גילי כהן
גילי כהן

ראש אגף התכנון בצה"ל, האלוף נמרוד שפר, הגדיר את מבצע "צוק איתן" וההתמודדות עם איום המנהרות כ"שיעור" למערכת הביטחון. בדברים שנשא בכנס הרצליה היום (שני), טען האלוף שפר כי תופעת השימוש במנהרות על ידי אויביה של מדינת ישראל נפוצה יותר ויותר: "בעזה אנחנו מכירים את זה, בלבנון אנחנו מתחילים להכיר את זה".

בדבריו, התייחס האלוף שפר ליכולתה של מערכת הביטחון להתמודד עם איום המנהרות, וטען כי "אתגר התת-קרקע יפוצח, ואת הטכנולוגיה מדינת ישראל תמצא ותמציא, והיא כבר בידינו. כמו שפיצחנו את אתגר היירוט של טילים בעת מעופם", אמר והוסיף כי הוא "משוכנע שזה בידינו. האתגר של היירוט היה גדול מזה".

כוח צה"ל בפיר מנהרה שהתגלתה במהלך מבצע "צוק איתן", 2014צילום: דובר צה"ל

מערכת הביטחון פרשה בחודשים האחרונים מערכות טכנולוגיות באזור עוטף עזה, שנועדו לאפשר יכולת זיהוי מנהרות. לדבר קצין בחיל ההנדסה, מדגימי הטכנולוגיות – המהווים שלב מתקדם בבחינת יישום הפיתוח בשטח – השיגו "יכולות טובות מאוד". המערכות כוללות שלושה אמצעים טכנולוגיים שונים הקשורים גם לתחום גילוי המנהרות וגם ליכולת לפיצוצן. "אנחנו מצליחים להתקדם איתן באופן משמעותי ויש הצלחות יפות בתקופה האחרונה, אבל נראה לנו שהאתגרים בתחום התת-קרקעי עוד לפנינו", טען הקצין.

בדברים שנשא בכנס הרצליה, התייחס האלוף שפר גם להשפעותיה של הלחימה בסוריה, וציין כי עד לפני כשלוש שנים היה הצבא הסורי האיום הצבאי המרכזי מולו ניצבה מדינת ישראל. אולם היום, לפי ראש אגף התכנון, משטרו של נשיא סוריה בשאר אל אסד איבד מכוחו: "כשמסתכלים על הצבא הסורי, הוא לכל צורך ועניין איננו מאיים על ישראל. בשולי השוליים".

על האיום מצדו של ארגון חיזבאללה אמר כי כמעט שלושה אחוזים מכוח האדם שלו, בסדיר ובמילואים, נהרג בקרבות בסוריה וציין כי הוא "מכלה את כוחו בלחימה בסוריה שהופעת עבורו קשה יותר ויותר". גם ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במילואים עמוס גלעד, התייחס למצב משטר אסד ואמר כי "זו מדינה מפורקת - אין לה עתיד. ניתן לצפות שאסד ימשיך ויתכווץ, התהליך ההיסטורי הוא נגדו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ