שר האוצר של ארה"ב ספג קריאות בוז רמות בוועידת "ג'רוזלם פוסט"

באחת מקבלות הפנים העוינות ביותר לבכיר אמריקאי מצד קהל יהודי, קראו הנוכחים בכנס "שטויות" כאשר ג'ק לו היהודי הבהיר כי ממשל אובמה מחויב לביטחונה של ישראל

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

שר האוצר של ארה"ב, ג'ק לו, ספג היום (ראשון) קריאות בוז רמות בוועידת ה"ג'רוזלם פוסט" בניו יורק, בשעה שהדגיש בפני באי הכנס את מחויבותו של הנשיא ברק אובמה לביטחון של ישראל. זו היתה אחת מקבלות הפנים העוינות ביותר שספג בכיר אמריקאי מקהל יהודי בארה"ב; היא משקפת את העוינות וחוסר האמון של היהודים תומכי הימין כלפי הממשל, הגוברת ככל שתאריך היעד להשגת הסכם כולל עם איראן מתקרב, ואת החרפת הטון בוויכוח הפוליטי במדינה ובקהילה היהודית בפרט.

אף שלו הבהיר כי "אף ממשל לא פעל למען ביטחון ישראל כמו הממשל הנוכחי" וכי "איננו יוצאים מתוך ההנחה שאיראן תפעל בתום לב", הקהל הגיב לדבריו בקריאות "שטויות". עורך "ג'רוזלם פוסט", סטיב לינד, ניסה להרגיע את הרוחות והתנצל בפני לו, והשר יובל שטייניץ, שנאם אחרי לו, שיבח אותו כ"ידיד אמת של ישראל" והוסיף שבלעדיו ישראל לא היתה מתקבלת ל-OECD.

בניסיון לפנות ללבו של הקהל העוין הבהיר לו, יהודי בעצמו, כי הוא שותף לדאגה בנוגע לביטחון ישראל. הוא זכה למחיאות כפיים כשאמר "עלינו לעולם לא לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני", אך התשואות הרמות ביותר הגיעו לאחר שהזכיר את ראש ממשלת ישראל: "כפי שכולנו כאן יודעים, ראש הממשלה נתניהו אינו מאמין שאפשר לסמוך על איראן".

לפיד: מנהלי החרם "אנטישמים גרידא"

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שנשא אף הוא נאום בוועידה, הגדיר את תנועת החרם הבינלאומית BDS  כ"בובה בתיאטרון המופעלת על ידי חמאס והג'יהאד האסלאמי". הוא הגדיר את חסידי התנועה במערב "אינטלקטואלים לכאורה וליברלים יפי-נפש שאין להם מושג את מי הם משרתים" ואת מנהלי החרם "אנטישמים גרידא".

בנאום ובתדרוך שקיים עם עיתונאים, הסתייג לפיד מדברי יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, ואמר שמדיניותה ותדמיתה של ממשלת נתניהו אינן ממלאות תפקיד כלשהו בהתחזקותה של תנועת החרם בשנה האחרונה. לדבריו, המוטיבציה שלהם היא אנטי-ישראלית ואנטישמית, ואף קשר בין התנועה לבין שיתוף הפעולה של חאג' אמין אל-חוסייני עם הנאצים בתקופת השואה. 

לפיד גם תקף תנועות "שמאל קיצוני" כמו שוברים שתיקה, והאשימם בסיוע לתנועת החרם. הוא אמר שישראל צריכה לפנות לאירופאים ולסטודנטים בקמפוסים באמריקה ולהבהיר להם "שאינכם תומכים בשחרור המדוכאים, אך מעודדים אנשים וערכים שהביאו את התקפת הטרור של 11 בספטמבר לאמריקה". לפיד קרא לכינוס ועידה אזורית של הליגה הערבית, שבמסגרתה יידון פתרון שתי המדינות. הוא אמר שההנהגות של שני הצדדים חלשות מדי מכדי להגיע להסכם, אך ייתכן שהמטריה של הליגה תסייע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ