וול סטריט ג'ורנל: ישראל הפעילה וירוס למעקב אחר שיחות הגרעין

החברה לאבטחת מידע "קספרסקי" גילתה כי גורמים ישראלים הפעילו את הווירוס בבתי מלון שאירחו את השיחות באירופה. לדברי המומחים, ייתכן שהתוכנה אִפשרה להם לצותת לשיחות ולאסוף מידע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרי החוץ קרי וזריף בז'נבה, ינואר 2015צילום: אי־פי

חברה לאבטחת מידע ברשת הממוקמת במוסקבה גילתה כי "גורמים הקשורים לישראל" הפעילו וירוס לצורך מעקב אחר שיחות הגרעין באירופה. קספרסקי לאב זאו, גילתה כי נעשה נגדה שימוש בווירוס וביקשה לבדוק מי עוד משתמש בו. בדיקה של החברה במיליוני מחשבים בכל העולם העלתה כי נעשה שימוש בתוכנה בשלושה בתי מלון באירופה שאירחו את שיחות הגרעין בין איראן למעצמות.

דו"ח של החברה, שהגיע לידי הוול סטריט ג'ורנל ומומחי אבטחה חיצוניים, גורס כי תוכנת הריגול היא גרסה משופרת של "דוקו", וירוס שזוהה בתחילה על ידי מומחי סייבר בשנת 2011. גורמים רשמיים בארצות הברית בעבר ובהווה ומומחי סייבר רבים סבורים כי "דוקו" פותחה לצורך פעילות איסוף המודיעין הרגישה ביותר של ישראל.

על פי הפרסום, הממצאים של החברה צפויים לשפוך אור על אופן השימוש של הווירוס החשאי במאמצי הריגול וכן לספק לראשונה הוכחה ממשית לכך ששיחות הגרעין היו תחת מעקב.

בקספרסקי לא טענו מפורשות שמדינת ישראל אחראית למעקב, אך חוקרים בחברה רומזים כי יש חשד שקיים קשר ישראלי לעניין. בדיווח בג'ורנל ציינו כי מומחי קספרסקי אמנם נמנעו מהפניית אצבע מאשימה, אולם הם קראו לדו"ח הרשמי "Doku Bet" שעשוי להתפרש כמשחק מלים בעברית - "דוקו ב'" - החלק השני של פרשת תוכנת הריגול הקודמת.

החוקרים מודים כי ישנן שאלות רבות שנותרו ללא מענה בנוגע לאופן פעילות הווירוס ולשאלה אם נגנב מידע. הם מציינים כי ייתכן שהתוכנה אפשרה לצותת לשיחות ולגנוב קבצים אלקטרוניים באמצעות השתלטות על מערכות המלון המחוברות למחשבים, לטלפונים, למעליות ולאזעקות. בדרך זו הם יכלו לאסוף את המידע ואף להדליק ולכבות את המכשירים. גורמים רשמיים בישראל סירבו להתייחס לטענות. 

הבולשת הפדרלית של ארה"ב (אף-בי-איי) בוחנת אף היא את הדו"ח של קספרסקי, אבל הארגון סירב להגיב רשמית לטענות. עם זאת, גורמים המעורים בדיונים בממשל האמריקאי אמרו לג'ורנל כי הם לא הופתעו לגלות על החדירות למחשבי המלון בזמן השיחות.

רק בחודש מארס האחרון דיווח הג'ורנל כי ישראל ריגלה אחר שיחות הגרעין של ארה"ב והמעצמות עם איראן המתנהלות מאחורי דלתיים סגורות. לפי הדיווח, שציטט בכירים בעבר ובהווה בממשל האמריקאי, הריגול היה חלק מניסיון רחב יותר של ראש הממשלה בנימין נתניהו "לחדור" לשיחות כדי לבסס את טיעוניו נגד תנאי העסקה המתגבשת. בנוסף להאזנות, ישראל השיגה מידע מתדרוכים אמריקאים חשאיים, מודיעים ואנשי קשר באירופה.

ב-30 ביוני אמור להיחתם הסכם הגרעין בין שש המעצמות לאיראן, כפי שסוכם בהסכם המסגרת בלוזאן. אחרי פגישה בין נציגים מטעם המדינות בסוף השבוע, השיחות אמורות להתחדש עוד השבוע. שרי החוץ של שבע המדינות צפויים להצטרף למגעים לקראת סופם.

סטוקסנט - התולעת שהרסה את הצנטריפוגות באיראן

בשנת 2010 נחשף כי ארה"ב וישראל פיתחו תולעת מחשבים בשם סטוקסנט ששיבשה את פעילות הצנטריפוגות להעשרת האורניום באיראן והוציאה את חלקן מכלל פעולה. המורכבות והתחכום של הקוד שבאמצעותו פועלת סטוקסנט, כמו גם הייעוד הייחודי שלה, גרמו למומחי אבטחה רבים לחשוד כי מדובר בפיתוח של אחד מארגוני הביון המערביים. האצבעות הופנו כלפי גופי הביון של ארה"ב, בהם ה-CIA, וכלפי גוף הביון של ישראל, המוסד, ששיתף פעולה, כך לפי הערכות, עם יחידת המודיעין הטכנולוגית 8200 ועם יחידות נוספות.

כשנה לאחר הפרסום המקורי, דווח כי תולעת המחשב נבחנה בדימונה. מומחה אמריקאי שהתייחס לנושא אמר אז כי "הסיבה שתולעת המחשב היתה כה אפקטיבית נובעת מכך שהישראלים ניסו אותה קודם לכן".

למרות הצלחת הסטוקנט, בדיעבד התברר כי האיראנים הצליחו להתגבר על הנזקים שהסבה סטוקסנט ולפתח את תוכנית הגרעין שלהם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ