגד ישראל (BDS) באוניברסיטאות בארצות הברית. סבן שהוא בעל השליטה בחברת פרטנר הדגיש כי הם יבחנו את כל האפשרויות כיצד להגיב לדבריו של מנכ"ל אורנג', סטפן רישאר, בנוגע לרצונו לסיים את קשרי החברה עם מפעילת הסלולר הישראלית

השניים אמרו את הדברים בראיון לחדשות 2, במהלך כנס שיזמו המתקיים בימים אלו בלאס וגאס בהשתתפות תורמים יהודים, במטרה להתמודד עם פעילות אנטי-ישראלית באוניברסיטאות בארה"ב. "תנועת ה-BDS ובעלות בריתה צוברות השפעה רבה באוניברסיטאות בארה"ב, כמו גם בעוד זירות, כמו בתעשייה", אמר אדלסון, "הרעיון שלי לכנס הזה מבוסס על רעיון חדשני במסגרת המאבק נגד הדה-לגטימציה והדמוניזציה של ישראל, וזה לפעול יחד, באופן משותף. זה אתגר לקדם שיתוף פעולה של ארגונים יהודים".

השניים נשאלו אם הם מקבלים את דבריו של מנכ"ל אורנג', סטפן רישאר, כי פעל משיקולים עסקיים ולא פוליטיים. "זה שקר, חד וחלק", השיב סבן בתקיפות, "ולכן אנחנו נבדוק את כל האפשרויות שעומדות לפנינו, ודבר אחד בטוח – זה לא נגמר, זו רק ההתחלה". סבן הדגיש כי "כל חברה שתבחר להחרים עסקים בישראל, תבחן את המקרה הזה (של אורנג'), וברגע שאנחנו נסיים עם זה, הן ישקלו את צעדיהן בשנית". 

שלדון (מימין) וסבן בראיון לחדשות 2, הערבצילום: ללא קרדיט

בתגובה לשאלה האם יש קשר בין המחאה באוניברסיטאות בארה"ב לבין מדיניות הממשלה, השיב סבן: "אני לא רוצה להיכנס למדיניות של ישראל. דבר אחד בטוח – יש צונאמי אנטי-ישראלי שמתקדם לעברנו. מחקר מראה כי רק 10% מהאמריקאים הם אנטישמים, 33 מיליון בני אדם, מוטלת עלינו האחריות להציג את התדמית הנכונה של ישראל בפני האנשים, שהם יראו מה היא ישראל אמיתית". 

אדלסון הוסיף כי "היום כמעט אין סימנים לכך בחברה האמריקאית של ימינו, אבל אני סמוך ובטוח שיש הרבה אנטישמיות בקמפוסים של האוניברסיטאות". הוא אמר כי "ברגע שנשנה את החלטת ארגוני הסטודנטים השונים לאשר סנקציות (נגד ישראל), נוכל להפנות את תשומת לבנו לכל הארגונים האחרים שהם אנטישמיים ואנטי-ישראליים".

סבן הוא מגדולי התורמים ומגייסי התרומות למפלגה הדמוקרטית ומקורב למשפחת קלינטון. באשר לחילוקי הדעות הפוליטיים בינו לבין אדלסון, השיב סבן כי "בכל הנוגע לישראל, אין בינינו חילוקי דעות". אדלסון הוסיף בעניין כי "אנחנו יכולים לנצל את ההשפעה שלנו מול כל מי שאנחנו מכירים בממשל האמריקאי או בקונגרס, לטובת היחסים עם ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ