מזכ"ל האו"ם החליט לא להכניס את צה"ל לרשימה השחורה של ארגונים שפוגעים בילדים

המזכ"ל באן, שהחלטתו נוגדת את המלצת שליחתו המיוחדת לנושא, מתח עם זאת ביקורת חריפה על המדיניות הישראלית בנושא בגדה וברצועת עזה. גם חמאס מחוץ לרשימה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון החליט לא לכלול את ישראל ואת צה"ל כמו גם את ארגון החמאס ב"רשימה השחורה" של המדינות ו/או הארגונים שפוגעים באופן שיטתי ומתמשך בילדים במהלך עימותים מזויינים. המזכ"ל החליט להשאיר את צה"ל מחוץ לרשימה, בניגוד להמלצת שליחתו המיוחדת לנושא, וזאת לאור לחצים רבים מצידה של ישראל ושל ארה"ב.

עם זאת, בדו"ח שעותק ממנו הגיע לידי "הארץ", מתח באן ביקורת חריפה ביותר על המדיניות הישראלית שגורמת לפגיעה בילדים בגדה המערבית וברצועת עזה, וקרא לממשלת ישראל לבחון את המדיניות כדי לוודא שמקרים כאלה לא חוזרים על עצמם.

"אני קורא לישראל לבצע צעדים מיידיים ומעשיים כולל בחינה של המדיניות והנהלים במטרה להגן על ילדים ולמנוע הרג והטלת מום בילדים", נכתב בדו"ח. "אני קורא לישראל לכבד את ההגנה המיוחדת שניתנת לבתי ספר ובתי חולים". מזכ"ל האו"ם הוסיף בדו"ח כי צעד הכרחי אותו על ישראל לבצע הוא להבטיח כי גורמים שמבצעים הפרות לכאורה של הדין הבינלאומי ופוגעים בילדים במהלך עימות מזויין יתנו דין וחשבון למעשיהם. "אני קורא לישראל להיכנס לדיאלוג עם השליחה המיוחדת של האו"ם כדי להבטיח שהפרות חמורות נגד זכויות ילדים לא חוזרות על עצמן".

הדו"ח פירט את ממצאיה של השליחה המיוחדת של מזכ"ל האו"ם להגנה על ילדים באזורי סכסוך מזויין, לילה זרוגי, בכל הנוגע לשנת 2014. הוא כלל התייחסויות גם להפרות לכאורה של זכויות ילדים שבוצעו על ידי ישראל בגדה המערבית וברצועת עזה, וגם להפרות של זכויות ילדים שבוצעו על ידי חמאס וארגונים פלסטינים אחרים. "בשנת 2014 המצב הביטחוני במדינת פלסטין הידרדר בצורה משמעותית", נכתב בדו"ח. "היתה הסלמה נוספת במעשי האיבה בעזה ועליה משמעותית במתיחות בגדה המערבית, להן היו השפעות הרסניות עבור ילדים. ילדים ישראלים ופלסטינים המשיכו להיות מושפעים על ידי מצב מתמשך של כיבוש צבאי, עימות וסגר".

ילדים ברצועת עזה במהלך מבצע צוק איתן בקיץ שעברצילום: רויטרס

הדו"ח הצביע על עליה משמעותית במספר הילדים שנהרגו ב-2014 לעומת השנה הקודמת, במיוחד ברצועת עזה. 557 ילדים פלסטינים ו-4 ילדים ישראלים נהרגו בעוד ש-4,249 ילדים פלסטינים ו-22 ילדים ישראלים נפצעו. הדו"ח מפרט גם מקרים רבים בהם נהרגו ילדים פלסטינים מאש חיה או מירי כדורי ספוג על ידי כוחות צה"ל במהלך הפגנות בגדה המערבית. לגבי חלק מהמקרים צוין כי הילדים כלל לא היוו איום על החיילים כאשר נורו.

כמו כן, מוזכרת בדו"ח חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים הישראלים – איל יפרח, גלעד שער ונפתלי פרנקל - ביוני 2014 בגוש עציון תוך ציון העובדה שממשלת ישראל עצרה שלושה פעילי חמאס בחשד לביצוע המעשה. מנגד, מוזכרת בדו"ח חטיפתו ורציחתו של הנער הפלסטיני מוחמד אבו-חדיר על ידי שלושה אזרחים ישראלים, שניים מהם קטינים, שרצו לנקום את רצח שלושת הנערים.

מזכ"ל האו"ם ציין עוד בדו"ח כי 63 ילדים פלסטינים נפצעו גם כתוצאה מפעולות אלימות שביצעו מתנחלים בגדה המערבית. בדו"ח צוין מקרה אחד בו מתנחלים מיצהר תקפו בית ספר בכפר עוריף. מנגד צוין בדו"ח כי 16 ילדים ישראלים נפצעו בגדה המערבית כתוצאה מיידוי אבנים ובקבוקי תבערה או מירי שביצעו פלסטינים לעבר כלי רכב. 

צעירים מדליקים נרות לזכר שלושת הנערים בצומת גוש עציון, ביום איתור גופותיהםצילום: תומר אפלבאום

חלק מרכזי בדו"ח הוקדש לפגיעה בילדים פלסטינים וישראלים במהלך מבצע "צוק איתן" בעזה בקיץ 2014. הדו"ח קבע כי 540 ילדים פלסטינים בני שבוע עד 17 נהרגו במהלך הלחימה – יותר ממספר ההרוגים במבצע "עופרת יצוקה" ובמבצע "עמוד ענן" יחדיו. 70 אחוז מהילדים הפלסטינים שנהרגו היו מתחת לגיל 12.

בדו"ח נכתב כי במהלך הלחימה בעזה פגעה ישראל בבתי ספר ובתי חולים וצוין כי לפי כמה דיווחים מתקנים אזרחיים נפגעו בצורה ישירה על אף שלא היתה בקרבתם לכאורה כל פעילות חמושה או ירי רקטות. "עובדה זו מעלה חשש כבד לגבי כיבוד הדין הבינלאומי בכל הנוגע לביצוע פעולות מלחמתיות, ובמיוחד עקרונות ההבחנה, נקיטת צעדי זהירות ומידתיות", נכתב בדו"ח.

אחד המקרים שזוכה לאזכור נפרד בדו"ח הוא הרג ארבעת הילדים בני 9 עד 11 בחוף ימה של עזה כתוצאה מתקיפה ישראלית ב-16 ביולי 2014. "אף מטרה צבאית לא זוהתה באזור ואף רקטה לא שוגרה ממנו לעבר ישראל באותו זמן", נכתב בדו"ח. מקרה נוסף שאוזכר בפירוט היה הרג 25 בני משפחה אחת, מהם 19 ילדים, בבניין שהופצץ ב-20 ביולי. "בני המשפחה ששרדו העידו כי לא קיבלו אזהרה מוקדמת", הודגש. "הפרקליט הצבאי הראשי בישראל פתח בחקירה פלילית במקרה הזה".

מזכ"ל האו"ם התייחס בדו"ח לירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל והדגיש כי הוא מעלה חשש להפרה של הדין הבינלאומי. בדו"ח הוזכר באופן נפרד ומפורט מותו של הילד בן ה-4 דניאל טרגרמן כתוצאה מפגיעת פצצת מרגמה בקיבוץ שער הנגב. עוד נכתב כי לפחות 6 ילדים ישראלים בני שלושה חודשים עד 17 שנים נפצעו קשה כתוצאה מירי רקטות מעזה. עוד 210 ילדים ישראלים נפצעו באופן קל יותר. עוד נכתב בדו"ח כי לפחות 13 ילדים נהרגו במהלך הלחימה כתוצאה מרקטות שירו ארגונים פלסטינים לעבר ישראל ונחתו בשטח הרצועה.

לפי הדו"ח, התקבלו תשעה דיווחים על מקרים בהם גויסו ילדים לפעילות צבאית על ידי הארגונים הפלסטינים, כולל הזרוע הצבאית של חמאס. לגבי חמישה מהמקרים הללו נמצאו ראיות. בדו"ח נכתב עוד כי במקרה אחד לקחו חיילי צה"ל נער בן 17 מביתו בחאן-יונס והורו לו באיומי נשק לחפש מנהרות. "הנער דיווח כי הוא נחקר, עבר התעללות וכי נעשה בו שימוש כדי להשיג מידע על פעילי חמאס", צוין בדו"ח.

חלק אחר של הדו"ח מתייחס למעצרים של ילדים שמבצע צה"ל בגדה וקובע כי במקרים רבים עברו הילדים והנערים העצורים התעללות פיזית ומילולית ואפילו איומים באלימות מינית. עוד התייחס הדו"ח לפגיעה בבתי ספר של סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם (אונר"א) בעזה על ידי צה"ל וציין כי בכמה מקרים נפתחה חקירה פלילית של הפרקליט הצבאי הראשי. הדו"ח הזכיר כי בכמה בתי ספר של אונר"א נמצא נשק שהוחבא במקום על ידי ארגונים חמושים פלסטינים.

מזכ"ל האו"ם ציין בדו"ח כי צה"ל קיים תחקירים לגבי 100 תקריות שהתרחשו במהלך מבצע "צוק איתן" בעזה ולגבי 13 מהן נפתחו חקירות פליליות. עם זאת, הבהיר המזכ"ל כי הוא עדיין מודאג מכך שהתחקירים התמקדו ב"אירועים חריגים" וכי לא בוצעה בדיקה מקיפה יותר של כל התקריות, המדיניות והנהלים הטקטיים שייתכן והפרו את החוק הבינלאומי. "לרשויות הישראליות והפלסטיניות יש מחויבות להבטיח שהאשמות לגבי הפרה של החוק הבינלאומי ייחקרו בצורה מיידית, יעילה ועצמאית וכי האחראים יועמדו לדין", נכתב בדו"ח.

מזכ"ל האו"ם חתם את הדו"ח בביקורת חריפה על ישראל וציין כי הוא מוטרד מאוד מהיקף ההפרות החמורות של זכויות ילדים כתוצאה מפעולות צה"ל במהלך 2014. "ההשפעה על ילדים ב-2014 היתה חסרת תקדים ובלתי מקובלת", כתב באן. "הדבר מעלה חשש עמוק לגבי האופן בו ישראל מיישמת את החוק הבינלאומי, במיוחד בכל הקשור לשימוש מוגזם בכוח... ההשפעה המצטברת על ילדים כתוצאה מהמבצעים הצבאיים בעזה והכיבוש המתמשך של מדינת פלסטין הינה הרסנית". 

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, מסר בתגובה כי "ישראל מעולם לא היתה צריכה להיות חלק מה'רשימה השחורה' של מזכ"ל האו"ם ולכן זהו אך טבעי והגיוני שהיא איננה נכללת בה. מדינת ישראל פעלה להגן על תושביה מפני התקפות של ארגון טרור רצחני, אשר אינו בוחל מהעמדת אזרחים פלסטינים, כולל ילדים, בקו האש. ארגון זה, החמאס, לא היסס לרגע להשתמש בילדים כמגנים אנושיים ולהקריב את חייהם על מזבח השנאה לישראל. מנגד, ישראל עשתה הכל על מנת למנוע פגיעה באזרחים. זוהי חובתנו המוסרית וכך אנו פועלים, מתוך מחויבות עמוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ